Srbska pravnica o pismu Marte Kos: Še ChatGPT bi dal bolj smiselne odgovore

Svet 10. Feb 202520:08 18 komentarjev
Protesti srbskih študentov
Protesti srbskih študentov (Foto: PROFIMEDIA)

Pismo evropske komisarke za širitev Marte Kos, namenjeno študentom, ki protestirajo, v Srbiji ni naletelo na ravno pozitivne odzive.

Evropska komisarka za širitev iz Slovenije Marta Kos je prejšnji teden na družbenih omrežjih objavila pismo, namenjeno srbski javnosti, ki pa v Srbiji ni naletelo na ravno pozitivne odzive. “Pismo Marte Kos je izven konteksta in zdi se, da bi še ChatGPT dal bolj smiselne odgovore,” je o njem dejala srbska pravnica in aktivistka za človekove pravice Sofija Mandić.

V pismu, ki ga je Kos objavila v angleškem in srbskem jeziku, je zapisala, da evropska agenda Srbije ponuja rešitve za številna odprta vprašanja. Poudarila je, da je pomembno ustvariti pogoje za dialog, ki vključuje vse zainteresirane strani, politične akterje, institucije in člane civilne družbe, ki bodo delali na reformah, potrebnih za evropsko prihodnost Srbije.

Kot je povedala Marta Kos, se je z zapisom odzvala na več pisem srbskih akademikov, političnih predstavnikov in organizacij civilne družbe, ki jih je prejela in v katerih so ti izrazili zaskrbljenost zaradi trenutnih razmer v Srbiji.

Da državljani Srbije trpijo hudo nasilje in da bi to morala biti tema pisma Marte Kos, pa je prepričana srbska odvetnica Sofija Mandić.

“Marto Kos sem naslovila kot državljanka Srbije in tako sem se tudi podpisala. Moja organizacija, Center za pravosodne raziskave, pa zadnja dva meseca, odkar je bila postavljena nova Evropska komisija, prek različnih kanalov in prek naših mrež civilnodružbenih organizacij poziva, naj se odzovejo na dogajanje v Srbiji,” je za N1 Srbija povedala Mandić.

mandić
Sofija Mandić (Foto: Posnetek zaslona, N1 Srbija)

“To, kar je sporočila Marta Kos, sem razumela kot odgovor vsem državljanom in kot odgovor svoji organizaciji. Mislim, da je pismo izven konteksta in zdi se mi, da bi ChatGPT dal bolj smiselne odgovore, ki bi imeli več opraviti s kontekstom dogajanja v Srbiji,” je poudarila pravnica.

“Nevarno” pismo

Mandić je dejala, da ji je jasno, da to ni edina tema, s katero se mora ukvarjati Evropska komisija, a da bi se morala po njenem mnenju komisarka za širitev ukvarjati z državami, ki so v procesu širitve, med njimi je tudi Srbija.

“Poslati takšno pismo od zgoraj – da imamo pravico do svobodnega zbiranja, da naj jo uresničujemo mirno, da naj se vzajemno spoštujmo … – to se mi ni zdelo le brez stika z realnostjo, ampak tudi nekoliko nevarno,” je poudarila Mandić.

Sofija Mandić je v odgovoru Marti Kos zapisala, da si državljani Srbije ne želijo pogajanj o uveljavitvi zakonov, ampak odgovornost najvišjih predstavnikov oblasti za smrt državljanov, ki jih je pod sabo pokopal nadstrešek na železniški postaji v Novem Sadu.

Mandić je še dejala, da bi moralo v prvem pismu, ki bi prispelo v Srbijo, takoj zatem, ko je bila izvoljena nova Komisija in je nova komisarka nastopila funkcijo, pisati, da pričakujejo popolno preiskavo dogodka v Novem Sadu 1. novembra – ne glede na to, do koga bi ta preiskava privedla.

Kot je spomnila Mandić, so projekt prenove novosadske železniške postaje odobrili državni funkcionarji, torej bi lahko “kot razumni ljudje predvidevali, da bi lahko preiskava pokazala na enega od njih”.

Protest pred srbskim veleposlaništvom v Ljubljani
“Podlež, krvave roke imaš.” (Foto: N1)

Mandić je dejala, da so oblasti v Srbiji ugrabile institucije, državljani pa so njihovi talci. Po njenem mnenju bi bila zato edina poštena izjava evropske komisarke ta, da morajo pristojni organi v Srbiji dokončati preiskavo.

“Ne pa, da nam reče, da imamo pravico do svobodnega zbiranja in naj se pogovarjamo z oblastmi. Namesto da bi rešili krizo s talci, nam rečejo, ‘daj, usedi se in spij kavo s tistimi, ki so te zaprli, pa se bosta mogoče dogovorila’,” je opisala občutke srbskih študentov.

“Tega dogovora seveda ne bo. Z mojega vidika je edina stvar, ki se mora zgoditi, popolna preiskava tragedije v Novem Sadu. To, da se lahko svobodno zbiramo, vemo že sami, prav tako, da nam ni treba protestirati nasilno,” je še dodala.

Poudarila je še, da je odziv Marte Kos kontradiktoren, saj da EU prek Europola srbski policiji in tožilstvu pošilja jasne signale in informacije, da je vrh državne oblasti vpleten v organizirani kriminal. “In potem nam rečejo – usedite se z njimi in se pogovorite. Prav bi bilo povedati, da spuščanje v takšen dialog z ljudmi, ki so potencialno vpleteni v organizirani kriminal, ni pošteno do državljanov Srbije,” je še povedala Sofija Mandić.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino