Avstrijska liberalna stranka Neos je zapustila koalicijska pogajanja z ÖVP in SPÖ. Dvostrankarska koalicija ÖVP in SPÖ sicer še naprej ostaja možnost, a bi imelo takšno zavezništvo v 183-članskem parlamentu le en glas večine. Da sta njuna predsednika kljub temu izrazila pripravljenost na nadaljevanje koalicijskih pogajanj, je zvečer sporočil predsednik države Alexander Van der Bellen.
V Avstriji so propadla pogajanja o oblikovanju tristrankarske vlade, potem ko je najmanjša od potencialnih koalicijskih partneric Neos izstopila iz koalicijskih pogajanj z ljudsko stranko (ÖVP) in socialdemokrati (SPÖ).
Neos je po včerajšnjih dolgih pogajanjih, ki so trajala pozno v noč, danes sklicala novinarsko konferenco, na kateri je predsednica stranke Beate Meinl-Reisinger sporočila, da se umikajo iz pogajanj. Med razlogi za odločitev je navedla visoko inflacijo, proračun in slabo konkurenčnost Avstrije. Po besedah Meinl-Reisingerjeve med Neos in ÖVP ali SPÖ o teh vprašanjih ni bilo mogoče doseči dogovora. Med ostalimi pogajalci namreč ni videla pripravljenosti na reforme, temveč zgolj kratkoročno usmeritev do naslednjih volitev.
“Vedno smo imeli en sam cilj: narediti več kot le to, kar je bilo potrebno,” je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa povedala Meinl-Reisinger.
Beate Meinl-Reisinger je ob tem prepričana, da v minulih dneh na pogajanjih niso dosegli nobenega napredka, temveč so celo naredili korak nazaj. Kljub temu se je predsednica stranke Neos zahvalila ÖVP in SPÖ ter sporočila, da še naprej konstruktivno sodelujejo. “Če želimo Avstrijo strukturno prenoviti, mora biti prisotna konkretna volja za reforme na področjih, kot so federalizem, zdravstvo, pokojnine in vpliv političnih strank.”
ÖVP za izstop Neosa iz pogajanj okrivila SPÖ
V ÖVP so medtem prepričani, da je za izstop stranke Neos kriva SPÖ. Ob tem pa se strinjajo, da so nujne trajnostne spremembe in reforme za ohranitev zaposlovanja in blaginje ter zaščito pokojnin. V SPÖ sicer krivdo zanikajo. Kot so ob tem sporočili, je Neos s svojimi devetimi odstotki glasov skušala uveljaviti 100 odstotkov svojega volilnega programa. Alois Stöger iz SPÖ pa je bil kritičen, saj da se Neos ni želel pogajati o vprašanjih, kot sta davek na dediščino in premoženje.
Na odstop Neosa od pogajanj so se danes odzvali desničarski svobodnjaki (FPÖ), kjer so avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja obtožili, da si na vso moč prizadeva ostati kancler, četudi v okviru t. i. vlade poražencev volitev.
“Karla Nehammerja so ljudje 29. septembra odstavili s položaja. Tega dejstva do danes ni sprejel,” je na Facebooku zapisal vodja FPÖ Herbert Kickl. Po njegovi oceni bi se moral kancler na odstop Neosa nemudoma odzvati in zapustiti položaj. Le dan pred odločitvijo stranke Neos, da zapusti pogajanja, je sicer avstrijski kancler še napovedoval, da bi se lahko tristrankarska koalicija oblikovala do praznika svetih treh kraljev. Koalicija treh strank bi sicer bila sploh prva v zgodovini države.
Čeprav sprva ni kazalo, da bi se po odstopu Neosa pogajanja lahko nadaljevala, bodo ta vendarle, kot kaže, lahko stekla naprej. V večernih urah je namreč avstrijski predsednik van der Bellen sporočil, da sta mu vodji obeh strank – tako Karl Nehammer kot tudi in Andreas Babler – sporočila, da sta pogovore pripravljena nadaljevati. Da bosta ÖVP in SPÖ sami nadaljevali pogajanja, so nato za avstrijsko tiskovno agencijo APA potrdili tudi viri v obeh strankah.
Trenutni kancler Nehammer je sicer že pred tem v video izjavi izrazil obžalovanje zaradi odločitve Neosa, obenem pa pripravljenost prevzeti odgovornost in “storiti, kar je potrebno”. Tudi socialdemokrati so že pred tem izrazili pripravljenost na nadaljevanje pogajanj. “Še naprej ponujamo roko,” je dejal Babler, ki je obenem poudaril, da ne bi pristali na morebitna vzporedna pogajanja ljudske stranke s svobodnjaki (FPÖ).
Na parlamentarnih volitvah 29. septembra je FPÖ postala najmočnejša stranka v Avstriji. Ker nobena druga stranka ne želi sodelovati z njimi, je avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen v nasprotju z dosedanjo prakso mandat za sestavo vlade podelil kanclerju Nehammerju, čigar ÖVP je zasedla drugo mesto.
Ena od možnosti tudi predčasne volitve
ÖVP in SPÖ imata skupno 92 sedežev v parlamentu na Dunaju, kar pomeni, da bi njuna večina temeljila na enem sedežu. V parlament so se sicer uvrstili še Zeleni, ki so bili v zadnjem mandatu koalicijski partnerji ÖVP.
Kot možnost se omenjajo tudi predčasne volitve. Kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, bi te prišle v nepravem času za ÖVP, katere priljubljenost v zadnjem času upada. V zadnjih anketah se giblje okoli 20 odstotkov, več kot šest odstotkov manj kot so jih konservativci osvojili novembra. Obenem raste podpora svobodnjakom, ki si glede na zadnje javnomnenjske ankete lahko obetajo več kot 35-odstotno podporo volivcev, ki so jim pred tem na volitvah namenili 28,8 odstotka glasov.
Avstrijska tiskovna agencija APA beleži manjši padec podpore socialdemokratom, medtem ko je podpora Zelenim stabilna pri okoli osmih odstotkih. Nekoliko višjo podporo med volivci kot novembra pa trenutno uživa Neos. Nove volitve tako bržkone ne bi odprle poti do koalicije brez FPÖ. Nehammer je sicer izrazil pripravljenost za sodelovanje z omenjeno stranko, a pod pogojem, da vodja stranke Kickl ne bo prevzel nobene funkcije v vladi, kar je ta zavrnil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje