
Po napadu ukrajinskih brezpilotnih letalnikov je v Rjazanu južno od Moskve zagorela rafinerija nafte. Rusko obrambno ministrstvo je medtem sporočilo, da je ruska zračna obramba ponoči nad ruskim ozemljem sestrelila več kot 20 ukrajinskih dronov. Medtem je ruska stran z Ukrajino dosegla dogovor o evakuaciji prebivalcev iz ruske regije Kursk, ki jo deloma nadzirajo ukrajinske sile.
Odgovornost za napad z dronom, ki je povzročil požar v rafineriji v Rjazanu, je prevzel Kijev. Ukrajina je v zadnjih mesecih okrepila zračne napade na energetske in vojaške objekte na ruskem ozemlju, kot poudarjajo v Kijevu, gre za odgovor na rusko neusmiljeno bombardiranje njenih mest in energetskega omrežja.
“Rafinerija Rjazan, ena največjih v Rusiji, je bila napadena,” je dejal tiskovni predstavnik centra za boj proti dezinformacijam pri ukrajinskem svetu za nacionalno varnost Andrij Kovalenko. Po njegovih besedah je ta objekt “kritičen” za proizvodnjo goriva za rusko letalstvo.
Po poročanju ruskih medijev gre za eno največjih rafinerij v Rusiji, ki je v lasti ruskega naftnega velikana Rosneft. Rafinerija je bila konec januarja že dvakrat tarča napadov z brezpilotnimi letali.
Iz Moskve so danes sporočili, da je ruska zračna obramba ponoči prestregla in uničila več kot 20 ukrajinskih brezpilotnih letal nad ruskimi regijami Orjol, Brjansk in Rjazan.
Moskva potrdila dogovor s Kijevom o evakuaciji prebivalcev iz Kurska
Rusija je z Ukrajino dosegla dogovor o evakuaciji prebivalcev iz ruske regije Kursk, ki jo deloma nadzirajo ukrajinske sile, je danes sporočila ruska komisarka za človekove pravice Tatjana Moskalkova. Za koliko ljudi gre, ni pojasnila, medtem ko Kijev dogovora še ni potrdil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ukrajinska vojska je avgusta lani izvedla napad na regijo, kjer še vedno zaseda več sto kvadratnih kilometrov, kjer so za frontno črto ujeti ruski civilisti.

Po besedah Moskalkove, ki jih navajajo ruske tiskovne agencije, so se nekateri prebivalci Kurska že umaknili v sosednjo ukrajinsko regijo Sumi, kjer sedaj čakajo na evakuacijo v Belorusijo, od koder jih bodo v skladu z dogovorom s Kijevom in Rdečim križem prepeljali v Rusijo. Ni pa povedala, koliko prebivalcev bodo evakuirali v skladu z dogovorom.
Ukrajinske oblasti, ki danes obeležujejo tretjo obletnico ruske agresije na Ukrajino, o dogovoru doslej niso poročale. Vendar je Kijev v preteklosti že podprl tovrstno evakuacijo, če bi jo zahtevala Moskva, navaja AFP.
Tiskovna predstavnica Mednarodnega odbora Rdečega križa v Ukrajini Pat Griffiths medtem za AFP dogovora ni potrdila, dejala pa je, da že nudijo pomoč ruskim civilistom, ki so v Sumiju. Dodala je, da organizacija vsekakor podpira evakuacijo civilistov, da pa se morata o podrobnostih dogovoriti strani sami. Rdeči križ je v primeru dogovora pripravljen ruskim civilistom, ki to želijo, omogočiti varno in dostojno vrnitev v Rusijo, je dejala.
Rusko regijo Kursk je ukrajinska vojska napadla avgusta lani, kljub ruski protiofenzivi še vedno zaseda več sto kvadratnih kilometrov. To želi Kijev uporabiti kot pogajalsko izhodišče v primeru pogajanj z Moskvo. Rusija medtem zaseda približno 20 odstotkov ukrajinskega ozemlja in izključuje kakršno koli izmenjavo.
Po podatkih ruskih oblasti je na območjih pod nadzorom ukrajinskih sil v regiji Kursk ujetih okoli 500 ljudi, medtem ko lokalni prebivalci trdijo, da jih je bolj verjetno okoli 3000. V zadnjih tednih so njihovi sorodniki v Rusiji oblastem večkrat očitali, da niso storile dovolj za njihovo evakuacijo.
Ukrajina na drugi strani trdi, da Rusom v regiji Kursk omogoča varen prehod.
Repatriacija civilistov ter izmenjava vojnih ujetnikov in trupel sta sicer eni redkih še dejavnih področij sodelovanja med Moskvo in Kijevom, odkar je Rusija 24. februarja 2022 napadla Ukrajino.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje