Zunanja ministrica Tanja Fajon z obiskom v Siriji zaključuje svojo turnejo po Bližnjem vzhod. V Damasku se je med drugim srečala z začasnim sirskim predsednikom in zunanjim ministrom. Fajon je ob tem sporočila, da je obisk v prelomnem trenutku odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom, ter se zavzela za vključujoč prehod in državo po meri vseh prebivalcev. Zunanja ministrica je po obisku spregovorila tudi za N1 in izpostavila, da je pred sirskimi oblastmi zahtevna, a zgodovinska priložnost, da nova Sirija zares zaživi.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je danes obiskala Sirijo in se srečala z začasnim predsednikom Ahmedom al Šaro in zunanjim ministrom Asadom Hasanom al Šajbanijem. “Obisk v Siriji v prelomnem trenutku je odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom, ki si po 14 letih pekla zasluži boljšo prihodnost,” je ob obisku na omrežju X spročila Fajon.
“Pred začasnimi sirskimi oblastmi je zgodovinska priložnost in pomembna odgovornost. Ključno je, da izpeljejo vključujoč prehod in postavijo državo, ki bo po meri vseh prebivalcev Sirije. Nova, enotna Sirija mora upoštevati glas tako civilne družbe kot tudi žensk,” je še sporočila zunanja ministrica. “Brez stabilne Sirije ni miru na Bližnjem vzhodu,” je še sporočila in napovedala, da bo Slovenija še naprej pozorno sledila dogajanju, prav tako pa bo kot del EU sodelovala tudi pri obnovi države.
Poudarila je še, da Slovenija podpira ozemeljsko celovitost in suverenost Sirije. “Slovenija bo vedno na strani miru in mednarodnega prava, zato je odgovornost za storjene zločine za nas izjemnega pomena,” je dodala. Poudarila je tudi nujnost premirja na severovzhodu države in potrebo, da pride do dialoga z vsemi političnimi skupinami.
Kot so še sporočili z zunanjega ministrstva, sta se predsednik Al-Šara in zunanji minister Al-Šajbani zahvalila za podporo Slovenije, ob tem pa izrazila upanje, da bo čim prej prišlo do odprave sankcij s strani mednarodne skupnosti, saj je to predpogoj za gospodarski razvoj in obnovo. Poudarila sta, da je predvsem mir tisto, kar si Sirci želijo v tem trenutku, saj so utrujeni od dolgotrajne vojne.
Tanja Fajon za N1: To je bila zelo zanimiva izkušnja
Zunanja ministrica je o obisku Damaska spregovorila tudi za N1. Dejala je, da je bila izkušnja zelo zanimiva za celotno delegacijo, še posebej pa se ji je v spomin vtisnil spomin, ko so vstopili v nekdanjo Asadovo palačo. “Tukaj je še vedno mogoče videti znake brutalnosti prejšnjega režima, je pa bilo med ljudmi začutiti olajšanje,” je povedala Fajon.
O srečanju s prehodnim predsednikom Al-Šaro je dejala, da je v njem prepoznala veliko mero odgovornosti, trdnosti in umirjenosti, in da se predsednik zaveda, da ga čaka zelo težka naloga pri gradnji nove Sirije. “Nekaj težav ima še vedno s tem, da nima nadzora nad severovzhodnim delom države, kjer se še vedno pogajajo s Kurdi. Ob tem pa je treba v državi vzpostaviti na novo vse osnovne institucije, bančni sistem. Sirske oblasti pričakujejo, da bosta Evropa in ZDA čim prej odpravili sankcije,” je dejala zunanja ministrica.
Na ravni Evropske unije je že bil sprejet politični dogovor, ki bo prinesel postopno odpravo sankcij na področju energetike in transporta, je dejala Fajon in dodala, da bo prihodnost Sirije odvisna tudi od njenega lastnega ekonomskega razvoja. Bosta pa Slovenija in Evropska unija podrobno spremljali njen razvoj, še posebej postopke novega sirskega vodstva pri oblikovanju nove prehodne vlade.
“Je pa bilo mogoče na srečanjih slišati, da v Siriji ostaja nekaj grenkega priokusa, da kot mednarodna skupnost nismo v preteklosti naredili dovolj za Sirijo in da smo jih pustili na cedilu. Zdaj pa je nastopil čas solidarnosti, da ta nova Sirija res zaživi. Med ljudmi je mogoče čutiti mero previdnega optimizma, da je to mogoče,” je izpostavila Tanja Fajon.

Fajon je ob tem spomnila, na politični dogovor zunanjih ministrov Evropske unije konec januarja o postopni in povratni odpravi sankcij, ter ponovila, da bo nadaljnja odprava sankcij s strani EU odvisna od razvoja dogodkov in razmer na terenu.
Ministrica se je v Damasku srečala tudi s Stephanom Sakalianom, vodjo delegacije Mednarodnega odbora Rdečega križa v Siriji. Seznanila se je s humanitarnimi potrebami in obnovo ter s stanjem civilne družbe, še posebej na področju pravic žensk. “Tragična posledica dolgoletne vojne in gospodarskega kolapsa je dejstvo, da 90 odstotkov Sircev živi pod pragom revščine. Slovenija je od leta 2014 Siriji namenila 14 milijonov evrov humanitarne pomoči,” je sporočila Fajon in napovedala nadaljnjo humanitarno pomoč, kot tudi pomoč pri odstranjevanju eksplozivnih sredstev.
Na obisk v Sirijo je prišla v času negotovih varnostnih razmer v državi po več kot 13 letih državljanske vojne, ki se je končala decembra lani s strmoglavljenjem dolgoletnega predsednika Bašarja al Asada.
Z obiskom v Damasku zunanja ministrica zaključuje turnejo po Bližnjem vzhodu, ki je bila že njena peta pot v regijo od napada palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael in začetka vojne v Gazi 7. oktobra 2023.
V okviru turneje je Fajon v nedeljo in ponedeljek obiskala Jordanijo, kjer je med drugim poudarila nedopustnost prisilnega razseljevanja Palestincev in nezakonite pripojitve Zahodnega brega. V torek in sredo pa je bila v Bejrutu, kjer je izpostavila pomen ohranitve miru ter Libanonu zagotovila podporo Slovenije v času politične tranzicije.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje