Sprememba nemške ustave: “sovražniki demokracije nimajo nobene možnosti”

Svet 19. Dec 202415:03 0 komentarjev
Nemški parlament
Foto: PROFIMEDIA)

Nemški parlament je sprejel spremembo ustave, s katero bodo dodatno zaščitili ustavno sodišče pred skrajnimi in avtoritarnimi silami. Po novem bo med drugim za kakršnekoli spremembe ureditve sodišča potrebna dvotretjinska večina v parlamentu.

Ustavno reformo je danes potrdilo 600 poslancev nekdanje koalicije socialdemokratov (SPD), Zelenih in liberalcev (FDP) ter opozicijske konservativne unije CDU/CSU in Levice. S tem je predlog prejel potrebno dvotretjinsko večino. Reformo mora sedaj potrditi še zgornji dom parlamenta, kjer se ne pričakuje presenečenj, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Dogovor o dolgotrajni zaščiti ustavnega sodišča so koalicijske stranke in unija sprejele že poleti. Gre predvsem za preventivni ukrep, ki naj bi skrajnim strankam preprečil, da bi v prihodnje poskušale politično vplivati na najvišje sodišče Nemčije.

Notranja ministrica Nancy Faeser je pred sprejemom reforme dejala, da je zaščita ustavnega sodišča nujna, da “sovražniki demokracije nimajo nobene možnosti”. Posvarila je namreč, da se avtokrati, ko pridejo na oblast, najprej spravijo na pravno državo.

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser
Nemška notranja ministrica Nancy Faeser (Foto: PROFIMEDIA)

Doslej je bilo mogoče zakon o ustavnem sodišču spremeniti z navadno večino v parlamentu, po novem pa bo potrebno za kakršnokoli spremembo ureditve ustavnega sodišča zbrati dvotretjinsko večino.

Reforma še predvideva, da ustavno sodišče sestavljata dva senata s skupno 16 sodniki. Mandat sodnikov je 12 let, starostna omejitev pa 68 let. Izključili so možnost ponovne izvolitve, ostane pa sodnik na položaju do izvolitve novega.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!