Avstrijski kancler napovedal odstop, koalicijska pogajanja dokončno propadla

Svet 04. Jan 202520:31 > 22:08 7 komentarjev
Karl Nehammer
Foto: REUTERS

V Avstriji so se neuspešno končala pogajanja o oblikovanju koalicije. Že včeraj je iz pogovorov izstopila stranka Neos, danes pa je kancler Karl Nehammer sporočil, da tudi s SPÖ niso uspeli doseči dogovora. Ob tem je napovedal odstop.

Avstrijski kancler Karl Nehammer je sporočil, da bo zaradi neuspešnih pogovorov o oblikovanju nove vlade v prihodnjih dneh odstopil.

V petek so namreč propadla pogajanja o oblikovanju tristrankarske vlade, saj je najmanjša od potencialnih koalicijskih partneric Neos izstopila iz koalicijskih pogajanj z ljudsko stranko (ÖVP) in socialdemokrati (SPÖ). Ljudska stranka in socialdemokrati pa so po tem nadaljevali pogovore.

Danes pa je Nehammer sporočil, da v ključnih točkah s SPÖ niso uspeli doseči dogovora. “Do zdaj smo poskusili že vse. Dogovor o ključnih točkah ni mogoč, zato ni smiselno nadaljevati pogajanj,” je rekel kancler. “Ljudska stranka vztraja pri svojih obljubah: Ne bomo pristali na ukrepe, ki škodijo podjetjem, in na nove davke. Zato zaključujemo pogajanja s SPÖ in jih ne bomo nadaljevali.”

Hkrati je dal vedeti, da še naprej ni pripravljen na pogajanja s svobodnjaki (FPÖ). Dejal je namreč, da po njegovem prepričanju radikali nimajo rešitve za noben problem. Del ljudske stranke je sicer naklonjen pogajanjem s svobodnjaki.

Predsednik SPÖ Andreas Babler je v izjavi za medije odločitev ÖVP, da prekine pogovore, označi kot slabo novico za državo. Omenil je visok proračunski primanjkljaj, ki ga je za seboj pustila prejšnja vlada, in velike izzive. Babler se je Nehammerju zahvalil, saj se je zavedal, da je za sestavo koalicije nujna pripravljenost na kompromis vseh. “Na koncu je prevladalo krilo ÖVP, ki se je spogledovalo z Modro stranko,” je še povedal šef SPÖ. Po njegovih besedah bloki znotraj stanke Nehammerju niso pustili nobenega manevrskega prostora.

Avstrijska nacionalna televizija ORF poroča, da je predsednik Alexander Van der Bellen seznanjen s situacijo. Nadaljnje ukrepe bo sprejel jutri.

Vodja avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Herbert Kickl meni, da so Nehammer, Babler in Van der Bellen propadli. “Bili so arhitekti propadlega semaforja, zdaj pa se soočajo z ruševinami svoje strategije, uperjene proti meni. Namesto da bi vlado oblikovali hitro, smo zdaj izgubili tri mesece. Namesto stabilnosti imamo kaos,” je rekel. Meni, da je zdaj pod pritiskom predsednik.

Herbert Kickl
Herbert Kickl (Foto: PROFIMEDIA)

Na volitvah slavili svobodnjaki, a so ostale stranke sodelovanje z njimi zavrnile

Avstrijski predsednik Van der Bellen je sestavo nove vlade konservativnemu Nehammerju zaupal oktobru. Vse stranke so namreč zavrnile sodelovanje s skrajno desni svobodnjaki, ki so z 29,2 odstotki glasov prvič zmagali na volitvah. Pogajanja med strankami so potekala od sredine novembra, koalicija treh strank pa bi bila sploh prva v zgodovini države.

Po propadu pogajanj bi lahko v Avstriji prišlo do predčasnih volitev, a bi te, kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, prišle v nepravem času za ÖVP, katere priljubljenost v zadnjem času upada. V zadnjih anketah se giblje okoli 20 odstotkov, več kot šest odstotkov manj, kot so jih konservativci osvojili novembra. Obenem raste podpora svobodnjakom, ki si glede na zadnje javnomnenjske ankete lahko obetajo več kot 35-odstotno podporo volivcev, ki so jim pred tem na volitvah namenili 28,8 odstotka glasov.

Po neuspešnih pogovorih se že pojavljajo govorice o morebitnem nasledniku, poroča ORF. V zadnjem času se pogosto omenja ime nekdanjega kanclerja Sebastiana Kurz, ki da naj bi se vrnil na čelo ÖVP in zoperstavil Kicklu. Nekateri pa na čelu ÖVP vidijo tudi ministrico za evropsko unijo in ustavo Karoline Edtstadler.

Eden največjih izzivov nove avstrijske vlade bo varčevanje, poroča tiskovna agencija Associated Press. Po podatkih Evropske komisije mora namreč Avstrija privarčevati od 18 do 24 milijard evrov. Država je zadnji dve leti v recesiji, povečuje se brezposelnost, njihov proračunski primanjkljaj pa trenutno znaša 3,7 odstotka bruto domačega proizvoda.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje