Trumpove obtožbe o “veliki goljufiji” na voliščih ne držijo

Svet 06. Nov 202404:35 1 komentar
Donald Trump
Donald Trump je oddal svoj glas (Foto: Brian Snyder/REUTERS)

Na družbenih omrežjih se širijo lažne informacije o nepravilnostih na voliščih po ZDA. Republikanski kandidat Donald Trump je zapisal, da v Filadelfijo zaradi tega že prihajajo organi pregona. Volilni uradniki so njegove navedbe ovrgli in pojasnili, da gre za neresnične obtožbe ter da je glasovanje varno in zanesljivo.

V ZDA volijo novega predsednika oziroma predsednico države. Za ta položaj se potegujeta nekdanji predsednik in republikanec Donald Trump ter aktualna podpredsednica države in demokratka Kamala Harris. In medtem ko milijoni ljudi volijo, so se na spletu razširile trditve, ki pod vprašaj postavljajo legitimnost glasovanja.

V glasovanje je podvomil tudi Donald Trump. Na svojem družbenem omrežju Truth je nekdanji predsednik zapisal, da v mesto Filadelfija zaradi množičnega goljufanja prihajajo organi pregona. Pri tem pa Trump po poročanju BBC ni navedel podrobnosti o domnevnem goljufanju ali predložil kakršnihkoli dokazov.

Filadelfijska policija je za BBC dejala, da ne ve, na kaj se je nekdanji predsednik skliceval. Okrožni tožilec Larry Krasner, sicer demokrat, je na družbenem omrežju X objavil, da organi pregona niso našli nobene podlage, ki bi podpirale te “divje obtožbe”. Republikanski mestni komisar Seth Bluestein pa je na X dodal, da je ta obtožba popolnoma neresnična. “To je še en primer dezinformacij. Glasovanje v Filadelfiji je bilo varno in zanesljivo,” je dodal po pisanju BBC.

Truth
Foto: posnetek zaslona/Truth

Na družbenih omrežjih je bilo zaslediti tudi objave o izpadih električne energije, ki naj bi bili povezani z vmešavanjem v volitve. Nekatere objave so bile osredotočene zlasti na okrožje Northampton. Todd Meyers, novinarski predstavnik družbe FirstEnergy, enega od dveh ponudnikov, ki okrožje oskrbujete z električno energijo, je zapisal, da je bilo prizadetih osem volišč in da so vsa elektriko dobila nazaj v desetih minutah, saj so imela volišča rezervne baterije za volilne naprave, kar ni vplivalo na volilce. 

Na spletu je zakrožila tudi več dni stara fotografija glasovnice, poslane po pošti, na njej pa naj bi bila ob imenu Kamale Harris že oznaka. Gre za fotografijo “nečednosti”, ki so jo na družbenih omrežjih delili že pred dnevi, danes pa je znova zakrožila po spletu. Volilni odbor zvezne države Kentucky je za BBC obtožbe zanikal in zapisal, da so odposlali 130 tisoč glasovnic, a do zdaj niso bili obveščeni o nobenih pritožbah.

Veliko ogledov pa je dobil tudi video iz zvezne države Kentucky, na katerem volilec ob več poskusih ni uspel glasovati za Trumpa, se je pa oznaka ob tem pojavila ob Kamali Harris. Volilni uradniki so dejali, da je video avtentičen, da pa se je stroj pokvaril in je šlo za osamljeni incident. Kot so pojasnili, je volilec nato uspel glasovati, kot je želel.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje