Čeprav je ameriški predsednik Donald Trump prekinil vojaško pomoč Ukrajini, je ta še vedno pripravljena sodelovati z ZDA, je sporočil ukrajinski premier Denis Šmigal. V Evropi se vrstijo zaskrbljeni odzivi na ameriško prekinitev pomoči - Poljski premier denimo opozarja, da je ustavitev pomoči že vidna na terenu. V Bruslju odločitve ZDA ne želijo komentirati.
Ukrajina bo naredila vse, kar je potrebno, da se upre ruski invaziji, je danes dejal ukrajinski premier Denis Šmigal, potem ko je ameriški predsednik Donald Trumpodredil prekinitev vojaške pomoči ZDA Kijevu. “Naredili bomo vse, da zdržimo,” je na novinarski konferenci v Kijevu povedal Šmigal. Zatrdil je, da je Ukrajina popolnoma odločena, da bo še naprej “prek diplomatskih in drugih razpoložljivih kanalov” sodelovala z Washingtonom za dosego trajnega miru.
Zaradi posledic prekinitve ameriške vojaške pomoči je Šmigal ocenil, da bi bilo lahko eno najbolj kritičnih področij dobava streliva in sistemov zračne obrambe patriot. Poudaril je še, da je pridobitev ameriških varnostnih zagotovil “eksistencialnega pomena” ne samo za Ukrajino, ampak tudi za Evropo. Ukrajinski premier je prepričan, da je treba doseči mirovni sporazum, a da mora biti to “pod pogoji Ukrajine (…) kot žrtve” in da mora obstajati tudi “kazen za Rusijo”.
Kijev je tudi kadarkoli pripravljen podpisati dogovor, ki bo ZDA omogočil dostop do ukrajinskih naravnih virov. “To sodelovanje z ZDA smo pripravljeni začeti kadarkoli s podpisom takega sporazuma,” je pojasnil Šmigal, ki se je ZDA zahvalil za njihovo podporo od začetka ruske agresije. Tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je včeraj dejal, da je kljub sporu pripravljen podpisati omenjeni dogovor. Na ameriško prekinitev vojaške pomoči se Zelenski še ni javno odzval.
Trumpova odločitev posledica petkovega spora
Ameriški predsednik Trump je glede na navedbe virov v Beli hiši v ponedeljek odredil prekinitev ameriške pomoči Ukrajini, ta poteza pa naj bi bila neposredna posledica javnega spora Trumpa z Zelenskim v petek v Beli hiši. Ukrep je začel veljati takoj in po poročanju časnika The New York Times zadeva več sto milijonov dolarjev vredno oborožitev, ki je namenjena Ukrajini. Gre za pomoč, ki jo je kongres že odobril, šlo pa naj bi za pritisk na Zelenskega, naj privoli v pogajanja z Rusijo, je poročala mreža CNN.
Foto: Brian Snyder/REUTERS
Evropa je zaskrbljena
V Evropi se vrstijo zaskrbljeni odzivi na ameriško prekinitev pomoči Ukrajini, ki jih spremljajo pozivi k ukrepanju. Ameriška prekinitev pomoči Ukrajine je po mnenju Poljske “pomembna odločitev in situacija je zelo resna”. Kot je za novinarjem poudaril tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva PawelWronski, so jo ZDA sprejele brez obvestila ali posvetovanja z zvezo Nato.
Češki premier Peter Fiala meni, da je odločitev razkrila “nujen, temeljni premik trenutne evropske politike”. Evropa mora okrepiti gospodarske in vojaške zmogljivosti in v celoti prevzeti odgovornost za svojo varnost, je zapisal na omrežju X. To po njegovih besedah vključuje več izdatkov za obrambo in več pomoči za Ukrajino. “Obdobja, ko smo se lahko zanašali na druge, da bodo za nas reševali mednarodne izzive, je konec. Sedaj je čas, da se Evropa odločno premakne od besed k dejanjem,” je dodal.
Da mora Evropa okrepiti pomoč za Ukrajino, da bi se ta lahko še naprej borila za pravičen in trajen mir, je menil tudi estonski zunanji minister MargusTsahkna. Estonska vlada se je po njegovih besedah že odločila letos povečati svojo pomoč za 25 odstotkov in Ukrajini dostaviti 10.000 topniških granat. Možnost za dodatne vire vidi tudi v uporabi ruskega zamrznjenega premoženja v Evropi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Britanski premier Keir Starmer je medtem tudi po ameriški odločitvi osredotočen na zagotovitev miru, je dejala njegova namestnica AngelaRayner. “Naznanila ga ne bodo spravila s tira,” je dejala o prekinitvi pomoči ZDA.
Tusk: Zaustavitev pomoči že vidna
Poljski premier DonaldTusk je danes dejal, da je ameriška zamrznitev vojaške pomoči Kijevu že vidna v logističnem vozlišču na vzhodu Poljske, od koder se orožje in humanitarna pomoč zahodnih zaveznic steka čez mejo v Ukrajino.
“Ne verjamemo, da so to le prazne besede,” je glede ameriške prekinitve pomoči Ukrajini dejal Tusk. Dodal je, da poročila z območij ob meji z Ukrajino in iz poljskega logističnega centra prav tako “potrjujejo napovedi ameriške strani,” pri čemer ni pojasnil podrobnosti.
Donald Tusk. (Foto: PROFIMEDIA)
“Stanje je resno,” je še dodal poljski premier, čigar država je od začetka vojne v Ukrajini februarja 2022 ena najbolj zvestih podpornic svoje vzhodne sosede. Zunanje ministrstvo v Varšavi je ob tem sporočilo, da je Washington svojo odločitev sprejel, ne da bi o tem obvestil svoje zaveznike ali se posvetoval z njimi.
Bruselj molči
Na Evropski komisiji medtem niso želeli komentirati odločitve predsednika ZDA, da ustavi vojaško pomoč Kijevu. So pa poudarili, da bo EU še naprej neomajno podpirala Ukrajino v njenem boju z rusko agresijo. Na vprašanje, ali je Unija pripravljena nadomestiti ameriško pomoč, niso odgovorili. Ob tem so spomnili tudi na načrt za ponovno oborožitev Evrope, ki ga je danes predstavila predsednica komisije Ursula von der Leyen.
Po Veliki Britaniji in Franciji je medtem danes tudi Avstralija nakazala pripravljenost, da v primeru premirja med Moskvo in Kijevom v Ukrajino pošlje mirovne sile. Kot je dejal avstralski premier Anthony Albanese, je vlada pripravljena razmisliti o pošiljanju vojakov v morebitno mirovno misijo, poročajo tuje tiskovne agencije. “Želimo mir v Ukrajini, želimo pa tudi zagotoviti, da nezakonita, nemoralna dejanja Rusije ne bodo nagrajena – in da tudi Putin in njegovi imperialistični načrti ne bodo nagrajeni ali spodbujani,” je dejal Albanese.
WHO obljublja nadaljevanje dela
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes priznala, da je zamrznitev tuje pomoči ameriške administracije prizadela vitalne zdravstvene programe v svetu. Organizacija je hkrati obljubila, da bo našla način, kako še naprej zagotavljati pomoč tistim, ki jo potrebujejo. “Ne bomo pustili, da se sesuje,” je povedala tiskovna predstavnica WHO MargaretHarris. Po navedbah WHO je še prezgodaj za določitev celotnega vpliva zamrznitve tuje pomoči, ki so jo ZDA sprejele po vrnitvi Trumpa v Belo hišo in ki zadeva tudi programe zdravstvene agencije ZN.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje