Po lastnih navedbah je Ukrajina danes izvedla najobsežnejši val napadov na Rusijo doslej, ciljali so predvsem infrastrukturo v več regijah. Viri v ukrajinski varnostni službi SBU so za britanski BBC povedali, da je bil val napadov boleč udarec za rusko vojsko.
Ukrajina je danes po lastnih navedbah izvedla najobsežnejši val napadov na Rusijo doslej.
Tarča je bila infrastruktura v več regijah. Med drugim je v avtonomni republiki Tatarstan dron zadel objekt za skladiščenje utekočinjenega plina. Dva industrijska objekta pa sta bila poškodovana v mestih Engels in Saratov, poročajo tuje tiskovne agencije.
Po podatkih generalštaba ukrajinskih sil so bila napadena skladišča in tovarne v več ruskih regijah, nekateri cilji so bili od meje oddaljeni kar 1.100 kilometrov. Viri v ukrajinski varnostni službi SBU so za britanski BBC povedali, da je bil val napadov boleč udarec za rusko vojsko.
“Po napadu brezpilotnega letalnika je zagorela cisterna s plinom,” so na Telegramu sporočile oblasti v Tatarstanu. Žrtev ni bilo. Po navedbah lokalnih medijev v ruski avtonomni republiki je dron zadel objekt pri kemični tovarni v bližini Kazana.
Dva industrijska objekta sta bila poškodovana v Engelsu in Saratovu, več kot 600 kilometrov južno od Kazana, je sporočil guverner regije Saratov Roman Busargin. Po njegovih besedah sta bila objekta tarča obsežnega napada, v enem od njih je tudi izbruhnil požar.
Dodal je, bo pouk v šolah v Saratovu in Engelsu, ki se nahajata na nasprotnih bregovih reke Volge, danes potekal na daljavo. Najmanj devet letališč v osrednji in zahodni Rusiji pa je zaradi napadov začasno ustavilo promet.
Engels se je na udaru ukrajinskih dronov znašel drugič v manj kot enem tednu.
Minulo sredo je Ukrajina napadla tamkajšnje skladišče nafte, ki oskrbuje ruske letalske sile. V boju z ognjem, ki je izbruhnil, naj bi umrla dva gasilca. Domnevno je bil isti objekt tarča tudi danes.
Tarča ukrajinskih napadov je bilo danes sicer tudi več drugih ruskih regij. Po navedbah ruske tiskovne agencije Tass je v Tuli zračna obramba sestrelila 16 dronov, nad regijo Orjol 17, 14 jih je “nevtralizirala” v regiji Rostov, neznano število jih je uničila nad regijo Voronež, ki meji na Ukrajino. Oblasti poročajo le o manjši gmotni škodi.
Ukrajina v zadnjem času krepi napade na rusko energetsko infrastrukturo. Kot je v ponedeljek sporočilo obrambno ministrstvo v Moskvi, je napadla tudi infrastrukturo plinovoda Turški tok v regiji Krasnodar, po katerem se ruski plin prek Turčije pretaka v Evropo.
Rusija medtem že skoraj od začetka vojne redno napada ukrajinsko energetsko infrastrukturo.
Moskva zagrozila z odgovorom na ukrajinske napade z raketami dolgega dosega
Ukrajinski napadi z ameriškimi in britanskimi raketami dolgega dosega ne bodo ostali brez odgovora, je danes sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Grožnje sledijo napadu na tovarno streliva v ruski regiji Brjansk, med katerim je zračna obramba po navedbah Moskve sestrelila šest ameriških raket atacms in osem britanskih raket storm shadow.
Tudi guverner regije Aleksander Bogomaz je potrdil raketni napad in dodal, da ta ni terjal žrtev. Ruski novičarski kanal Mash Telegram je medtem poročal o treh ranjenih in padajočih ostankih raket pri dveh tovarnah v Brjansku, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Ukrajinska vojska pa je sporočila, da je zadela tovarno, v kateri so proizvajali strelivo za artilerijske in raketne sisteme. Pri tem ni navedla, če je tovarno napadla z droni ali raketami.
Moskva je že večkrat obsodila uporabo zahodnih raket dolgega dosega za napade na cilje v Rusiji in zagrozila s povračilnimi ukrepi. Kot odziv na tovrstne napade je novembra proti Ukrajini prvič izstrelila balistično raketo nove generacije, poimenovano orešnik.
Nekdanji sekretar ruskega sveta za nacionalno varnost Nikolaj Patrušev je medtem v danes objavljenem pogovoru za ruski časnik Komsomolska Pravda izjavil, da sta tako Ukrajina kot Moldavija v krizi zaradi njihove protiruske politike.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje