
Srbska narodna skupščina po torkovih nasilnih izgredih nadaljuje redno spomladansko zasedanje, a brez opozicije. Pozno zvečer so prav tako prejeli obvestilo o podtaknjeni bombi, a se je slednje po preiskavi prostorov izkazalo za lažno. V opoziciji so prepričani, da je bila grožnja z bombo izgovor za preiskavo prostorov opozicijskih poslancev.
Srbska narodna skupščina danes ob poostrenih varnostnih ukrepih nadaljuje redno spomladansko zasedanje, ki so ga v torek zaznamovali nasilni izgredi in lažna grožnja z bombo. Na dnevnem redu zasedanja je skupno 62 točk, med njimi glasovanje o več zakonih in o razrešitvi predsednice parlamenta Ane Brnabić, ki jo je predlagalo 41 opozicijskih poslancev. Premier Miloš Vučević je napovedal, da bo ob koncu zasedanja potrjen tudi njegov odstop, s čimer bo začel teči 30-dnevni rok za izbiro nove vlade ali izvedbo predčasnih volitev.
Opozicijski poslanci so v torek dopoldne ob začetku zasedanja vztrajali, da parlament po odstopu premierja 28. januarja nima legitimnosti za sprejemanje zakonov, med katerimi nekateri zadevajo tudi odobritev posojil za infrastrukturne projekte. Zahtevali so, da z dnevnega reda umaknejo vse točke, razen tistih, ki zadevajo izpolnitev študentskih zahtev oziroma spremembe zakona o visokem šolstvu. Poslanci iz vladajoče koalicije so temu nasprotovali, na kar je opozicija odgovorila tudi z uporabo pirotehničnih sredstev.
V izgredih so bile poškodovane tri poslanke, od tega dve iz vladajoče Srbske napredne stranke (SNS). Pozno zvečer je notranji minister Ivica Dačić sporočil še, da so prejeli obvestilo o podtaknjeni bombi v stavbi narodne skupščine.
Obvestilo se je po pregledu prostorov po navedbah notranjega ministrstva izkazalo za lažno, vidna predstavnica opozicije Marinika Tepić pa je na družbenem omrežju X že v torek zvečer izrazila prepričanje, da je bila grožnja z bombo izgovor za preiskavo prostorov opozicijskih poslancev.
Poslanci opozicijskih strank so danes novinarjem pred parlamentarno dvorano po poročanju portala srbskega časnika Danas dejali, da po grožnji z bombo, temeljitih pregledih ob vhodu v skupščino oziroma nenormalnih razmerah ni pogojev za njihovo sodelovanje v parlamentarni razpravi.

Opozicijski poslanci prevzeli odgovornost
Poslanec iz opozicijske Zeleno-leve fronte Radomir Lazović pa je danes po poročanju portala N1 Srbija dejal, da prevzemajo odgovornost za torkova dejanja in da so na voljo vsem preiskovalnim organom. Ponovil je tudi, da vlada v odstopu ne bi smela predlagati nobenih novih zakonov, edina točka dnevnega reda pa da bi morala biti izpolnitev zahtev študentov.
Ob tem je spomnil, da je opozicija enako zahtevala že pred začetkom zasedanja v torek in da je obstajala priložnost, da se izognejo incidentom.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v pogovoru za srbsko komercialno televizijo Pink torkovo dogajanje v skupščini označil za huliganstvo. Dejal je, da so bili priča nečemu, kar se ni zgodilo v zadnjih 35 letih, ter zahteval kazenskopravno odgovornost opozicije.
Srbija se je v novi politični krizi znašla po novembrski nesreči na novosadski železniški postaji, ki je zahtevala 15 življenj. Državo so kmalu zatem zajeli množični študentski protesti, na katerih med drugim zahtevajo objavo vseh dokumentov o prenovi postaje in kaznovanje odgovornih ter 20-odstotno povečanje proračuna za visoko šolstvo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje