Po trčenju tovorne ladje v podporni steber v ameriškem mestu Baltimore se je porušil most. V reko pod njim je padlo več vozil, reševalci pa v mrzli vodi že ves dan iščejo več oseb. Ena oseba je umrla, pogrešajo jih še najmanj šest.
V mestu Baltimore v ameriški zvezni državi Maryland se je po trčenju tovorne ladje v podporni steber porušil avtocestni most, ki prečka reko ob vhodu v tamkajšnje pristanišče. Kot poroča New York Times, se je okoli 6.30 po našem času v konstrukcijo zaletela 300-metrska tovorna ladja Dali, ki je plula pod singapursko zastavo.
Po poročanju BBC je v vodo padlo več vozil, gasilci pa z obalno stražo rešujejo do 20 ljudi. Iz reke so potegnili dve osebi, eno nepoškodovano in eno v kritičnem stanju, pogrešajo jih še najmanj šest. Kot poroča CNN, so pozno zvečer iz reke potegnili tudi eno truplo.
Kasneje je guverner države Maryland Wes Moore sporočil, da je imela ladja pred trkom težave z električnim napajanjem. O tem je po njegovih besedah posadka tudi obvestila pristojne organe in poslala klic v sili. Po zaslugi tega je oblastem uspelo deloma ustaviti cestni promet čez most, kar je rešilo več življenj, je še dejal Moore, ki je po nesreči razglasil izredne razmere, poročajo tuje tiskovne agencije.
Po pisanju BBC je v reki, čez katero teče most, tudi veliko razlitega goriva. Reševalce skrbijo nizke temperature, saj so se te v Baltimoru spustile pod ledišče, medtem ko ima voda v pristanišču manj kot 10 stopinj Celzija. Veliko upanja, da bi še kdo, ki je padel v vodo, preživel nesrečo, tako ni, saj lahko oseba v takšni temperaturi preživi v vodi največ tri ure, podatke univerze Minnesota navaja CNN.
Ladjarsko poletje Synergy Marine Group je potrdilo, da se je v most zaletela njihova ladja. Kot so še navedli, so vsi člani posadke nepoškodovani, natančnega vzroka za incident pa za zdaj še nimajo.
Moore je povedal še, da prve informacije potrjujejo, da je šlo za nesrečo in da ni nobenih dokazov, da bi šlo za teroristični napad. To je pred tem potrdila že zvezna policija FBI. Most ni imel nobenih strukturnih pomanjkljivosti, zrušitev je izključno posledica trčenja ladje v enega od podpornih stebrov, je na novinarski konferenci povedal sekretar za transport Marylanda Paul Wiedefeld.
Most, dolg 2,6 kilometra, sicer nosi ime Francisa Scotta Keya, ki je avtor ameriške himne.
Obsežno operacijo iskanja in reševanja spremlja tudi predsednik ZDA Joe Biden, so sporočili iz Bele hiše. Zavezal se je, da bo skupaj s kongresom zagotovil zvezna sredstva, da bo most obnovljen v najkrajšem možnem času. Trčenje ladje v most pa je označil za “strašno nesrečo”.
Na območju so razglasili izredne razmere, kar pomeni, da je ustavljen ves ladijski promet v ali iz pristanišča Baltimore.
Pomembno vozlišče za ladijski tovorni promet
Pristanišče v Baltimoru na vzhodu ZDA, ki je obstalo po današnji zrušitvi avtocestnega mostu zaradi trčenja ladje, je zelo pomembno za ladijski tovorni promet v ZDA, piše francoska tiskovna agencija AFP. Njegovo zaprtje in zrušitev mostu Francis Scott Key prek njega bosta zaradi vsega naštetega po navedbah oblasti močno prizadela gospodarstvo. V gospodarski zbornici zvezne države Maryland so opozorili, da bo nesreča neizogibno ohromila dobavne verige.
Pristanišče je med najbolj obremenjenimi, po pretovoru avtomobilov pa zaseda prvo mesto. Neposredno zagotavlja več kot 15.000 delovnih mest, posredno pa jih je od njega odvisnih še skoraj 140.000. V davčno blagajno vsako leto prispeva okoli 400 milijonov dolarjev. Po obremenjenosti je na devetem mestu med pristanišči v ZDA. Lani je sprejelo več kot 52 milijonov ton tovora iz tujine v skupni vrednosti približno 80 milijard dolarjev. Po pretovoru avtomobilov in lahkih tovornih vozil zaseda prvo mesto med ameriškimi pristanišči. Prek njega pretovorijo tudi največ uvoženega sladkorja in sadre.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje