Avstrija je zaradi izbruha ptičje gripe za celotno državo razglasila povečano tveganje. Vse farme, ki imajo več kot 50 živali, bodo morale te imeti v zaprtih prostorih. Uvedli so tudi strožje ukrepe za preprečevanje stika med domačo perutnino in divjimi pticami. V boj proti širjenju okužbe se je vključila tudi avstrijska vojska.
Avstrija je zaradi izbruha ptičje gripe razglasila povečano tveganje za celotno državo. Od polnoči veljajo strožji varnostni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni med perutnino. Zlasti je kritičnih 25 okrajev v Spodnji in Zgornji Avstriji, Štajerski, Salzburgu, Koroški in Gradiščanski, poroča hrvaški portal Dnevnik.hr.
Da bi preprečili nadaljnje širjenje bolezni, morajo vse kmetije, ki imajo več kot 50 živali, ki sodijo med perutnino, te obvezno zadrževati v zaprtih prostorih. Martin Mayringer iz Kmetijske zbornice Zgornje Avstrije priporoča, da tudi manjši rejci sprejmejo previdnostne ukrepe, kot so preprečevanje stika z divjimi pticami in prenehanje krmljenja živali na prostem.
V Avstriji se ptičja gripa hitro širi. V Zgornji in Spodnji Avstriji so že odkrili nove primere na štirih farmah, kjer so morali usmrtiti približno 200.000 živali. Prav tako so zabeležili več primerov okužb pri divjih pticah.
Ministrstvo za zdravje, ki je pristojno tudi za zaščito živali, je sporočilo, da je zaradi povečane nevarnosti uvedlo dodatne zaščitne ukrepe. Med njimi so obvezne zaščitne mreže ter nadstreški za preprečevanje stika med domačo perutnino in divjimi pticami. V boj proti širjenju okužbe se je vključila tudi avstrijska vojska, ki pomaga pri nadzoru in izvajanju ukrepov, še piše Dnevnik.hr.
Rejci perutnine pričakujejo pomoč države
Za vse rejce perutnine v Avstriji veljajo poostrene varnostne smernice, da bi čim bolj omejili širjenje nevarne bolezni.
Rejci perutnine pričakujejo, da jim bo država pomagala tudi pri nadomeščanju morebitnega finančnega izpada. Kot so opozorili v združenju Avstrijska perutninarska industrija (GWÖ), je najpomembnejše čim večje ohranjanje proizvodnje, poudarili pa so tudi, da je strah potrošnikov pred uživanjem perutnine in jajc odveč.
Kot dodaja APA, je za takšne primere zavarovanih približno 80 odstotkov kmetij. Za takšno zavarovanje lahko pridobijo državno sofinanciranje.
Ptičjo gripo so oktobra potrdili tudi v Sloveniji, in sicer pri labodih na Ptuju in v Brežicah ter pri perutnini v ptujski občini. Ker se bolezen lahko prenaša tudi prek kontaminirane obutve in živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki, je uprava za varno hrano takrat prebivalce pozvala, naj se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice, in jih ne krmijo. Če opazijo poginule vodne ptice, naj pokličejo številko 112.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje