
ZDA so v soboto iz države deportirale več sto oseb povezanih z venezuelsko tolpo Tren de Aragua. Vlada je to storila po tem, ko je sodnik zadržal Trumpovo aktivacijo posebnega vojnega zakona za hiter izgon "tujih sovražnikov". Ob zadržanju pa sta bili letali že na poti v Salvador in Honduras, sodnik pa je z naknadnim ukazom o vračanju letal, kot kaže, zamudil. Medtem iz Salvadorja, ki je z ZDA sklenil dogovor o sprejemu izgnanih priseljencev, prihajajo dramatični prizori nastanitve deportirancev v zapor.
Ameriška administracija je v nedeljo sporočila, da so iz države deportirali več sto oseb, povezanih z venezuelsko tolpo Tren de Aragua. Kot poročajo ameriški mediji, so to storili kljub odredbi sodišča, ki je zadržalo aktivacijo posebnega vojnega zakona.
Predsednik ZDA Donald Trump je namreč v soboto aktiviral zakon o tujih sovražnikih iz leta 1798, ki v vojnih razmerah omogoča hitre deportacije. V ameriški zgodovini so ga aktivirali trikrat: ob vojni z Veliko Britanijo leta 1812 in ob obeh svetovnih vojnah, poroča Associated Press (AP). Zakon zahteva, da predsednik razglasi, da so ZDA v vojni, kar mu nato omogoči izredna pooblastila za pridržanje ali izgon tujcev, ki bi jih sicer ščitili zakoni o priseljevanju ali kazenski zakoni. Prav na podlagi tega zakona so izgon migrantov, povezanih z venezuelskimi tolpami, izvedli.
Okrožni sodnik James E. Boasberg je kmalu po Trumpovi odločitvi zadržal izvajanje zakona in blokiral deportacije, vendar sta bili letali s priseljenci že na poti v Salvador in Honduras. Boasberg je po poročanju AP nato ustno ukazal, naj se letali obrneta, a tega ni vključil v pisni ukaz. Tako se letali nista obrnili. Zadržanje izvajanja vojnega zakona za hitre deportacije bo sicer po sodnikovih besedah veljalo 14 dni oziroma do odločitve sodišča.
Profesor prava z Univerze Georgetown Steve Vladeck je za AP dejal, da Boasbergovo ustno navodilo o vrnitvi letal tehnično ni bilo del njegovega končnega ukaza. Pri tem pa je opozoril, da je Trumpova administracija očitno kršila “duha” sodnikovega ukaza. Primer bo po njegovih besedah sodišča spodbudil, da bodo ob morebitnih prihodnjih zadržanjih zakonov ali odločitev predsednika še bolj natančna.
Salvadorski predsednik Nayib Bukele je danes na omrežju X sporočil, da je v državo prišlo 238 članov venezuelske tolpe Tren de Aragua, ki jih bodo za eno leto namestili v salvadorski “megazapor” CECOP. Bukele se je po poročanju ameriških medijev z ZDA dogovoril, da bo za leto dni v svoje zapore sprejel okoli 300 izgnanih ameriških priseljencev in v zameno od ZDA prejel 6 milijonov dolarjev.
Poleg tega so ZDA po Bukelejevih navedbah izročile tudi 23 članov salvadorske tolpe MS-13, med katerimi sta tudi dva višja voditelja. Izročitev je zahtevalo salvadorsko pravosodje, skupini pa bodo sedaj sodili. Bukele je na omrežju X še navedel, da bodo s pomočjo izročenih članov tolpe lahko zaključili zbiranje informacij in prijeli preostale člane MS-13. Salvador namreč pod aktualnim predsednikom izvaja izjemno intenzivno preganjanje kriminalnih tolp.
Pošiljanje izgnanih priseljencev v Salvador je potrdil tudi ameriški državni sekretar Marco Rubio. Kot je navedel na omrežju X, so v Salvadorju pristali na to, da jih bodo “po pošteni ceni sprejeli v njihove dobre zapore”, kar da bo ZDA prihranilo davkoplačevalski denar. “Predsednik Bukele ni le najmočnejši voditelj na varnostnem področju, ampak je tudi velik prijatelj ZDA,” je še navedel Rubio.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje