Sezona požarov v brazilski Amazoniji traja od avgusta do novembra. Število požarov je ob začetku letošnje sušne sezone nekoliko upadlo, a je kljub temu precej nad povprečjem, ki so ga beležili, preden je na oblast prišel brazilski predsednik Bolsonaro.
Število požarov v brazilski Amazoniji je ob začetku sušne sezone, to je v mesecu avgustu, medletno nekoliko upadlo, a je vendarle ostalo zelo blizu skoraj desetletnega vrha v lanskem letu. Brazilija sicer v času predsednika Jairja Bolsonara izgubi okoli 10.000 kvadratnih metrov amazonskega gozda letno, kar predstavlja skoraj velikost Libanona.
Brazilski nacionalni inštitut za raziskovanje vesolja INPE je s pomočjo satelitskih posnetkov avgusta v brazilskem amazonskem deževnem gozdu zabeležila 28.060 požarov, kar je 4,3 odstotka manj kot v enakem obdobju lani, a še vedno precej nad mejo 18.000, kolikor so jih v Braziliji našteli v desetletju, preden je na oblast prišel Bolsonaro.
Brazilski predsednik, ki je na oblast prišel leta 2019, je začel zaščitena zemljišča odpirati kmetijstvu in rudarstvu, s tem pa je prišlo do pospešenega krčenja gozda v Amazoniji. Pod njegovo oblastjo država izgubi 10.000 kvadratnih kilometrov gozda letno, v desetletju pred tem ga je izgubila 6500 kvadratnih metrov letno.
Poskočilo je tudi število požarov, okoljevarstveniki pa za to krivijo prav Bolsonara. Sezona požarov v Amazoniji traja od avgusta do novembra. Takrat je tam nekoliko bolj sušno, kar kmetje, rančerji in nekateri drugi izkoriščajo za čiščenje zemlje, s tem pa za podiranje in zažiganje dreves.
Znanstveniki tako trdijo, da naravni požari v vlažni Amazoniji v resnici sploh ne obstajajo.
Amazonski deževni gozd je sicer največji na svetu in ima ključno vlogo v boju proti podnebnim spremembam.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!