Umrl prvi Afričan na čelu Unesca

Svet 24. Sep 202419:25 0 komentarjev
Amadou Mahtar Mbow
Amadou Mahtar Mbowob izvolitvi leta 1974 (Foto: PROFIMEDIA)

V 104. letu je umrl senegalski intelektualec in politik Amadou Mahtar Mbow, prvi Afričan na čelu organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco).

Umrl je senegalski intelektualec in politik Amadou Mahtar Mbow, ki je bil v preteklosti 13 let kot prvi Afričan na čelu organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Star je bil 103 leta, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na senegalske medije.

Mbow, ki je bil med letoma 1974 in 1987 generalni direktor Unesca, je bil simbolna osebnost tako v Senegalu kot širši afriški celini. Zavzemal se je za izobraževanje in mir. Po poročanju senegalskih medijev je umrl v ponedeljek zvečer v senegalski prestolnici Dakar.

Aktualna generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay je v odzivu na Mbowovo smrt izpostavila njegovo delo in zapuščino pri Unescu.

“Prvi Afričan, ki je vodil mednarodno organizacijo, prepričan humanist in dovršen intelektualec, je pustil globok pečat v naši ustanovi z odločnim zagovarjanjem potrebe po solidarnosti in enakem dostojanstvu med ljudmi in kulturami,” je povedala za AFP.

Mbow se je rodil leta 1921, ko je bila njegova država še pod kolonialno oblastjo Francije. Kasneje je bil dejaven v prizadevanjih za neodvisnost Senegala. V času prvega senegalskega predsednika Leopolda Sedarja Senghorja, ki je bil na tem položaju med letoma 1960 in 1980, je bil minister za izobraževanje in minister za kulturo.

V Unescu je začel delati leta 1953 in bil njegov generalni direktor med letoma 1974 do 1987. Za njegov mandat je po navedbah spletne enciklopedije Wikipedia v angleškem jeziku značilen odmik od evrocentričnih teženj in spodbujanje raznolikost izkušenj in kultur. Leta 1978 je imel na sedežu Unesca v Parizu govor z naslovom Prošnja za vrnitev nenadomestljive kulturne dediščine tistim, ki so jo ustvarili, v katerem je pozval k vrnitvi kulturne dediščine s severne na južno poloblo.

Med letoma 1967 in 1971 je bil tudi predsednik Panafriškega arheološkega združenja. Leta 2008 je takrat 87-letni Mbow tudi predsedoval Narodni konferenci Senegala, obsežnemu posvetovanju državljanov, katerega namen je bil obravnavati politične in socialne probleme Senegala.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!