Toskana kot prva v Italiji uzakonila pomoči pri samomoru za neozdravljivo bolne

Svet 12. Feb 202513:20 0 komentarjev
Bolnišnična postelja
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

V italijanski deželi Toskana so kot prvi v državi sprejeli zakon o pomoči pri samomoru. Skladno s pravili bo prošnjo neozdravljivih bolnikov obravnaval zdravstveni odbor, če bo ta prošnjo odobril, pa ji bodo morale deželne zdravstvene oblasti v desetih dneh ugoditi. Zakon zdravnikom omogoča ugovor vesti.

Deželni parlament v Toskani je v torek sprejel zakon o pomoči pri samomoru. S tem je ta italijanska dežela prva v državi to področje uredila z zakonom, potem ko je ustavno sodišče že leta 2019 v določenih primerih dopustilo pomoč pri samomoru, poročajo tuje tiskovne agencije.

Besedilo zakona določa pravila glede vlaganja in obravnave prošenj za pomoč pri samomoru, tako da upošteva smernice, ki jih je pred leti določilo ustavno sodišče. Glede na določila bo poseben zdravstveni odbor, v katerem bosta vsaj po en psihiater in psiholog, pooblaščen za obravnavo prošenj, o katerih bo moral odločiti v 30 dneh.

Če bodo izpolnjeni ustrezni pogoji, bodo morale deželne zdravstvene oblasti v desetih dneh dati na razpolago ustrezna medicinska sredstva in osebje. Bolnik se bo lahko odločil za končanje življenja doma ali v zdravstveni ustanovi. Zakon sicer dovoljuje zdravnikom, da na podlagi ugovora vesti sodelovanje pri postopku zavrnejo.

Pomoč pri samomoru je v Italiji z odločitvijo iz leta 2019 že legaliziralo ustavno sodišče in pozvalo parlament, naj sprejme ustrezen zakon, ki bi vzpostavil jasne pravne okvirje. Na nacionalni ravni to politikom še ni uspelo. Sodišče je odločilo, da je pomoč pri samomoru dovoljena za bolnike, ki jih pri življenju ohranja le še temu namenjeno zdravljenje in trpijo za neozdravljivo boleznijo, ki povzroča neznosno fizično in psihološko trpljenje. Morajo biti tudi popolnoma sposobni sprejemati svobodne in zavestne odločitve.

Toskana je zakon sprejela kot prva od 20 italijanskih dežel, ki so v veliki meri same odgovorne za upravljanje javnega zdravstva. Predlog zakona je sicer tako v Toskani kot v drugih deželah v obravnavo vložilo združenje Luca Coscioni, ki se zavzema za evtanazijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!