Blizu mesta Kavala v severovzhodni Grčiji je v soboto pozno zvečer strmoglavilo ukrajinsko tovorno letalo znamke Antonov (An-12). Letalo, ki je prevažalo strelivo za Bangladeš, je vzletelo iz Niša v Srbiji. Umrlo je vseh osem članov posadke.
S posnetkov, ki so zakrožili po družbenih omrežjih, je videti, da je letalo zagorelo, nato je sledila eksplozija. Letalo je strmoglavilo na enem od kmetijskih zemljišč v bližini Kavale na severovzhodnem delu Grčije. Na kraju strmoglavljenja je stekla intervencija, na kraj so prišli gasilske ekipe in reševalna vozila. Grška državna televizija ERT je medtem sporočila, da je govor o ukrajinskem letalu sovjetske proizvodnje Antonov (An-12).
Srbski obrambni minister Nebojša Stefanović je v današnji izjavi povedal, da je letalo, ki je v soboto ob 20.40 vzletelo iz Niša v Srbiji, prevažalo 11,5 tone streliva srbskega podjetja Valir, namenjenega v Bangladeš. Naročnik pošiljke je bilo bangladeško ministrstvo za obrambo. Tehnični postanki so bili po Stefanovićevih besedah predvideni v Amanu, Riadu in Ahmedabadu, letalo pa naj bi končno pristalo v bangladeški prestolnici Daka.
“Letalo je imelo vsa ustrezna dovoljenja in v skladu z mednarodnimi predpisi,” je dejal srbski minister in dodal, da so navedbe medijev, da naj bi bilo na transportnem letalu orožje za Ukrajino, netočne in zlonamerne. Potrdil je še, da je v strmoglavljenju umrlo vseh osem članov posadke.
Vsi člani posadke so bili Ukrajinci, pa je za Deustche welle potrdil Denis Bogdanovič, direktor ukrajinskega podjetja Meridian, v lasti katerega je bilo strmoglavljeno letalo. Kot je sporočil tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva Oleg Nikolenko, je bil vzrok za nesrečo okvara motorja.
Spletna stran Flightrader24 navaja, da je bilo letalo na poti v jordansko prestolnico Aman, ko se je nad Egejskim morjem obrnilo in se začelo vračati proti celini. Pilot naj bi med letom opazil težave z motorjem in zahteval dovoljenje za zasilni pristanek. Imel je možnost pristanka na solunskem letališču ali letališču Kavala. Zasilni pristanek je pilot želel opraviti v bližnji Kavali, vendar neuspešno. Komunikacija z letalom je bila prekinjena, okoli 23. ure pa je strmoglavilo približno 40 kilometrov zahodno od letališča.
Letalo je ob padcu za las zgrešilo več hiš, a uničilo del električne napeljave, zato je bila v okoliških krajih začasno prekinjena oskrba z električno energijo. Ob strmoglavljenju je izbruhnil ogenj, iz razbitin pa sta se valila strupeni dim in močan smrad. Tamkajšnje oblasti so prebivalce zato pozvale, naj ne zapuščajo domov, naj ne prižigajo klimatskih naprav, naj imajo zaprta okna in naj nosijo zaščitne maske. Oblasti so še sporočile, da ni znano, ali so bile na letalu nevarne kemikalije.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje