Antibiotiki, ki veljajo za prvo obrambno linijo pred hudimi okužbami, se srečujejo z močnimi nasprotnicami: superbakterijami, ki so čez leta postale odporne tudi proti najmočnejšim zdravilom. V Indiji trenutno razvijajo več obetavnih zdravil, ki bi lahko spremenila "pravila igre".
Antibiotiki, ki veljajo za enega največjih prebojev v medicini, se vse pogosteje spopadajo s superbakterijami, proti katerim nimajo več moči. Številne bakterije so namreč razvile odpornost proti tem zdravilom, smrtnost zaradi okužb pa se znova povečuje.
Proti antibiotikom odporne bakterije so leta 2021 povzročile 1,14 milijona smrti po svetu, piše medicinska znanstvena revija Lancet. Med državami, ki so jih superbakterije prizadele najbolj, je Indija. Samo leta 2019 so tam zaradi okužb z njimi potrdili približno 300.000 smrti. Zdravstveni strokovnjaki svarijo, da postajajo vse hujši zdravstveni problem.
A nedavne indijske študije kažejo, da še obstaja upanje, poroča BBC. Nova zdravila, ki so jih razvili na lokalni ravni, se namreč kažejo za precej uporabna v boju proti patogenom, ki so odporni proti antibiotikom. Zdravila bi lahko spremenila pravila igre in omogočila ohranitev zdravljenja.
Za obetavnega se je izkazalo predvsem zdravilo Enmetazobaktam, ki ga je razvila indijska družba Orchid Pharma s sedežem v Čenaju. Gre za prvo protimikrobno indijsko zdravilo, ki ga je Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) konec letošnjega februarja odobrila za uporabo v ZDA. Z zdravilom, ki se injicira v telo in se ga uporablja v kombinaciji z antibiotikom cefepim, zdravijo hujše okužbe sečil, pljučnico in okužbe krvnega obtoka.
Enmetazobaktam ne napade same bakterije, ampak njen obrambni mehanizem.
Superbakterije se proti antibiotikom obranijo s proizvajanjem encimom, na primer betalaktamaze. Indijsko zdravilo je drugačno zato, ker napade te encime in ne bakterij, s tem pa nevtralizira njen obrambni sistem. Tako lahko antibiotik učinkovito uniči superbakterije. Povedano bolj preprosto: zdravilo onesposobi ‘orožje’ bakterije, še preden se to sproži. S tem pa ohrani učinkovitost antibiotikov, ki sicer ne bi delovali.
Na vzhodni obali Indije proizvedeno zdravilo je prestalo testiranja v 19 državah in se kot učinkovito izkazalo pri več kot 1.000 bolnikih. “Zdravilo je pokazalo izjemno učinkovitost v boju proti antibiotikom odpornim bakterijam, ki so se razvile čez leta. Uporablja se predvsem v bolnišnicah pri kritično bolnih pacientih in ni na voljo v prosti prodaji,” je razložil eden od izumiteljev zdravila dr. Maneesh Paul.
Močan antibiotik, ki ga razvijajo že 25 let
Zdravilo proti superbakterijam razvija še ena indijska farmacevtska družba Wockhardt. Podjetje s sedežem v Mumbaju trenutno preizkuša antibiotik z imenom Zaynich. Zdravil naj bi hude okužbe, pri katerih drugi antibiotiki ne morejo več pomagati.
Zaynich je v razvoju že več kot 25 let, če se bo trenutna tretja faza preizkusov izkazala za učinkovito, bi ga lahko za uporabo odobrili že prihodnje leto.
Ustanovitelj in predsednik uprave podjetja Wockhardt dr. Habib Khorakiwala zdravilo opisuje kot “revolucionaren antibiotik, ki se bo boril proti vsem glavnim superbakterijam”. Med drugim je antibiotik pozdravil 30 kritično bolnih, ki se niso odzivali na druge antibiotike. “Indija je na to lahko ponosna,” je zaključil, še poroča BBC.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!