
Srbski parlament na današnjem zasedanju ni potrdil nove vlade pod vodstvom mandatarja Đura Macuta. "Srbija je utrujena od delitev in blokad," je v predstavitvi programa dejal Macut ter študente in profesorje pozval k dialogu. Med drugim je napovedal spremembe v izobraževanju in pomoč Srbom na Kosovu. Skupščina mora sicer novo vlado potrditi najkasneje do petka opolnoči.
V srbskem parlamentu se je končal prvi dan zasedanja, na katerem poslanci odločajo o programu in predlogu za sestavo nove vlade. Mandatar Đuro Macut je ob predstavitvi programa dejal, da je Srbija utrujena od delitev in blokad, študente pa pozval k dialogu, rekoč, da je trenutno stanje treba prekiniti. Skupščina mora novo vlado potrditi najkasneje do petka opolnoči. Kot je napovedala predsednica parlamenta Ana Brnabić, se bo zasedanje nadaljevalo v sredo ob 10. uri.
“Moja dolžnost je, da razpravljamo o nezadovoljstvu, da podpremo mlade, vendar v skladu z zakonom. To je moja prva prednostna naloga,” je danes po poročanju srbske javne radiotelevizije RTS izjavil Macut. Dekane fakultet in študente je pozval k dialogu ter poudaril, da za delovanje institucij potrebuje njihovo podporo. Naznanil je še ločitev visokega šolstva od ministrstva za izobraževanje ter njegovo pridružitev ministrstvu za znanost in tehnološki razvoj.
“Imamo vakuum na univerzah in čim prej se moramo vrniti v šolske klopi. Enakopravnost je nujna za vse, nevzdržno pa je, da tempo na univerzah ali srednjih šolah narekujejo nelegitimni predstavniki ali skupine, ki se imenujejo plenum,” je poudaril Macut.
Mandatar, ki je sicer zdravnik in profesor, je še dejal, da zdravniki dobro poznajo psihologijo ljudi. “Pravzaprav je ideja in poziv, da postanem mandatar, morda neki vizionarski trenutek, ki lahko našo družbo potegne h koheziji, da čim hitreje izstopimo iz tega in poskušamo težave reševati prek institucij,” je dejal. Macut je o vladi dejal, da bi ministri morali biti več med ljudmi. Seje vlade naj ne bi več potekale samo v Beogradu. Napovedal je tudi nadaljevanje reforme pravosodnega sistema in nadaljnjo pomoč Srbom, ki živijo na Kosovu.
O zunanji politiki pa je med drugim dejal, da si Srbija želi v Evropo, a takšno, v kateri se bo njen glas slišal, ne pa izgubil, oziroma v kateri različnosti niso ovira, temveč moč. “Evropska pot ni enosmerna cesta. Nanjo ne pristopamo iz prigovarjanja, ampak iz prepričanja, da Srbija potrebuje Evropsko unijo tako kot EU potrebuje nas,” je dejal in zatrdil, da bo Srbija vojaško ostala nevtralna.

“Spominjate na razpadel kos iz druge roke”
Na mandatarjevo predstavitev so se odzvali v opoziciji. Poslanec in predsednik Narodnega gibanja Srbije Miroslav Aleksić je dejal, da niti Macut ne verjame v to, kar je pravkar prebral. Aleksandar Jovanović Ćuta iz stranke Ekološka vstaja pa je dejal, da v novi vladi ni ničesar novega. “Ko vas človek pogleda, bolj spominjate na neki razpadel kos iz druge roke, ne pa na novo vlado Srbije,” je dejal.
Poslanec Levo-zelene fronte Radomir Lazović pa je dejal, da bo to vlada maščevanja in kontinuitete slabih politik. “Gre za vlado sile, hkrati pa ste izgubili tudi legitimnost. To se je pokazalo na protestu v Beogradu in v več kot 350 mestih po Srbiji, kjer potekajo protesti. To je bilo potrjeno tudi na shodu, ki ste ga vi (oblast) organizirali pred Skupščino, ko so ljudje bežali s protesta, medtem ko je predsednik imel govor. Srbija je država, v kateri se uporablja zvočni top, v kateri zapirajo ljudi, kot je novinar Dejan Ilić, v kateri napadajo dekanjo v Nišu, država, v kateri režim priznava, da prisluškuje novinarjem in aktivistom, ter država, kjer se oblast obračunava s prosvetnimi delavci.”
Že v ponedeljek je bil objavljen seznam 30-članske ministrske ekipe. Macut se je zatekel k preverjenim kadrom, saj na najpomembnejših položajih sprememb ni. Od funkcije se bo moral posloviti tudi Aleksandar Vulin, ki je v zadnji vladi zasedal podpredsedniški položaj. Njegov uradni naziv je bil “podpredsednik vlade, zadolžen za spremljanje stanja projektov s področja ministrstev in posebnih organizacij vlade v sodelovanju s predsednikom republike”. V preteklosti je zasedal številna ministrska mesta, bil pa je tudi direktor obveščevalne agencije Bia. Velja za tesnega ruskega zaveznika in evroskeptika. ZDA so proti njemu zaradi povezav s korupcijo uvedle sankcije.
Vlada bo potrjena, če bo zanjo glasovala večina vseh poslancev oz. najmanj 126. Glede na trdno večino Srbske napredne stranke (SNS), Socialistične partije Srbije (SPS) in manjših partneric vprašanj o uspehu na glasovanju ne bi smelo biti. Po izvolitvi vlade bodo predsednik in ministri prisegli pred poslanci, s tem pa se bo uradno začel njihov mandat, poroča srbska tiskovna agencija Beta.
Srbija se je v politični krizi znašla po zrušenju nadstreška na novosadski železniški postaji novembra lani, kjer je umrlo 16 ljudi. Državo so kmalu zatem zajeli množični študentski protesti, na katerih med drugim zahtevajo objavo vseh dokumentov o prenovi postaje in kaznovanje odgovornih ter obračun s korupcijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!