Trump po prepiru v Ovalni pisarni Zelenskega prosil, naj zapusti Belo hišo

Svet 28. Feb 202517:41 > 19:56 25 komentarjev

Srečanje med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Beli hiši se je po uvodnih vljudnih besedah sprevrglo v prepir. Trump in podpredsednik ZDA J. D. Vance sta Zelenskemu očitala, da je nespoštljiv, ko je ta trdil, da ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu ne gre zaupati. Čeprav je bila po koncu srečanja predvidena novinarska konferenca, na kateri naj bi predsednika podpisala dogovor o redkih zemljah, je bila ta po ostri izmenjavi besed v zadnjem trenutku odpovedana. Trump je Zelenskega prosil, naj zapusti Belo hišo. Po srečanju pa je dejal, naj se vrne, ko bo pripravljen na mir.

Ameriški predsednik Donald Trump je v Beli hiši sprejel ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.

Srečanje se je sicer začelo spodbudno. Trump je namreč Zelenskemu zagotovil, da so z Rusijo blizu sklenitve dogovora o premirju v Ukrajini. Zelenski je nato ameriškega kolega opozoril, da se pri pogajanjih o mirovnem sporazumu z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom ne sme sprejemati “nobenih kompromisov.” Trump pa mu je odvrnil, da bo morala Ukrajina v primeru dogovora o premirju sprejemati kompromise.

Srečanje je po uvodnih vljudnih besedah nato postalo precej napeto. Trump in ameriški podpredsednik J. D. Vance sta Zelenskemu, ki je Trumpu pokazal fotografije ruskih zločinov v Ukrajini, očitala, da ni dovolj spoštljiv, ko je trdil, da Putinu ne gre zaupati. Trump pa pristavil, da se ukrajinski voditelj “igra s tretjo svetovno vojno”.

Ameriški predsednik, ki je pred kamerami okaral Zelenskega in mu očital, da ogroža življenja milijonov ljudi, je dejal še, naj bo hvaležen. “Če ne bi imeli naše vojaške opreme, bi se ta vojna končala v dveh tednih … Morate biti hvaležni,” je po poročanju BBC dejal Trump. Zelenski je sicer poudaril, da si želi prekinitve ognja, vendar z varnostnimi jamstvi.

Več o tem v članku Trump po prepiru z Zelenskim: “Nespoštljivo do ZDA”.

Zelenski pri Trumpu
Foto: Brian Snyder/REUTERS

Trump: Naj se vrne, ko bo pripravljen na mir

Čeprav naj bi predsednika po koncu pogovorov na novinarski konferenci podpisala dogovor o redkih zemljah, ki ga je Trump označil za “precej poštenega,” se to ni zgodilo. Novinarska konferenca je odpadla. Po poročanju CNN je bil Trump tisti, ki je novinarsko konferenco odpovedal, saj naj bi se odločil, da Zelenski “ni v stanju za pogajanja”.

Državnemu sekretarju Marcu Rubiu in svetovalcu za nacionalno varnost Miku Waltzu pa naj bi naročil, naj ukrajinski delegaciji predata sporočilo, da je čas, da Zelenski odide. Kot še poroča CNN, je ukrajinska stran želela pogovore nadaljevati, a so jih v Beli hiši zavrnili.

Trump je sicer ukrajinskemu predsedniku dal jasno vedeti, da se bodo ZDA, če Zelenski ne podpiše dogovora o redkih zemljah, umaknile, poroča Reuters. “In če se umaknemo, boste vojno morali izbojevati,” je dodal.

Zelenski pri Trumpu
Foto: Brian Snyder/REUTERS

Ameriški predsednik je po srečanju nato na svojem družbenem omrežju Truth Social zapisal: “Danes smo imeli pomembno srečanje. Izvedeli smo veliko novega,” je poudaril. “Neverjetno je, kaj pride na dan skozi čustva, in ugotovil sem, da predsednik Zelenski ni pripravljen na mir, če je vpletena Amerika, saj meni, da mu naša vpletenost daje veliko prednost pri pogajanjih. Ne želim prednosti, želim mir. Ne spoštuje Združenih držav Amerike v njihovi dragoceni Ovalni pisarni. Lahko se vrne, ko bo pripravljen na mir,” je še zapisal.

Po srečanju so iz Bele hiše sporočili še, da “predsednik Trump in podpredsednik Vance nikoli ne bosta dovolila, da kdo izkorišča Američane”, in dodali, da se bosta “zmeraj zavzemala za interese Američanov in tistih, ki spoštujejo položaj ZDA v svetu”.

Novinarska konferenca Trumpa in Zelenskega odpovedana
Novinarsko konferenco so po prepiru odpovedali. (Foto: Nathan Howard/REUTERS)

Moskva po prepiru v Beli hiši na strani Trumpa

Svetovalec ruskega predsednika Vladimirja Putina Kiril Dmitrijev je prepir med Trumpom in Zelenskim označil za zgodovinskega.

“Mislim, da je bila od vseh laži Zelenskega največja laž njegova trditev v Beli hiši, da je režim v Kijevu (…) sam, brez podpore. Kako sta se Trump in Vance zadržala, da nista udarila tega lopova, je čudež zadržanosti,” pa je na Telegramu zapisala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je medtem ocenil, da ima Trump prav, ko je očital Zelenskemu, da se igra s tretjo svetovno vojno in da je Zelenski prejel dober udarec.

Do današnjega spora so zadeve potekale v pravo smer

Trump si sicer že od začetka meseca prizadeva s Kijevom skleniti dogovor, s katerim bi Ukrajina v zameno za pomoč ZDA zagotovila redke zemlje in druge ključne surovine. Prepričan je, da bo dogovor omogočil, da ZDA dobijo nazaj denar in ga zaslužijo tudi v prihodnje. Državi glede dogovora čaka še veliko dela, je medtem v sredo dejal Zelenski in dodal, da bo uspeh odvisen od pogovora s Trumpom. Takrat je še opozoril, da v dogovoru še ni ameriških varnostih jamstev. Prepričan je, da brez njih ne bo premirja. Trump pa meni, da bi tovrstna jamstva morala dati Evropa.

Ukrajinska vlada je sicer v četrtek odobrila podpis dogovora z ZDA. Kot je dejal premier Denis Šmihal, bo z njim ustanovljen skupni sklad, namenjen obnovi Ukrajine. Dogovor naj bi predvideval skupno izkoriščanje rudnega bogastva preko sklada. Vanj naj bi se stekalo 50 odstotkov ukrajinskih prihodkov od naravnih virov.

Velja sicer dodati, da je Trump v dobrem mesecu od začetka njegovega drugega predsedniškega mandata dodobra zatresel čezatlantske odnose. V svoji sunkoviti spremembi ameriške zunanje politike Evropi pripisuje vse manj moči in se vse bolj obrača k Rusiji. Tudi, ko je govora o Ukrajini. Njegova odločitev za pogajanja z Rusijo brez Ukrajine in Evrope je tako sprožila veliko zaskrbljenost. Francoski predsednik Emmanuel Macron in britanski premier Keir Starmer pa sta v tem tednu obiskala Belo hišo za pogovore o skupnem nastopu.

Trump bi dobil pravico do izkoriščanja redkih zemelj in drugih rudnin v Ukrajini, Evropa bi prispevala mirovne enote v primeru sklenitve miru, ZDA pa bi zagotovile varnostna jamstva, ker Putinu Evropa in Ukrajina ne zaupata. Zadeve so potekale v pravo smer, Trump je omilil kritike Zelenskega, nato pa je prišlo do današnjega spora v Ovalni pisarni.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje