Okrog polnoči po lokalnem času je z letališča v Kabulu vzletelo zadnje ameriško letalo. Tako se je končala 20-letna vojaška prisotnost ZDA v Afganistanu. Kmalu zatem so na letališče vstopili talibani in zmagoslavno slavili.
Letališče v Kabulu je zapustilo zadnje ameriško letalo, s čimer se je končala 20-letna vojaška prisotnost ZDA v Afganistanu. Kot so ob tem sporočili iz ZDA, bodo zdaj nadaljevali diplomatsko prisotnost v državi.
Glede na navedbe ameriških oblasti je zadnje letalo z ameriškim veleposlanikom in še zadnjim od šest tisoč ameriških vojakov, ki so nadzirali evakuacijo, vzletelo okrog polnoči po lokalnem času. Nemudoma po odhodu se je na območju razleglo zmagoslavno streljanje, talibani pa so vstopili na letališče, ki so ga pred tem varovali Američani.
#Taliban fighters enter a hangar in #Kabul Airport and examine #chinook helicopters after #US leaves #Afghanistan. pic.twitter.com/flJx0cLf0p
— Nabih (@nabihbulos) August 30, 2021
#Taliban fighters enter into what had minutes before been the #US controlled portion of #Kabul Airport after withdrawal and end of #airlift. Washington ends its 20-year war in #Afghanistan. pic.twitter.com/4c4OBc8bBb
— Nabih (@nabihbulos) August 30, 2021
Celebratory gunfire from #Taliban fighters shooting tracer rounds into #Kabul's night sky after #US withdrawal. pic.twitter.com/4dhrHz7CNw
— Nabih (@nabihbulos) August 30, 2021
“Nauk za ves svet”
“To je velika lekcija za druge napadalce in za našo prihodnjo generacijo,” je na letališču v Kabulu dejal tiskovni predstavnik talibanov Zabihula Mudžahid. “To je tudi nauk za ves svet,” je dodal. “Čestitam Afganistanu (…), ta zmaga pripada vsem nam,” je na pristajalni stezi na letališču novinarjem še dejal Mudžahid.
Talibani so po prevzemu oblasti večkrat obljubili bolj strpen in odprt način vladanja v primerjavi s prvim mandatom. Ob tem je Mudžahid dejal, da želijo vzpostaviti dobre diplomatske odnose z Washingtonom. “Želimo imeti dobre odnose z ZDA in svetom. Pozdravljamo dobre diplomatske odnose z vsemi,” je dejal.
Potekajo pogovori, kdo bo po odhodu tujih sil upravljal letališče Kabul. Talibani so Turčiji ponudili, naj upravlja letališče, medtem ko bi sami nadzirali letališče in skrbeli za varnost, vendar turški predsednik Recep Tayyip Erdogan te ponudbe še ni sprejel.
Biden bo nagovoril Američane
Ameriški predsednik Joe Biden je odhodu objavil kratko izjavo, v kateri se je zahvalil vsem, ki so v zadnjih 17 dneh sodelovali v operacijah evakuacije. Američane naj bi uradno nagovoril danes.
The past 17 days have seen our troops execute the largest airlift in US history. They have done it with unmatched courage, professionalism, and resolve. Now, our 20-year military presence in Afghanistan has ended.
My full statement: https://t.co/kfLkzQtEzp
— President Biden (@POTUS) August 30, 2021
ZDA od talibanov pričakujejo, da bodo po umiku ameriških vojakov iz Afganistana izpolnili svoje zaveze, kakršnokoli legitimnost ali podporo pa si bodo morali zaslužiti, je le nekaj ur po odhodu zadnjih ameriških letal iz Kabula dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken. “Vojaške misije je konec. Začela se je nova diplomatska misija,” je dodal.
Po Blinknovih besedah bodo morali talibani izpolniti svoje obljube glede zagotavljanja svobode potovanj in spoštovanja pravic žensk in manjšin, prav tako pa ne bodo smeli dovoliti, da bi država postala baza za teroriste. “Kakršnakoli legitimnost ali podpora bosta morali biti zasluženi,” je dejal v Washingtonu.
ZDA zdaj v diplomatsko misijo
Kmalu po naznanitvi dokončnega umika ameriških vojakov iz Kabula je evakuacije, ki so potekale zadnja dva tedna, označil za “ogromen vojaški, diplomatski in humanitarni podvig”, ki je bil eden največjih izzivov za ZDA doslej. A kot je dodal, se je zdaj začelo novo poglavje. “V njem bomo vodili s svojo diplomacijo. Vojaške misije je konec. Začela se je nova diplomatska misija,” je dejal.
Naznanil je še, da so ZDA prekinile svojo diplomatsko prisotnost v Kabulu in jo s ponedeljkom preselile v Katar. Kljub temu si bodo prizadevale pomagati vsakemu Američanu, ki bi to želel, zapustiti Afganistan. Po njegovih besedah v državi sicer ostaja majhno število ameriških državljanov, “manj kot 200, a verjetneje bližje 100”, ki želijo oditi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje