Ukrajinsko vojsko zapuščajo vojaki: iz bolnišnice ne želijo več na bojišče

Svet 01. Dec 202411:55 30 komentarjev
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Po skoraj treh letih vojne v Ukrajini se ukrajinska vojska sooča s številnimi odhodi vojakov iz vojske. Po podatkih ukrajinskega generalnega tožilstva je bilo od začetka ruske invazije na Ukrajino zaradi dezerterstva obtoženih že več kot 100.000 vojakov, več kot polovica pa jih je vojsko zapustila v zadnjem letu.

Ukrajinsko vojsko zapušča vse več vojakov. Po podatkih ukrajinskega generalnega tožilstva je bilo od začetka ruske invazije na Ukrajino leta 2022 na podlagi zakonov o dezerterstvu obtoženih že več kot 100.000 vojakov.

Ker se vedno več vojakov odloča za dezerterstvo, ukrajinska vojska izgublja nujno potrebne vojake za branjenje svojega ozemlja v boju z Rusijo. Kot poroča portal Euronews, vojsko zapuščajo posamezni vojaki, pojavili pa so se tudi že primeri, ko so celotne enote zapustile svoje položaje, zaradi česar ruska vojska na določenih območjih napreduje hitreje.

Številni vojaki izkoristijo obisk bolnišnic za to, da se na bojišča več ne vrnejo, nekateri pa se za beg iz vojske odločijo tudi med samimi spopadi. Po mnenju ukrajinskih vojaških analitikov je problem dezerterstva vedno bolj kritičen, ker teče že skoraj tretje leto bojevanja, pa bi se lahko v prihodnjih mesečih samo še poglabljal.

Ukrajinska vojska
Ukrajinska vojska (Foto: PROFIMEDIA)

Ukrajinski vojaki, ki so dezertirali, so v pogovorih za tiskovno agencijo AP razkrili nekatere globoko zakoreninjene težave, ki pestijo ukrajinsko vojsko in način, kako Kijev vodi vojno. Izpostavili so problem preobremenjenosti, izčrpavanja enot na fronti do načina mobilizacije. Te informacije so prišle v javnost prav v času, ko ZDA pozivajo Ukrajino, naj ta v vojsko vpokliče še več vojakov in omogoči vpoklic 18-letnikov.

Skoraj 50.000 vojakov naj bi ukrajinsko vojsko zapustilo letos, čeprav nekateri vojaški analitiki ocenjujejo, da je dejansko število dezerterjev še veliko večje.

Eden od dezerterjev je za za tiskovno agencijo AP povedal, da je svojo enoto zapustil z dovoljenjem, ker je potreboval zdravniško pomoč. Po operaciji ni našel več volje, da bi odšel nazaj na bojišče, zato se je odločil za beg. “Na fronti sediš v zaklonu in nad teboj švigajo izstrelki. Vidiš prijatelje, kako jih zadenejo in raztrgajo, ob tem pa se zaveš, da se to lahko vsak trenutek zgodi tudi tebi,” je njegovo izjavo povzel portal Euronews.

In podobne zgodbe je mogoče slišati med številnimi dezerterji. Na bojiščih se ob tem širi še slaba volja zaradi nerazumljivih vojaških povelj. “Zaradi pomanjkanja politične volje in slabega vodenja enot, zlasti pehote, se zagotovo ne premikamo v smeri, da bi ustrezno branili ozemlja, ki jih trenutno nadzorujemo,” je dejal drug dezerter.

Ukrajinski vojak blizu fronte v Donecku
Ukrajinski vojak blizu fronte v Donecku (Foto: Thomas Peter/REUTERS)

V javnosti je močno odmevala zgodba 72. brigade, ki je dolgo časa branila mesto Vuhledar. Mnogi vojaki te enote so se med bojem odločili, da bodo bojno linijo zapustili. Ker so na tak način izdali položaje, je ruska vojska hitro napredovala. Častnik te brigade, ki se je umaknil med zadnjimi, je za AP dejal, da na tej stopnji vojne ne more obsojati nobenega od svojih vojakov, da so se odločili za takšno potezo, saj so po več kot dveh letih branjenja vsi močno utrujeni.

Kot poroča Euronews, je sicer ukrajinski generalštab sporočil, da je vojakom na voljo psihološka pomoč, na drugi strani pa dezerterji strani njihove navedbe zavračajo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje