Ustrahovanje, manipuliranje … Evroposlanci zavrnili izid volitev v Gruziji

Svet 28. Nov 202414:48 5 komentarjev
Podporniki stranke Gruzijske sanje so po zmagi stranke slavili na ulicah (Foto: Zurab Javakhadze/REUTERS)

Evropski poslanci so danes zavrnili izid oktobrskih parlamentarnih volitev v Gruziji zaradi domnevnih nepravilnosti in pozvali k ponovitvi volitev v roku enega leta. Opozorili so na nazadovanje demokracije v državi in Evropsko unijo pozvali k uvedbi sankcij proti številnim gruzijskim politikom, tudi premierju Irakliju Kobahidzeju.

Poslanci so v resoluciji, ki so jo sprejeli s 444 glasovi za, 72 proti in 82 vzdržanimi, obsodili parlamentarne volitve v Gruziji, na katerih je zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje. Prepričani so, da volitve niso bile niti svobodne niti poštene in so še en dokaz nazadovanja demokracije v državi, za kar je po njihovem mnenju v celoti odgovorna stranka Gruzijske sanje.

Ob tem opozarjajo na številne kršitve v času volitev, kot denimo ustrahovanje volivcev, manipuliranje z glasovi ter vmešavanje v delo volilnih opazovalcev in medijev. Rezultati volitev, ki jih je objavila gruzijska volilna komisija, zato ne predstavljajo zanesljivega odraza volje gruzijskega ljudstva, so prepričani poslanci.

Evropski parlament v luči tega zavrača izid volitev in poziva k ponovitvi volitev v roku enega leta pod mednarodnim nadzorom. Prav tako podpira pozive k preiskavi domnevnih volilnih manipulacij in želi, da bi tako EU kot njene članice uvedle sankcije proti uradnikom v Gruziji, ki so odgovorni za nazadovanje demokracije, kršitve volilne zakonodaje in zlorabo državnih institucij.

Praznovanje podpornikov Gruzijskih sanj (Foto: Profimedia)

To vključuje premierja Iraklija Kobahidzeja, župana Tbilisija in generalnega sekretarja stranke Gruzijske sanje Kaho Kaladzeja, predsednika gruzijskega parlamenta Šalvo Papuašvilija ter nekdanjega premierja Bidzino Ivanišvilija, je sporočil Evropski parlament.

Poslanci pozivajo EU, naj omeji formalne stike na ravni unije z gruzijsko vlado in parlamentom, hkrati pa poudarjajo, da je bil zaradi nedavno sprejete protidemokratične zakonodaje, vključno z zakonom o preglednosti in tujem vplivu, proces vključevanja Gruzije v EU dejansko ustavljen. Odločno obsojajo tudi vmešavanje Rusije v demokratične procese v Gruziji z dezinformacijami.

Po končnih rezultatih, ki jih je sredi novembra sporočila gruzijska volilna komisija, je stranka Gruzijske sanje osvojila 53,93 odstotka glasov, opozicija, zbrana za idejo bolj zahodno usmerjene Gruzije, pa 37,79 odstotka glasov. Gruzijskim sanjam je tako pripadlo 89 sedežev v 150-članskem parlamentu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje