Vodja v Mjanmaru vladajoče vojaške hunte je zaporno kazen, ki jo je sodišče danes izreklo odstavljeni voditeljici in Nobelovi nagrajenki za mir Aung San Su Či, prepolovil s štirih na dve leti. Obenem je odločil, da sme kazen prestati v hišnem priporu in ji ni treba v zapor. To je le prva v nizu sodb, ki bi jo v zaporu lahko zadržale do konca življenja.
Voditeljica Mjanmara Aung San Su Či je bila spoznana za krivo spodbujanja nestrinjanja in kršenja covidnih ukrepov in bila obsojena na štiri leta zapora, smo poročali najprej. Vodja mjanmarske hunte Min Aung Hlaing pa je kasneje njene kazni znižal oziroma ju prepolovil, je v izjavi za javnost, ki so jo prebrali na državni televiziji, sporočila hunta.
Zoper nekdanjo voditeljico Mjanmara, ki je bila odstavljena, ko je vojaška hunta 1. februarja strmoglavila civilne oblasti v državi, je sicer vloženih enajst obtožb. Aung San Su Či je vse zanikala. Razen kratkih nastopov na sodišču je o njej v teh časih malo videnega ali slišanega. Za zdaj še ni znano, kdaj jo bodo prepeljali v zapor (če jo sploh bodo).
V zaporu morda do konca življenja
Skupno enajst obtožnic nekdanji voditeljici očita zelo različna kazniva dejanja: od spodbujanja javnih nemirov ter kršitev zakona o državnih skrivnostih do kršitev zakonov o naravnih nesrečah in nezakonitega uvoza voki-tokijev, prejemanja nezakonitih plačil v zlatu in gotovini ter kršenja zakona o državnih skrivnostih, ki izvira še iz kolonialne dobe.
To je tako le prva v nizu sodb, ki bi jo skupaj v zaporu lahko zadržale do konca življenja.
Predstavnik novoustanovljene vlade nacionalne enotnosti, ki jo sestavljajo prodemokratične osebnosti in nasprotniki državnega udara, je za BBC povedal, da je Su Či težko. “Ni v redu … vojaški generali zanjo pripravljajo 104 leta zaporne kazni. Želijo, da umre v zaporu,” je dejal po poročanju BBC.
75-letna Nobelova nagrajenka za mir je v priporu od začetka februarja, ko je oblast v Mjanmaru prevzela vojaška hunta.
Na sodbo se je najprej odzvala mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International, ki je sporočila, da poskuša mjanmarska hunta z zaprtjem odstavljene voditeljice “zadušiti svoboščine”. “Ostre kazni, izrečene Aung San Suu Kyi na podlagi lažnih obtožb, so zadnji primer odločenosti vojske, da odpravi celotno opozicijo in zaduši svoboščine v Mjanmaru,” je organizacija navedla v sporočilu za javnost.
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Michelle Bachelet je okrcala mjanmarsko hunto zaradi obsodbe in zahtevala izpustitev odstavljene voditeljice. “Obsodba po navideznem sojenju v tajnem postopku pred vojaško nadzorovanim sodiščem ne more biti nič drugega kot politično motivirana,” je izjavila komisarka in dodala: “Ne gre le za samovoljen odvzem svobode, temveč za še en primer zapiranja vrat političnemu dialogu”.
EU o “politično motivirani sodbi”
Odziv v imenu EU je podal visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell, ki je zapisal, da “Evropska unija ostro obsoja to politično motivirano sodbo, ki pomeni še en korak proti odpravi pravne države in nadaljnjim očitnim kršitvam človekovih pravic v Mjanmaru”.
Odzvala se je tudi britanska zunanja ministrica Liz Truss, ki je dejala, da je obsodba Aung San Suu Kyi “še en grozljiv poskus vojaškega režima v Mjanmaru, da bi zadušil opozicijo ter zatrl svobodo in demokracijo”. “Združeno kraljestvo poziva režim v Mjanmaru, naj izpusti politične zapornike, vzpostavi dialog in omogoči vrnitev k demokraciji. S samovoljnim pridržanjem demokratično izvoljenih politikov zgolj povzroča nevarnost za nadaljevanje nemirov,” je dodala.
Tudi nekdanji britanski premier Tony Blair se je pridružil kritikom in dejal, da “takšna obsodba na podlagi izmišljenih obtožb kaže na neusmiljeno brutalnost sedanjega vojaškega režima v Mjanmaru in njihov namen popolnega uničenja mlade demokracije v tej državi”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!