Usoda TikToka v ZDA visi na nitki

Digitalno 02. Apr 202509:52 2 komentarja
tiktok
Foto: PROFIMEDIA

Usoda aplikacije TikTok v ZDA znova visi na nitki. Matično podjetje ByteDance ima le še nekaj dni časa, da aplikacijo proda ameriškemu kupcu, sicer bo ta v ZDA prepovedana. Ameriški predsednik Donald Trump, ki je enkrat že podaljšal rok za prodajo, ostaja optimističen, da bodo kupca našli še pred soboto.

Usoda priljubljene aplikacije TikTok je znova negotova, saj bi lahko čez nekaj dni v ZDA znova ugasnila. Kitajsko podjetje ByteDance jo mora namreč do sobote prodati ameriškemu kupcu – sicer bo aplikacija v ZDA prepovedana.

ByteDance bi moral aplikacijo prodati že do 19. januarja, skladno z zakonom, ki ga je podpisal nekdanji predsednik Joe Biden. Njegova administracija je opozorila, da bi Kitajska lahko TikTok izkoristila za vohunjenje in politično manipulacijo. Podjetje te obtožbe ves čas zanika in je zoper zakon sprožilo več pravnih izzivov, trdeč, da gre za kršitev ustave in svobode govora. Pritožb podjetja pa ni uslišalo niti ameriško vrhovno sodišče, ki je zakon potrdilo.

Ob izteku prvotnega roka je TikTok za okoli 14 ur onemogočil dostop uporabnikom v ZDA, aplikacija pa je izginila iz spletnih trgovin. Kmalu zatem se je vrnila, saj je Donald Trump podaljšal rok za 75 dni, da bi omogočil dogovor z ameriškim kupcem.

Med potencialnimi kupci so se pojavila znana imena, med njimi investicijski konzorcij nekdanjega lastnika Los Angeles Dodgers Franka McCourta in zvezdnika oddaje Shark Tank Kevina O’Learyja. Za nakup se je zanimala tudi skupina, ki vključuje vplivneža Jimmyja Donaldsona, znanega tudi pod imenom MrBeast, ter ustanovitelja podjetja Employer.com Jesseja Tinsleyja. Med možnimi kupci se je omenjalo tudi podjetje Perplexity, ki deluje na področju umetne inteligence.

Mrbeast
Jimmy Donaldson (Foto: PROFIMEDIA)

Resen kandidat za prevzem naj bi bil tudi Oracle, TikTokov trenutni tehnološki partner v ZDA. Takšen dogovor bi ByteDanceu morda omogočil ohraniti manjšinski delež, v igri pa bi bili tudi večji vložki ameriških investitorjev, kot sta General Atlantic in Susquehanna, poroča CNN.

Ameriški predsednik Trump je medtem podpisal tudi izvršni ukaz o ustanovitvi državnega premoženjskega sklada, ki bi lahko omogočal razvoj infrastrukture in širjenja ameriškega vpliva, prav tako pa bi lahko prek njega prevzeli družbeno omrežje TikTok.

Bo dogovor dosežen pravočasno?

Ameriški podpredsednik J. D. Vance, ki skupaj s svetovalcem za nacionalno varnost Mikom Waltzem nadzoruje pogajanja, je 14. marca izjavil, da bo “skoraj zagotovo” dosežen dogovor, ki bo omogočil nadaljnjo uporabo TikToka v ZDA. Po njegovih besedah bo dogovor naslovil nacionalnovarnostne pomisleke, hkrati pa priznal, da bi lahko uradni zaključek postopka trajal dlje.

Zakon zahteva, da predsednik Trump potrdi, da je prišlo do “ustrezne odprodaje” in da aplikacije ne nadzoruje več podjetje ByteDance. V skladu z zakonom ima družba ByteDance lahko v lasti največ 20 odstotkov platforme, prav tako pa ne sme imeti vpliva na algoritme ali prakso deljenja podatkov.

Trump je sicer marca dejal, da bo “verjetno” znova podaljšal rok, če dogovor ne bo dosežen do 5. aprila. Vance pa je poudaril, da si želijo dogovor brez podaljševanja. Trump je v nedeljo ponovil, da pričakuje dogovor še pred rokom.

Vendar pa za zdaj ni videti, da bi bila kitajska vlada ali ByteDance pripravljena na prodajo. Trump je zato nedavno namignil, da bi v zameno za kitajsko soglasje k prodaji lahko znižal carine na uvoz iz Kitajske.

Scott Sutton, izvršni direktor podjetja za trženje vplivnežev Later, meni, da bo prepoved TikToka najverjetneje znova podaljšana – in sicer na enega od dveh načinov. “Bodisi bo objavljena izjava, da je v pripravi konkreten dogovor, bodisi bomo prejeli splošno izjavo sedanje uprave, da sodeluje z zainteresiranimi stranmi, vendar ne more razkriti podrobnosti,“ je za CNN pojasnil Sutton.

ByteDance
Profimedia

Kaj če dogovora ne bo?

Če dogovor ne bo dosežen, bi lahko TikTokovi tehnološki partnerji – Apple, Google in Oracle – tvegali visoke kazni, če bodo še naprej podpirali aplikacijo. Če pa bo Trump nakazal, da pravosodnemu ministrstvu ne bo naročil izvrševanja zakona, bi se ti partnerji morda odločili nadaljevati sodelovanje.

TikTok se je v zadnjem času očitno trudil približati Trumpu – ob vrnitvi v spletne trgovine januarja je uporabnikom prikazal sporočilo, v katerem se je zahvalil “prizadevanjem predsednika Trumpa” za ponoven dostop.

Čeprav je Trump pripravljen znova podaljšati rok, ni jasno, ali bi bilo drugo podaljšanje zakonsko dopustno. A ker zakon predsedniku omogoča precej svobode pri izvajanju, bi ga bilo težko izpodbijati na sodišču, dodaja CNN.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje