Slovenija se je uveljavila kot načelna, odgovorna in spoštovana članica Varnostnega sveta Združenih narodov, so ob izteku prve polovice članstva v omenjenem organu sporočili z zunanjega ministrstva. Kot so še dodali, si bo Slovenija tudi v prihodnje prizadevala za mir na Bližnjem vzhodu in dejavno opozarjala na razmere v Sudani in Ukrajini.
Slovenija, ki je v začetku lanskega leta za dveletno obdobje postala nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov, s 1. januarjem 2025 vstopa v drugo polovico članstva. V prvem letu se je uveljavila kot načelna, odgovorna in spoštovana članica, ki je pri svojem delovanju dosledno spoštovala Ustanovno listino ZN in mednarodno pravo, piše v današnjem sporočilu ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Slovenija je pred letom dni v Varnostni svet ZN vstopila v izjemno zahtevnem obdobju, tri mesece po izbruhu konflikta v Gazi, ki je dodatno razdelil mednarodno skupnost, in s tem tudi najpomembnejši organ ZN, so ob tem opozorili. To obdobje so zaznamovali tudi drugi konflikti in vojne, med drugim v Sudanu, Ukrajini, Jemnu, Mjanmaru in na Haitiju.
“Na držo in vlogo Slovenije v Varnostnem svetu smo lahko ponosni. Strokovnost in usposobljenost diplomacije sta zagotovili, da so naša stališča vidna. Slovenija se je uveljavila kot spoštovana in verodostojna partnerica, ki je vsa krizna žarišča obravnavala enako,” je ob izteku prve polovice članstva poudarila podpredsednica vlade in zunanja ministrica Tanja Fajon.
Slovenija je po njenih besedah “najvidnejši pečat v preteklem letu odtisnila” pri poskusih doseganja premirja v Gazi in povezovalni vlogi znotraj skupine izvoljenih članic. Prav tako je izkoristila politično vlogo v času predsedovanja Varnostnemu svetu septembra in kljub veliki razdeljenosti Varnostnega sveta izpogajala sprejem predsedniške izjave o voditeljstvu za mir, ki šteje za uradni dokument organa.
“Izzive prihodnjega leta bomo reševali z enako vnemo, odgovornostjo in osredotočenostjo na najranljivejše,” je še dejala Fajon.
Slovenija si bo še naprej prizadevala za mir na Bližnjem vzhodu
Veleposlanik pri ZN Samuel Žbogar pa je opozoril, da ima Varnostni svet tolikšno moč, kolikor mu jo dajo države članice, in te so mu v lanskem letu “večkrat zvezale roke”. “Kljub temu vlagamo velike napore v stalen dialog in iščemo skupne imenovalce za sprejem rešitev,” je dejal Žbogar. Ocenil je, da bodo “gonila leta 2025 iskanje soglasja med članicami, preprečevanje zidov in gradnja mostov”.
Prednostnim nalogam članstva, med katerimi so med drugim izpostavljanje vloge žensk in deklic, pa tudi mir in varnost, bo Slovenija sledila tudi v letu 2025. Še naprej si bo prizadevala za mir na Bližnjem vzhodu ter dejavno opozarjala na razmere v Sudanu in Ukrajini. Slovenija bo posebej pozorna tudi na razmere na Zahodnem Balkanu, so še sporočili z ministrstva.
Slovenija je s 1. januarjem 2024 drugič v zgodovini postala nestalna članica Varnostnega sveta ZN, potem ko je bila v Varnostni svet izvoljena leta 1997 za obdobje 1998-1999. Septembra letos pa je v okviru aktualnega članstva tudi prvič predsedovala Varnostnemu svetu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje