Italija je mesec in pol po začetku delovanja dveh spornih centrov za sprejem prebežnikov v Albaniji od tam umaknila večino osebja, so te dni poročali italijanski mediji. V Rimu so potrdili, da so zmanjšali število osebja, a da centra, kamor so v minulih tednih prepeljali vsega peščico prebežnikov, ostajata odprta.
Po poročanju medijev, tudi britanskega časnika Guardian, se je več deset italijanskih policistov in socialnih delavcev, ki jih je vlada premierke Giorgie Meloni napotila v migrantska centra v Albaniji, vrnilo domov, potem ko se je izkazalo, da so bili objekti že tedne prazni. V centrih je ostalo le sedem zaposlenih v podjetju Medihospes, ki je odgovorno za delovanje in upravljanje taborišč. Poleg tega bodo tam ostali nekateri albanski uslužbenci, predvsem medicinsko osebje, pa tudi neznano število italijanskih policistov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Notranje ministrstvo v Rimu je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa sporočilo, da so število osebja sicer zmanjšali, vendar pa centra, ki naj bi sprejela do 3.000 ljudi mesečno, ostajata odprta in delujoča.
Italijansko sodišče je v preteklih tednih dvakrat odredilo, da se pridržane prebežnike iz centrov v Albaniji vrne v Italijo, nazadnje sredi novembra, pri čemer je podvomilo v kriterije za opredelitev varne države izvora. Sodišče je primer tudi posredovalo Sodišču EU. Sodišče je s tem preprečilo izvajanje načrta skrajno desne vlade, da bi prošnje za azil prebežnikov, ki so jih italijanski organi prestregli v Sredozemskem morju na poti v Evropo in prepeljali v Albanijo, obravnavali zunaj EU.
Od odprtja centrov v Shengjinu in Gjaderju 11. oktobra je bilo tja prepeljanih 24 prosilcev za azil s ciljem vrnitve v državo izvora. Pet jih je v pridržanju preživelo manj kot 12 ur, ostali pa nekaj več kot 48 ur, poroča Guardian.
Italija je prva država članica EU, ki je postavila sprejemna centra zunaj meja EU, da bi tam po pospešenem postopku in po italijanski zakonodaji obravnavala prošnje za azil. “Albanski model” vlade premierke Meloni je bil deležen kritik s strani opozicije in zagovornikov človekovih pravic.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje