Tajska kljub opozorilom skupino Ujgurov deportirala na Kitajsko

Svet 28. Feb 202513:10 0 komentarjev
tajska premierka Paetongtarn Shinawatra
Foto: PROFIMEDIA

Skupino 40 Ujgurov so tajske oblasti kljub znanim primerom nasilja nad to manjšino deportirale na Kitajsko. Visoki komisar ZN za begunce Volker Türk je ocenil, da je to "očitna kršitev mednarodnega prava". Kritične so bile tudi nekatere druge organizacije, Evropska unija in ZDA. Kitajska in Tajska vztrajata, da je bila vrnitev Ujgurov zakonita.

Tajska je v četrtek na Kitajsko deportirala 40 pripadnikov muslimanske manjšine Ujgurov kljub opozorilom strokovnjakov ZN za človekove pravice, da jim ob vrnitvi grozi slabo ravnanje in mučenje. Deportirani posamezniki so bili po poročanju tiskovne agencije Reuters del skupine okoli 300 Ujgurov, ki so leta 2014 zbežali iz Kitajske. Nekatere iz te skupine so že vrnili na Kitajsko, nekatere v Turčijo, drugi pa so ostali na Tajskem, kjer jih zadržujejo v centrih za priseljence.

Deportacijo je obsodilo več agencij Združenih narodov, organizacij za človekove pravice in zahodnih držav. Visoki komisar ZN za begunce Volker Türk je izrazil “globoko obžalovanje zaradi te prisilne premestitve”, ki je po njegovem mnenju “očitna kršitev mednarodnega prava”, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Opozoril je, da z njo “krši načelo nevračanja, ki je popolnoma prepovedano v primerih, ko obstaja realna nevarnost mučenja, slabega ravnanja ali druge nepopravljive škode ob vrnitvi”. V sporočilu za javnost je od Kitajske zahteval, da z Ujguri ravna v skladu z mednarodnimi standardi človekovih pravic.

Organizacije za človekove pravice, kot so Amnesty International in Human Rights Watch (HRW), so to prisilno deportacijo obsodile kot kršenje mednarodnega prava.

Združeno kraljestvo je “najostreje obsodilo” izgon in opozorilo na “dobro dokumentirane kršitve človekovih pravic” Ujgurov na Kitajskem. Evropska unija pa je izrazila globoko obžalovanje zaradi izgona in pozvala Kitajsko k spoštovanju človekovih pravic deportiranih Ujgurov. Ameriški državni sekretar Marco Rubio je prav tako izrazil zaskrbljenost zaradi prisilne vrnitve Ujgurov s strani ameriške zaveznice v državo, kjer se je po njegovih besedah ta etnična manjšina soočila z genocidom, prisilnim delom in zločini proti človečnosti.

ZDA so ob tem danes izdale varnostno opozorilo za Američane na Tajskem ob opozorilu na morebitno nevarnost povračilnih napadov. Spomnili so, da je prvi deportaciji Ujgurov iz Tajske leta 2015 sledil bombni napad v Bangkoku, v katerem je bilo ubitih 20 ljudi. Tajske oblasti so takrat izgnale 109 Ujgurov in si nakopale jezo Washingtona in ZN, vendar so večkrat zanikale, da bi načrtovale novo repatriacijo.

Kitajska govori o repatriaciji

Tajska premierka Paethongtarn Shinawatra je danes zatrdila, da je bila deportacija v skladu z mednarodnim pravom. Trdi, da so se ljudje vrnili prostovoljno in da so od Kitajske prejeli zagotovila, da bo zanje poskrbljeno in da bodo varni.

Kitajska prav tako trdi, da so “repatriacijo” izvedli v skladu z mednarodnim pravom, saj da je šlo za nezakonite migrante. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Lin Jian je dejal, da so jo izvedli v okviru sodelovanja v boju proti čezmejnemu kriminalu, in zagotovil, da bodo zaščitili njihove pravice in interese. Mednarodne kritike deportacije je zavrnil kot neutemeljene obtožbe in vmešavanje v notranje zadeve. Obtožbe Rubia o genocidu pa je označil za “laž stoletja”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!