
Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek ministrom svoje vlade povedal, da imajo pooblastila za zaposlovanje na svojih ministrstvih in ne Elon Musk, poročajo ameriški mediji. To je prva Trumpova omejitev Muskovih pooblastil.
Elon Musk, ki ga je ameriški predsednik Donald Trump ob začetku svojega mandata imenoval za šefa novoustanovljenega urada za vladno učinkovitost (Doge), je v zadnjih šestih tednih v Washingtonu povzročil kaos.
Po poročanju spletnega medija Politico je zdaj ameriški omejil Muskova pooblastila. Politico poroča, da je Trump na seji svoji ekipi povedal, da je milijarder pooblaščen, da priporoča odpuščanja in druge ukrepe, vendar jih ne sme uveljavljati. Poudaril je, da je pomembno znižati stroške, a tudi obdržati najboljše in najbolj produktivne ljudi. Dodal je, da bodo nadaljnji sestanki kabineta o uradu Doge potekali vsaka dva tedna.
Na seji vladnega kabineta je bil tudi Musk, ki se je s Trumpom strinjal, poroča ameriška televizija ABC.
“Doge je bil neverjeten uspeh in zdaj, ko imamo svoj kabinet, sem ministrom in vodstvu naročil, naj sodelujejo z Doge pri ukrepih za zmanjšanje stroškov in kadrovanju,” je kasneje objavil Trump na družbenem omrežju Truth Social. Ministrom je priporočil, naj pri odpuščanjih “uporabljajo skalpel in ne sekire”. Pozval jih je, naj zadržijo dobre delavce.

Musk naj bi sicer pred dnevi kongresnim republikancem za zaprtimi vrati zatrdil, da ni kriv za odpuščanja več tisoč zveznih uslužbencev, prekinitve financiranj in poskuse zapiranja vladnih agencij, ker naj bi te odločitve sprejemali ministri.
Popustil kongresnikom in ministrom
Trump je na prvi javni seji svojega kabineta pred dnevi prisotne vprašal, ali komu ni všeč, kar dela Musk. “Naj pove, da ga pošljem iz sobe,” je dejal Trump. Kot kaže, je zdaj popustil pritiskom kongresnikov in ministrov, da je Muska treba obvladati.
Trump je milijarderju zaupal vodenje urada Doge, ki odpušča zaposlene in prekinja financiranje. Za to nima zakonskih pooblastil, jih je pa Musku konec februarja dal Trump z izvršnim ukazom.
Kongresni republikanci javno praviloma ne nasprotujejo Trumpu. Je pa to v torek na televiziji storil vodja senatne večine John Thune, ki je dejal, da morajo o odpuščanjih odločati ministri in ne Musk.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje