Sto evroposlancev podprlo Nemca, ki poziva k zaščiti agencije ZN za Palestince

Svet 17. Dec 202416:21 4 komentarji
Matjaž Nemec
Foto: Žiga Živulović jr./F.A.Bobo

Pobudo slovenskega evroposlanca Matjaža Nemca, ki poziva k odločnemu diplomatskemu ukrepanju za zaščito agencije ZN za Palestince (UNRWA), je podpisalo sto evroposlancev.

Evropski poslanci so na nove vodje evropskih institucij danes naslovili pismo, v katerem pozivajo k odločnemu diplomatskemu ukrepanju za zaščito agencije ZN za Palestince (UNRWA). Pod pismo na pobudo slovenskega poslanca Matjaža Nemca (S&D/SD) se je podpisalo sto evroposlancev.

“Dokler ne bo miru na Bližnjem vzhodu in mirne rešitve med Palestino in Izraelom, vloga agencije UNRWA ostaja nenadomestljiva,” med drugim piše v pismu.

V njem so poslanci izrazili zaskrbljenost zaradi sprejetja predlogov zakonov v izraelskem knesetu 28. oktobra, ki tamkajšnjim oblastem prepovedujejo sodelovanje z UNRWA in prepovedujejo delovanje agencije v Izraelu. Zakoni naj bi začeli veljati po 90 dneh – 28. januarja prihodnje leto, so sporočili iz pisarne poslanca Nemca.

Agencija za pomoč Palestincem
Foto: PROFIMEDIA

Pismo so naslovili na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, predsednika Evropskega sveta Antonia Costo, visoko zunanjepolitično predstavnico unije Kajo Kallas in evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravko Šuica. Med drugim so poudarili, da je UNRWA največja organizacija na terenu in hrbtenica humanitarnega odziva v Gazi.

“Zagotavljanje nadaljnjega delovanja UNRWA ni le humanitarni imperativ, ampak nujen korak za ohranitev upanja na pravičen in trajen mir, vključno z možnostjo rešitve z dvema državama, kar je temelj pristopa EU. Trdno moramo ostati pri svoji zavezanosti človeškemu dostojanstvu, mednarodnemu pravu ter prizadevanju za mir in stabilnost v regiji,” so zapisali.

Evropsko unijo, njene institucije in države članice so zato pozvali, naj uporabijo vsa diplomatska sredstva, da izraelsko vlado pozovejo k preklicu ali začasni prekinitvi zakonov, preden začnejo veljati. “Neukrepanje zdaj bo povzročilo veliko večje stroške, če bodo ključne operacije UNRWA bistveno prizadete. Varovanje vloge UNRWA je varovanje mednarodnega prava in naše skupne človečnosti,” še zaključujejo poslanci v pismu.

Od slovenskih evroposlancev so se poleg Nemca pod pismo podpisali še Irena Joveva (Renew/Svoboda), Marjan Šarec (Renew/Svoboda) in Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna).

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje