Manj kot teden dni pred ameriškimi predsedniškimi volitvami sta demokratka Kamala Harris in republikanec Donald Trump v anketah javnega mnenja skorajda izenačena. Prednost aktualne podpredsednice, ki se je šele julija vključila v predsedniško tekmo, je po začetnem zagonu vztrajno padala, trenutno pa njena prednost pred Trumpom znaša le še eno odstotno točko. Tekma za Belo hišo bo tako napeta vse do konca, po mnenju analitikov pa bo – tako kot je to bilo že v preteklosti – odločilnega pomena zmaga v tako imenovanih neopredeljenih državah.
Zadnja javnomnenjska raziskava, ki jo je za Reuters opravila agencija Ipsos, kaže, da tekma za Belo hišo v ZDA postaja vse bolj napeta. Prednost demokratske predsedniške kandidatke Kamale Harris se je v finišu predvolilne kampanje zmanjšala, saj ima pred republikancem Donaldom Trumpom le še eno odstotno točko prednosti. Eno od zadnjih merjenj pred ameriškimi predsedniškimi volitvami 5. novembra je pokazalo, da Harris podpira 44 odstotkov vprašanih, Trumpa pa 43 odstotkov.
Kamala Harris je od svojega (poznega) vstopa v predsedniško tekmo ves čas vodila v vseh javnomnenjskih raziskavah med registriranimi volilci, a se je njena prednost pred republikanskim predsedniškim kandidatom od septembra vztrajno topila. Rezultati predzadnje ankete agencije Ipsos, ki je merila razpoloženje volilcev med 16. in 21. oktobrom, je pokazala, da je imela aktualna podpredsednica še dve odstotni točki prednosti pred Trumpom, prednost pa se je v zadnjem tednu še zmanjšala.
V zadnjem merjenju javnega mnenja je sodelovalo 1.150 odraslih Američanov po vsej državi, od tega 975 registriranih volilcev, rezultati pa so pokazali, da ima Donald Trump kar precejšnjo prednost pred Kamalo Harris pri več vprašanjih, ki se volilcem zdijo najbolj pereča, poroča Reuters.
Na vprašanje, kdo ima boljši pristop h gospodarstvu, reševanju problema brezposelnosti in zagotovitve novih delovnih mest, so volilci v anketi izbrali Trumpa; 47 odstotkov volilcev je glasovalo zanj, za Harris pa 37 odstotkov. Po mnenju volilcev ima Trump tudi boljše načrte o vprašanju nezakonitega priseljevanja v ZDA, kar 48 odstotkov volilcev je v zadnji anketi menilo, da je Trumpov pristop glede priseljevanja boljši, 33 odstotkov vprašanih pa je pri tej temi podprlo Harris.
Tudi pri vprašanju političnega ekstremizma, kjer je doslej Kamala Harris imela kar lepo prednost pred Donaldom Trumpom, se prednost aktualne podpredsednice pred nekdanjim predsednikom ZDA zmanjšuje. 40 odstotkov vprašanih je pri tem vprašanju podprlo pristop Harris, Trumpa pa 38 odstotkov. Pri tem je treba poudariti, da je prednost Kamale Harris pred slabima dvema tednoma o tem vprašanju znašala okoli sedem odstotkov.
Čeprav ima Kamala Harris pred volitvami 5. novembra še vedno minimalno prednost pred republikanskim protikandidatom, analitiki svarijo, da ta prednost skoraj zagotovo ne bo zadostovala za zmago na volitvah. Kot opozarjajo, imajo ključno vlogo volilci, kasneje pa elektorski kolegij po posameznih zveznih državah, ki na koncu izvoli ameriškega predsednika. Za zmagovalca volitev bo ključno, kdo bo slavil v neopredeljenih zveznih državah (swing states, op. a.): Arizoni, Georgii, Michiganu, Nevadi, Severni Karolini, Wisconsinu in Pensilvaniji.
Zadnje merjenje javnega mnenja je pokazalo, da sta Trump in Harris tudi v teh ključnih državah, ki se lahko nagnejo tako na stran republikancev kot demokratov, skorajda povsem izenačena. Kot kaže, bodo prizadevanja obeh kandidatov, da prepričata volilce v teh državah, ključnega pomena za končno zmago na predsedniških volitvah.
Ob tem so rezultati zadnje ankete še pokazali, da je zanimanje za udeležbo na letošnjih predsedniških volitvah zelo visoko; kar 89 odstotkov registriranih demokratov in 93 registriranih republikancev je izjavilo, da se nameravajo letošnjih volitev udeležiti, še poroča Reuters.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje