Trump sprožil val posmeha: uvedel je carine na “vetrove in pingvine”

Gospodarstvo 03. Apr 202509:04 9 komentarjev
Otok Heard
Foto: PROFIMEDIA

Sredi Trumpove carinske vojne so se znašli tudi nenaseljeni antarktični otoki. "Očitno ni varno niti na otokih, kjer prevladujejo vetrovi in pingvini," je komentiral avstralski premier Anthony Albanese. Nove carine so spodbudile komentatorje na družbenih omrežjih. "Pingvini predolgo ropajo ameriške davkoplačevalce. Tega je danes konec," je zapisal eden od urednikov Washington Posta.

Na seznamu držav, za katere ameriški predsednik Donald Trump uvaja carine, se je znašlo tudi nekaj “biserov”.

Med njimi Heardov otok in McDonaldovi otoki blizu Antarktike, ki spadajo med najbolj odmaknjene dele na Zemlji, piše Guardian. Za povrh so nenaseljeni, nazadnje naj bi otoke obiskali pred skoraj desetletjem.

Kljub temu je Trump za te otoke uvedel 10-odstotne carine. Po navedbah Bele hiše so carine za te dele uvedli, ker spadajo pod Avstralijo.

Avstralski premier Anthony Albanese je komentiral, da nikjer na svetu ni varno. “Očitno niti na otokih, kjer prevladujejo vetrovi in pingvini,” njegove besede povzema Guardian.

Kar 29-odstotne carine – 19 odstotkov več kot za preostalo Avstralijo – odslej veljajo za otok Norfolk, kjer živi 2.188 ljudi in ki je od Sydneyja oddaljen 1.600 kilometrov. Leta 2023 je otok Norfolk v ZDA izvozil za 655.000 ameriških dolarjev (skoraj 600 tisoč evrov) blaga, pri čemer je glavni izdelek – usnjena obutev – predstavljal kar 413.000 dolarjev (377 tisoč evrov) izvoza.

A je premier Albanese dodal, da za Norfolk veljajo 29-odstotne carine. “Nisem povsem prepričan, da je ta otok resen trgovinski tekmec ZDA, toda to le potrjuje dejstvo – nikjer na svetu nisi varen,” je komentiral.

Čeprav na Heardovem otoku in McDonaldovih otokih ni stavb ali bivališč, naj bi v ZDA po podatkih Svetovne banke z otokov uvozili za 1,4 milijona ameriških dolarjev (1,2 milijona evrov) izdelkov. Večinoma naj bi šlo za stroje in električne naprave. V preteklih petih letih pa je uvoz na te otoke znašal od 15.000 do 325.000 dolarjev na leto (od 13.700 do 297.000 evrov), poroča Guardian.

Nove dajatve so sprožile val posmehovanja na Trumpov račun na družbenih omrežjih.

“Pingvini nam že leta kradejo,” je komentiral Anthony Scaramucci, Trumpov nekdanji direktor komunikacij in trenutno eden njegovih največjih kritikov. Oglasil se je tudi urednik Washington Posta Ben Pauker, ki je pristojen za teme s področja nacionalne varnosti, zunanje politike in kibernetske varnosti. “Pingvini na nenaseljenih otokih na Antarktiki že predolgo ropajo ameriške davkoplačevalce,” je zapisal in posmehljivo dodal, “tega je danes konec.”

Še en komentator pa je ob fotografiji z gručo pingvinov dodal, da “domačini že protestirajo”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino