Uprava za jedrsko varnost: nesreča v Černobilu ne bi imela vpliva v Sloveniji

Svet 09. Mar 202217:16 > 20:30 0 komentarjev
černobil, tank
Jedrska nesreča v Černobilu je onesnažila velik del Evrope. Telegram/CNN

Izpadel je edini zunanji vir električnega napajanja za jedrske objekte v Černobilu, ki zagotavlja hlajenje bazena z izrabljenim gorivom. To se sedaj napaja z generatorji na dizel, je sporočila slovenska uprava za jedrsko varnost. Dogodek spremljajo tako evropski regulatorji kot tudi uprava, ki bo o nadaljnjem dogajanju javnost sproti obveščala. Morebitna nesreča v v bazenu z izrabljenim gorivom v Černobilu ne bi imela daljnosežnega vpliva, nevarnosti za Slovenijo ne bi bilo, je zapisal direktor Igor Sirc.

Izpadel je edini zunanji vir električnega napajanja za jedrske objekte v Černobilu, so sporočili iz uprave za jedrsko varnost. Prek sistema nujnega obveščanja ob izrednih dogodkih Mednarodne agencije za atomsko energijo so bili namreč opozorjeni, da je izpadel 50 kV daljnovod Kijev – Černobil, ki je v trenutnih razmerah edini zunanji vir napajanja.

Električno napajanje je potrebno za zagotavljanje hlajenja bazena z izrabljenim gorivom. Sedaj pa se napajanje zagotavlja z generatorji na dizel, ki imajo goriva za 48 ur obratovanja.

“Trenutno ni podatkov, zakaj je daljnovod izpadel in kdaj bi lahko ponovno začel obratovati. Poleg tega tudi ni podatkov, ali je možno dobaviti dodatno dizel gorivo za pogon agregatov. Glede na trenutno znane podatke ocenjujemo, da tudi ob dolgotrajnejši izgubi električnega napajanja ne bi prišlo do znatnih izpustov v okolje,” je v sporočilu za javnost zapisal direktur uprave Igor Sirc.

Uprava kot članica Združenja zahodno-evropskih jedrskih regulatorjev (WENRA) sodeluje pri pripravi podrobnejše strokovne ocene morebitnih posledic, ki bi lahko sledile popolni izgubi električnega napajanja. Dogodek spremlja strokovna skupina uprave za jedrsko varnost, ki bo javnost sproti obveščala o nadaljnjem dogajanju.

“Morebitna nesreča v bazenu z izrabljenim gorivom v Černobilu ne bi imela daljnosežnega vpliva, posebej pa ne bi bilo nevarnosti za Slovenijo,” je še sporočil Sirc.

Černobil za hlajenje goriva ne potrebuje elektrike

Černobil ne potrebuje elektrike za hlajenje goriva, je ob današnji novici o izpadu zunanjega vira energije na Twitterju zapisal predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Tomaž Žagar.

Stran jedrska.si pa je ob dogajanju v Černobilu opozorila, da so vsi reaktorji v jedrski elektrarni zaustavljeni od leta 2000 in zato ni tveganja, da bi se jedro talilo. Pojasnjujejo, da uranovo gorivo še več let po tem, ko pride iz reaktorjev, proizvaja toploto. “Ostati mora v vodi in se ohlajati. Običajno se v petih letih ohladi dovolj, da ga prestavijo v suho skladišče. V Černobilu se hladi že več kot 20 let,” so pojasnili. Dodali so, da strokovnjaki opozarjajo, da generatorji za ohlajanje izrabljenega goriva sploh niso potrebni, saj izrabljeno gorivo v bazenih proizvaja tako malo toplote.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!