
V soboto bi se iztekel rok, do katerega bi moralo kitajsko podjetje ByteDance prodati TikTok ameriškemu kupcu. Vendar priljubljeno družbeno omrežje ne bo ugasnilo. Na pomoč je spet priskočil predsednik Donald Trump, ki je znova podaljšal rok za prodajo.
Predsednik ZDA Donald Trump je znova podaljšal rok, do katerega mora kitajsko podjetje ByteDance družbeno omrežje TikTok prodati ameriškemu kupcu.”Moja administracija si je močno prizadevala za rešitev TikToka dosegla velik napredek. Dogovor zahteva več dela, da se zagotovijo vsa potrebna dovoljenja, zato bom podpisal izvršni ukaz, da bo TikTok deloval še dodatnih 75 dni,” je Trump zapisal na omrežju Truth Social.
Ameriški predsednik je v zapisu še izrazil upanje, da bodo ZDA še naprej v dobri veri nadaljevali delo s Kitajsko. “Nočemo, da TikTok ugasne. Veselimo se sodelovanja s TikTokom in Kitajsko, da bi sklenili dogovor,” je še dodal. Rok, do katerega bi moral ByteDance priljubljeno družbeno omrežje prodati ameriškemu podjetju, bi se iztekel v soboto.
Kitajski ByteDance bi moral aplikacijo prodati že do 19. januarja, skladno z zakonom, ki ga je podpisal nekdanji predsednik Joe Biden. Njegova administracija je opozorila, da bi Kitajska lahko TikTok izkoristila za vohunjenje in politično manipulacijo. Podjetje te obtožbe ves čas zanika in je zoper zakon sprožilo več pravnih izzivov, trdeč, da gre za kršitev ustave in svobode govora. Pritožb podjetja pa ni uslišalo niti ameriško vrhovno sodišče, ki je zakon potrdilo.
Ob izteku prvotnega roka je TikTok za okoli 14 ur onemogočil dostop uporabnikom v ZDA, aplikacija pa je izginila iz spletnih trgovin. Kmalu zatem se je vrnila, saj je Donald Trump podaljšal rok za 75 dni, da bi omogočil dogovor z ameriškim kupcem.
V javnosti se je na široko ugibalo o novem kupcu, krožila pa je kopica imen: od tehnoloških podjetij, znanih podjetnikov in celo spletnih vplivnežev. Bolj kot se je bližal aprilski rok pa je postajalo jasno, da kitajska vlada ali ByteDance nista (še) pripravljen na prodajo. Trump je ta teden namignil, da bi v zameno za kitajsko soglasje k prodaji lahko znižal carine na uvoz iz Kitajske.
To je posredno znova nakazal ob najavi podaljšanja. “Slišim, da Kitajska ni najbolj zadovoljna z našimi vzajemnimi carinami. To dokazuje, da so carine najmočnejše gospodarsko orodje in so zelo pomembne za našo nacionalno varnost,” je zapisal Trump.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!