Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob obisku Beograda zatrdila, da Srbija spada v Evropsko unijo. Ocenila je tudi, da bi Beograd že naslednje leto lahko postal del evroobmočja. Po besedah srbskega predsednika Aleksandra Vučića država predano dela na svoji evropski poti, a svoje zunanje in notranje politike ne namerava spreminjati.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes v Beogradu izrazila prepričanje, da Srbija spada v Evropsko unijo, o čemer da pričajo tako njena dejanja kot dosedanji napredek.
“Seveda obstajajo stvari, ki jih Evropska unija zameri Srbiji, a je bila Ursula von der Leyen vedno pripravljena poslušati in slišati našo stran,” je po srečanju z njo danes dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Poudaril je tudi, da Srbija pod njegovim vodstvom ne bo spreminjala svoje zunanje in notranje politike. “To pomeni, da je naša evropska pot in naše zavzemanje za evropsko Srbijo ključnega pomena za naš napredek ter da Srbija predano dela na tej poti in da upa na rezultate,” je izpostavil.
Kot je pojasnil, je predsednica komisije prosila Srbijo za večjo usklajenost z izjavami EU, pa tudi za usklajenost pri drugih vprašanjih.
“Jasen znak, da Srbija spada v EU”
Srbija uradno podpira ozemeljsko celovitost Ukrajine, vendar pa zaradi ruske invazije v Ukrajini noče uvesti sankcij proti Moskvi, k čemur jo kot kandidatko za članstvo v EU pozivajo države članice.
Von der Leyen je izpostavila, da je Srbija ena od najnaprednejših držav v procesu pristopanja in da si v tem duhu prizadevajo za odprtje tretjega sklopa poglavij.
V odgovoru na novinarsko vprašanje glede prisotnosti srbske delegacije na vrhu Brics v Rusiji, je odgovorila, da je njena navzočnost v Beogradu zelo jasen znak, da Srbija spada v EU, saj da je storila veliko korakov, da se to zgodi.
“Dejanja, napredek in projekti, ki jih delamo skupaj, pričajo o tem, da delamo na skupni prihodnosti v EU,” je še izjavila. Pri tem je izpostavila, da je Vučić naredil številne korake, da bi to uresničil, “vključno s srečanji z voditelji EU, namesto da bi bil nekje drugje”.
Von der Leyen se je Srbiji zahvalila tudi za humanitarno pomoč Ukrajini, medtem ko je Vučić dejal, da so ukrajinske oblasti dale agrema za srbskega veleposlanika in da v kratkem pričakujejo ponovno odprtje veleposlaništva v Kijevu.
Srbiji skupno 1,5 milijarde evrov evropskih sredstev
Tema pogovorov je bil poleg širitve tako kot na prejšnjih postajah turneje predsednice komisije po Zahodnem Balkanu tudi šest milijard evrov vreden načrt EU za gospodarsko rast Zahodnega Balkana.
EU z njim želi pospešiti približevanje šestih balkanskih držav uniji, zlasti na področju sprejemanja potrebnih reform. Evropska komisija je v sredo potrdila reformne načrte petih držav, ki bodo podlaga za izplačila iz instrumenta.
Von der Leyen je danes izpostavila, da je Srbija pri pripravi reformnega načrta opravila odlično delo. Napovedala je, da bo iz instrumenta do konca leta dobila 110 milijonov evrov, skupno pa da bo prejela okoli 1,5 milijarde evrov. Ocenila je tudi, da bi Beograd že naslednje leto lahko postal del enotnega območja plačil v evrih (SEPA).
Predsednica Evropske komisije je v okviru turneje po Zahodnem Balkanu doslej obiskala Albanijo, Severno Makedonijo in BiH. Obisk bo v soboto nadaljevala na Kosovu in ga še isti dan sklenila v Črni gori.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!