Najnovejša francoska jedrska elektrarna, ki stoji v kraju Flamanville v Normandiji, se je v sredo, le dan po njenem zagonu, samodejno zaustavila.
V državni energetski družbi EDF so ob tem poudarili, da je zaustavitev dokaz, da varnostni sistem deluje.
Pred ponovnim zagonom bodo opravili potrebne tehnične preglede in analize, so napovedali. Evropski tlačni reaktor v Flamanvillu gre skozi “dolg in zapleten postopek zagona, ki zahteva veliko preizkusov in testov, kar lahko povzroči takšne zaustavitve”, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala tiskovna predstavnica EDF.
Najnovejši reaktor družbe EDF, ki naj bi bil model za novo generacijo elektrarn, je bil dokončan z 12-letno zamudo, stal pa je 13,2 milijarde evrov, kar je približno štirikrat več od prvotno predvidenega proračuna.
Reaktorji z enako zasnovo so bili pred tem končani na Kitajskem in Finskem.
“Pri finskem reaktorju je bilo več težav, zlasti z nekaterimi hidravličnimi črpalkami, ki so bile pokvarjene in jih je bilo treba zamenjati,” je dejal energetski strokovnjak pri Colombus Consulting Nicolas Goldberg. Po njegovi oceni to ne postavlja projekta pod vprašaj, ampak je treba biti zgolj potrpežljiv, je navedla AFP.
EDF je dovoljenje za zagon dobil v ponedeljek, potem ko so polnjenje goriva zaključili v maju in pozneje izvedli niz testov.
Obrat bo postopno povečeval zmogljivost na 25 odstotkov, preden bo do konca jeseni priključen v elektroenergetsko omrežje, pravijo v EDF. Gre za novo zamudo, saj so priključitev sprva načrtovali za poletje.
S polno zmogljivostjo 1600 megavatov (MW) bo to najmočnejši jedrski reaktor v Franciji in bo lahko z elektriko oskrboval skoraj tri milijone gospodinjstev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!