Znanih je vedno več imen ljudi, ki bodo ob predsedniku Donaldu Trumpu skrbeli za uresničevanje njegovih obljub. Dosedanja imenovanja na pomembne položaje nakazujejo, da je glavni kriterij pri izbiri lojalnost, četudi pri tem trpi usposobljenost. "Imena, ki sedaj krožijo, so dokaz, da ne bo ponavljal napak iz leta 2016," za N1 ocenjuje nekdanji diplomat in slovenski veleposlanik v ZDA Roman Kirn.
Teden dni po zmagi na predsedniških volitvah dobiva bodoča administracija Donalda Trumpa vse bolj jasne obrise. Republikanski povratnik v Belo hišo je v zadnjih dneh razkril številna imenovanja na ključne položaje v njegovi ekipi.
Že kmalu po izvolitvi je za vodjo svojega kabineta imenoval Susie Wiles, ki je bila vodja letošnje republikanske predsedniške kampanje. Wiles si je po pisanju Associated Press pridobila Trumpovo zaupanje, ko je letos vodila najbolj disciplinirano kampanjo, odkar se newyorški poslovnež poteguje za predsedniški stolček. Od takrat je Trump imenoval voditelja televizije Fox News Peta Hegsetha za obrambnega sekretarja, guvernerko Južne Dakote Kristi Noem za sekretarko za domovinsko varnost, sekretarja iz prvega mandata Williama McGinleyja za pravnega svetovalca, bivšega direktorja nacionalne obveščevalne službe Johna Ratcliffa pa za direktorja Cie.
Med doslej znanimi najožjimi sodelavci novega predsednika so še nepremičninski vlagatelj Steven Witkoff, ki bo posebni odposlanec za Bližnji vzhod, nekdanji guverner Arkansasa Mike Huckabee, ki bo veleposlanik v Izraelu, poslanka v predstavniškem domu Elise Stefanik, ki bo veleposlanica v Organizaciji združenih narodov, upokojeni častnik in poslanec v kongresu Mike Waltz, ki bo svetovalec za nacionalno varnost, nekdanji vodja Agencije za migracijski in carinski nadzor Tom Homan, ki bo pristojen za nadzor meje in migracije, svetovalec iz prejšnjega Trumpovega mandata Stephen Miller, ki bo namestnik vodje kabineta, in nekdanji poslanec v predstavniškem domu Lee Zeldin, ki bo prevzel vodenje Agencije za varstvo okolja.
Najodmevnejše imenovanje je v javnost prišlo v sredo. Novoizvoljeni predsednik je uresničil napovedi in šefa podjetij SpaceX, Tesla in omrežja X Elona Muska ter neuspelega republikanskega predsedniškega kandidata Viveka Ramaswamyja postavil za vodji novoustanovljene posebne službe za vladno učinkovitost.
Nato je Trump dvignil prah s še enim imenovanjem – na položaj pravosodnega ministra je postavil floridskega kongresnika Matta Gaetza.
“Priča smo izredni hitrosti pri sestavljanju nove ekipe. To smo redko kdaj videli,” je val imenovanj za N1 komentiral nekdanji diplomat Roman Kirn, ki je bil med letoma 2009 in 2013 slovenski veleposlanik v ZDA. Kot pravi, bi hitrost lahko pomenila, da so o naboru kadrov razmišljali že prej ali pa da se zavedajo udobne republikanske večine v senatu, ki pri potrjevanju ne bo povzročala težav. Kljub temu opozarja, da je pot do končnega imenovanja administracije še dolga, spremembe pa še mogoče.
S katerim državnim sekretarjem bi Evropa lažje zadihala?
Trump je v sredo za državnega sekretarja predlagal senatorja Marca Rubia. Kot ocenjuje sogovornik, bi bilo njegovo imenovanje dobra novica. “Evropa bi malce lažje dihala. V zunanji politiki je predvidljivost ena glavnih vrlin delovanja. Rubio je predvidljiv, je človek, sposoben samokontrole. To bi bilo ime, ki bi ublažilo strahove,” je ocenil Kirn.
Dosedanji krog ljudi, ki si jih je Trump izbral za sodelavce, ne vključuje ljudi iz tradicionalnega bazena republikanske stranke, ki bi bili uslužbenci v prejšnjih administracijah. Prav tako ni veliko tistih, ki so bili člani prve Trumpove ekipe, pri večini doslej imenovanih pa gre za politike in ne strokovnjake. “Trump to počne načrtno in premišljeno. Njega so v prejšnji administraciji mnogi razočarali. Politiki razumejo nujnost sledenja smernicam, ki jih on postavlja,” logiko za imenovanji pojasni nekdanji diplomat.
“Trump se je učil na napakah prvega mandata”
Po njegovem mnenju se je Trump učil iz napak, storjenih v prvem mandatu. “Imena, ki sedaj krožijo, so dokaz, da ne bo ponavljal napak iz leta 2016. Ob sebi ne želi več imeti članov administracije, ki bi lahko bili neuspešni, mu nasprotovali ali pa ga zapuščali in nato o njem pisali knjige in dajali intervjuje,” pojasni Kirn. Med doslej izbranimi sodelavci vidi predvsem ljudi, ki so se izkazali v gibanju MAGA (Make America Great Again), kot imenujejo najbolj zveste Trumpove podpornike. “Tisti, ki je bil bolj radikalen in odločen podpornik vseh idej nekdanjega predsednika, je pripadnik tega gibanja, in to je pomemben kriterij pri izbiri,” doda.
Tako bodo nekatere položaje zasedli ljudje, ki nimajo nujno dovolj izkušenj. Po pisanju CNN novi sekretar za obrambo Pete Hegseth, sicer voditelj televizije Fox News in zagreti Trumpov podpornik, z izjemo služenja v vojski in dela z veterani nima resnejših izkušenj na področju obrambe. Nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA pri tem izpostavi tudi prihodnjega posebnega odposlanca za Bližnji vzhod Stevena Witkoffa, ki je sicer nepremičninski vlagatelj in Trumpov prijatelj z igrišč za golf. “To da jasno slutiti, da se z bližnjevzhodno politiko ne bo zgodilo nič pametnega,” oceni.
Ob tem je presenečen, da v novi administraciji ni Mika Pompea, ki je bil med prvim mandatom najprej direktor Cie in nato državni sekretar. “Njegov edini greh je najverjetneje to, da Trumpa ni podprl že v procesu nominacije. Pompeo se je izkazal kot premišljen in zmeren človek, vendar ni zadostil kriteriju popolne lojalnosti, ki je sedaj ključen,” za N1 oriše Kirn. Tako ocenjuje, da v primerjavi s prvim mandatom, ko si je del sodelavcev še upal razmišljati s svojo glavo, novi stari predsednik tega sedaj ne bo dopustil.
Kako pa lahko razumemo močno vlogo Elona Muska, ki je poleg svojega položaja močno vpet tudi v izbiranje drugih članov administracije? Sogovornik izpostavi biografski film o Trumpu Vajenec (The Apprentice) in odvetnika Roya Cohna, ki je na novoizvoljenega predsednika v zgodnjem obdobju močno vplival. “Mislim, da Elon Musk podobno fascinira Trumpa. Ne samo zaradi tega, kar počne, ampak tudi zaradi njegovega načina delovanja. Zato ga Trump drži blizu,” pojasni Kirn. Ob tem ocenjuje, da bo Muskov urad pomembno vlogo igral tudi pri predrugačenju splošne ameriške administracije. “Trump bo tu z menjavami šel mnogo globlje in bo menjal tudi uslužbence na ključnih položajih, kar bo omogočilo izvajanje politik, kot si jih je sam zamislil,” sklene.
POSEBNI VIDEO: “Ta ljubezen premaga vse ovire”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!