TikTok spet pod plazom kritik zaradi dezinformacij, tokrat zaskrbljeni na Irskem

Digitalno 29. Nov 202413:39 1 komentar
TikTok
Foto: PROFIMEDIA

Raziskava nevladne organizacije Global Witness pred irskimi parlamentarnimi volitvami je pokazala, da TikTok še vedno zelo slabo moderira plačljive oglase, ki vsebujejo dezinformacije. Prav širjenje tovrstnih posnetkov naj bi odločilno vplivalo na rezultat predsedniških volitev v Romuniji, zato se na Irskem krepi strah, da bi lahko omrežje TikTok vplivalo tudi na izid tamkajšnjih volitev.

Družbeno omrežje TikTok je ta teden v središču pozornosti v Evropi. Potem ko se je omenjena platforma znašla pod plazom kritik zaradi širjenja dezinformacij in prednostne obravnave v prvem krogu predsedniških volitev v Romuniji, se pred parlamentarnimi volitvami na Irskem krepi strah, da bi TikTok lahko vplival tudi na izide tamkajšnjih volitev.

Spomnimo, da je romunski svet za nacionalno varnost omrežju TikTok po volitvah očital prednostno obravnavo skrajno desnega predsedniškega kandidata Calina Georgescuja, ki je v prvem krogu volitev v nedeljo presenetljivo zasedel prvo mesto.

Kot je ugotovil svet za nacionalno varnost, je družbeni medij Georgescuju, ki ga niso poimensko navedli, omogočil prednostno obravnavo, saj ga v nasprotju z drugimi niso označili kot političnega kandidata, zato niso v skladu z zakonodajo ustrezno označili niti njegovih vsebin. Posledično so tako močno okrepili njegovo vidnost, so sporočili. Tako pravosodne kot volilne organe so po poročanju tujih tiskovnih agencij pozvali, naj posredujejo v zadevi.

Georgescu je trditve o vplivu TikToka že zavrnil, obtožbe pa so odločno zavrnili tudi v TikToku, saj da je bil Georgescu “podvržen popolnoma enakim pravilom in omejitvam” kot ostali kandidati.

romunija volitve
Calin Georgescu (Foto: Profimedia)

Na Irskem “številne pomanjkljivosti”

Ker se na Irskem že pojavljajo domneve o širjenju dezinformacij pred parlamentarnimi volitvami, je mednarodna nevladna organizacija Global Witnes izvedla raziskavo. Z njo so želeli preveriti zmožnosti platforme, da sama odkrije in odstrani lažne trditve o volitvah na Irskem. Ob tem pa so odkrili “številne pomanjkljivosti”, poroča portal Euronews.

Nevladna organizacija je ustvarila 14 posnetkov na omenjenem družbenem omrežju, ki so vsebovali volilne dezinformacije, in jih objavila kot plačljive oglase v angleškem in irskem jeziku. Od 14 videoposnetkov so bili trije odobreni za distribucijo v angleščini, osem pa v irščini. Objavljena vsebina je vključevala trditve, da je za glasovanje potrebno dokazilo o dveh cepljenjih proti covidu-19, da je mogoče glasovati po pošti po zaprtju volišč na dan volitev in da je mogoče glasovanje prek družbenega omrežja Facebook.

V organizaciji Global Witnes so omenjene oglase odstranili, še preden so bili posredovani javnosti, ključen podatek pa je, da jih je TikTok objavil večino brez preverjanja dejstev.

TikTok je sicer v odgovoru za Euronews izpostavil, da se nobeden od omenjenih oglasov ni nikoli pojavil na platformi, večina pa jih je bila zavrnjena na prvi stopnji moderiranja. V organizaciji Global Witness pa so poudarili, da izsledki kažejo, da TikTok bolje moderira oglase v angleškem jeziku, medtem ko so odkrili pomanjkljivosti pri sposobnosti odkrivanja dezinformacij v irščini.

Simon Harris, irska, premier, predsednik vlade
Aktualni irski premier Simon Harris (Foto: PROFIMEDIA)

Na omrežju TikTok je zelo aktiven aktualni predsednik vlade Simon Harris iz stranke Fine Gael, ki je pri 38 letih najmlajši irski premier v zgodovini. Na TikToku mu sledi več kot 122.000 ljudi, njegove objave pa je všečkalo že več kot 2,5 milijona uporabnikov. Zaradi tega se ga je prijel tudi vzdevek “TikTok premier”.

Tudi njegova največja tekmeca – Michael Martin iz stranke Fianna Fail in Mary Lou McDonald iz stranke Sinn Feinn – stavita na TikTok za pridobivanje novih volilcev. Oba namreč na tem omrežju vodita kampanjo pred volitvami.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje