Ustavno sodišče v Južni Koreji je uradno začelo postopek odločanja o odstavitvi predsednika Juna Suk Jeola zaradi njegove nedavne razglasitve vojnega stanja. Odstavitev predsednika je v soboto podprl tudi parlament, sodišče pa mora svojo odločitev sprejeti v 180 dneh. V primeru potrditve bodo morali v 60 dneh izvesti nove volitve.
Ustavno sodišče v Južni Koreji odloča o odstavitvi predsednika Jun Suk Jeola, potem ko je parlament v soboto z dvotretjinsko večino podprl predlog opozicije za njegovo odstavitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Z glasovanjem v parlamentu je bil Jun suspendiran s položaja, vršilec dolžnosti predsednika pa je postal premier Han Duk Su. Ta je že obljubil, da bo vso svojo moč usmeril v zagotavljanje stabilnega vodenja države.
Zaradi političnih pretresov ob postopkih za odstavitev predsednika države je medtem danes odstopil vodja Junove vladajoče Ljudske stranke (PPP) Han Dong Hun. “Iskreno se opravičujem vsem, ki so trpeli zaradi razglasitve izrednega vojnega stanja,” je dejal.
Jun je bil odstavljen zaradi svojega kratkotrajnega poskusa ukinitve civilne oblasti, potem ko je z razglasitvijo vojnega stanja 3. decembra začasno ukinil državljanske svoboščine. Ta odločitev je Južno Korejo pahnila v najhujšo politično krizo v zadnjih letih.
V Pekingu pozivajo na ohranjanje stabilnih odnosov
Peking se je danes odzval na začetek procesa na ustavnem sodišču v Seulu s pozivom k ohranjanju stabilnih odnosov. Same odstavitve predsednika Juna na kitajskem zunanjem ministrstvu sicer niso želeli neposredno komentirati, češ da gre za notranjepolitično zadevo Južne Koreje.
“Južna Koreja je za Kitajsko pomembna bližnja soseda in prijateljska partnerica. Spodbujanje zdravega in stabilnega razvoja vezi med Kitajsko in Južno Korejo ter ohranjanje stabilnosti na Korejskem polotoku je v skladu s skupnimi interesi vseh vpletenih strani,” so sporočili z ministrstva v Pekingu.
Medtem se zaradi razglasitve vojnega stanja nadaljuje ločena preiskava proti Junu in njegovemu ožjemu krogu. Južnokorejsko tožilstvo je Juna danes vnovič pozvalo na zaslišanje zaradi obtožb o zlorabi oblasti in spodbujanju poskusa upora, vendar se ni odzval. Če se bo to ponovilo, bi lahko preiskovalci zahtevali izdajo naloga za prijetje in prisilno privedbo na zaslišanje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!