Več tisoč protestnikov je v Barceloni izrazilo nasprotovanje masovnemu turizmu. Obiskovalce so napadli tudi z vodnimi pištolami.
Minuli konec tedna je več tisoč protestnikov v Barceloni na svojevrsten način izrazilo nasprotovanje in jezo nad množicami turistov, ki se zgrinjajo v mesto.
Z vodnimi pištolami oboroženi protestniki so nosili transparente, na katerih je med drugim pisalo Turisti, pojdite domov. Sprehodili so se po najbolj turistično obleganih predelih mesta. V priljubljeni soseski La Barceloneta, ki je znana po številnih hotelih in restavracijah, so z vzkliki in vodnimi curki “napadali” sprehajalce in turiste, ki so si privoščili kosilo. Nekatere restavracije so oblepili tudi s trakovi ter jih tako simbolično zaprli.
Protestniki so med svojim pohodom zahtevali, da oblasti omejijo število tujih obiskovalcev Barcelone. “Nič nimam proti turistom, toda Barcelona je zaradi prevelikega števila njih postala skoraj nemogoča za normalno življenje,” je za AFP dejal eden od protestnikov.
Po podatkih lokalnih oblasti so cene nepremičnin v španskih mestih v zadnjih desetih letih narasle za 68 odstotkov, kar je eden glavnih razlogov za nezadovoljstvo prebivalcev mest. “V zadnjih letih se je mesto popolnoma podredilo turistom. Želimo, da je mesto namenjeno meščanom, ne pa da bo v službi turistov,” je za Reuters povedal še eden od prebivalcev Barcelone.
Župan napovedal prenehanje podaljševanja turističnih dovoljenj
Prejšnji mesec je barcelonski župan Jaume Collboni dejal, da bodo mestne oblasti do leta 2028 prenehale podaljševati na tisoče turističnih dovoljenj, ki najemodajalcem dovoljujejo oddajanje nastanitev tujim turistom. Župan meni, da bi s to potezo stanovanja, ki se trenutno oglašujejo na platformah za kratkoročno oddajanje, kot je Airbnb, bila znova na voljo domačinom.
Barcelona velja za najbolj obiskano špansko mesto. Lani jo je obiskalo okoli 12 milijonov turistov. Španijo pa je po podatkih španskega statističnega urada v prvih petih mesecih letošnjega leta obiskalo že 33 milijonov turistov, kar je 13,6 odstotka več kot v primerljivem obdobju lanskega leta.
Tokratni protest v Barceloni je sledil podobnim protestom proti masovnemu turizmu na drugih španskih destinacijah. V Malagi se je tako prejšnji mesec zbralo 15.000 protestnikov, medtem ko jih je na ulice Palme de Mallorce maja odšlo okoli 10.000.
Proti masovnemu turizmu se borijo tudi v nekaterih drugih priljubljenih evropskih mestih. Benetke so denimo aprila uvedle vstopnino za obisk v mesto, prav tako so v mestu dovoljene le skupine do 25 ljudi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!