V Italiji so danes začele veljati strožje kazni za kršitelje cestnoprometnih predpisov. Med drugim Italija še posebej zaostruje kazni zaradi vožnje pod vplivom drog in alkohola, uporabe mobilnih telefonov med vožnjo in prekoračitve hitrosti ter za tiste, ki na cesti zapustijo žival.
Vlada premierke Giorgie Meloni želi z ostrejšo kaznovalno politiko zmanjšati število smrtnih žrtev na cestah. Lani je na italijanskih cestah umrlo več kot 3.000 ljudi.
V Italiji je za voznike dovoljena vsebnost alkohola v krvi 0,5 promila – za voznike začetnike in poklicne voznike je sicer zahtevana popolna treznost. Voznikom, pri katerih bodo ugotovili vsebnost alkohola v krvi med 0,5 in 0,8 promila, grozi kazen do 2.170 evrov in začasen odvzem vozniškega dovoljenja za največ šest mesecev.
Če je vsebnost alkohola med 0,8 in 1,5 promila v krvi, je predvidena kazen 3.200 evrov ter prepoved vožnje od šest mesecev do enega leta ter do šest mesecev zapora.
Če je vsebnost alkohola v krvi višja od 1,5 promila, se kršitev kaznuje z zaporom od šestih mesecev do enega leta in denarno kaznijo od 1500 do 6000 evrov, pa tudi z začasnim odvzemom vozniškega dovoljenja od enega do dve leti.
Za voznike pod vplivom mamil po novem velja politika ničelne tolerance. Voznikom pod vplivom mamil grozi začasen odvzem vozniškega dovoljenja do treh let.
Višje bodo tudi kazni za uporabo telefona med vožnjo
Strožje so tudi kazni zaradi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo, za kar je predvidena globa od 250 do tisoč evrov in začasen odvzem vozniškega dovoljenja za najmanj en teden. V primeru ponovitve prekrška je zagrožena kazen 1400 evrov in odvzem vozniškega dovoljenja za največ tri mesece. Če voznik ob uporabi mobilnega telefona povzroči prometno nesrečo, se predvidene kazni podvojijo.
Strožje so tudi kazni za prekoračitev hitrosti. Za prekoračitev dovoljene hitrosti za od 10 do 40 kilometrov na uro je predvidena kazen od 173 do 694 evrov. V naseljih pa se ob ponovitvi prekrška v roku enega leta kazen zviša tudi do 880 evrov z začasnim odvzemom vozniškega dovoljenja za petnajst do trideset dni.
Če voznik na istem odseku ceste v eni uri večkrat prekorači hitrosti, plača le eno kazen, in sicer se globa za njegov najhujši prekršek zviša za tretjino.
Za električne skiroje so poslej obvezne registrske tablice in zavarovanje, vozniki pa morajo imeti čelado.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!