V četrtek popoldan je na Škotskem na svojem posestvu Balmoral umrla kraljica Elizabeta II. Stara je bila 96 let, na prestolu pa je bila 70 let in 214 dni, kar je najdlje v zgodovini britanske monarhije. Novi britanski kralj je postal njen najstarejši sin princ Charles, ki si je za ime izbral Karel III. V Londonu so ga v soboto ob 11. uri tudi formalno potrdili za novega kralja. Po tem, ko je postal kralj, je sinu Williamu podelil naziv valižanskega princa, ki pripada prestolonasledniku. William je zdaj naslednji v vrsti za položaj britanskega kralja. Popoldan so iz Buckinghamske palače sporočili, da bo pogreb kraljice Elizabeta II. v ponedeljek, 19. septembra.
Premierka Truss bo kralja spremljala na Škotsko, Severno Irsko in v Wales
Premierka Liz Truss bo kralja Karla III. spremljala na kraljevi turneji po štirih deželah Združenega kraljestva v okviru dni žalovanja za preminulo kraljico Elizabeto II., je sporočil njen novinarski predstavnik. V ponedeljek se bosta tako odpravila na Škotsko, v torek na Severno Irsko, v petek pa v Wales.
Kralj s soprogo pozdravil tudi čakajoče v bližini hiše Clarence
Kralj Karel III. je s soprogo Camillo okrog 17. ure zapustil Buckinghamsko palačo in se po dnevu formalnosti vrnil v hišo Clarence. Skupaj s Camillo sta pozdravila množice, ki so ju pričakovale cel dan.
William, Kate, Harry in Meghan pozdravili žalujoče
Kraljičina vnuka William in Harry sta s svojima soprogama Kate in Meghan pozdravila žalujoče pred gradom Windsor.
Buckinghamska palača naznanila datum pogreba
Kot so po poročanju Sky News sporočili predstavniki Buckinghamske palače, bo pogreb kraljice Elizabete II. potekal v ponedeljek, 19. septembra, ob 11. uri po lokalnem času.
Princ William objavil ganljivo slovo od kraljice
Kraljičin vnuk princ William je na Instagramu objavil sporočilo za 14 milijonov sledilcev, v katerem se je ganljivo poslovil od svoje babice. "V četrtek je svet izgubil neverjetno voditeljico. O njenem zgodovinskem vladanju bo v naslednjih dneh še veliko izrečenega," je zapisal.
"Toda jaz sem izgubil babico. In medtem ko žalujem za njo, občutim tudi neverjetno hvaležnost. Imel sem priložnost izkusiti njeno modrost in tolažbo. Bila mi je ob strani ob najsrečnejših in najtežjih trenutkih v življenju," je še dodal in nadaljeval: "Vedel sem, da bo ta dan prišel, toda minilo bo nekaj časa, preden bom zares občutil resničnost brez babice."
Prav tako se ji je zahvalil za prijaznost in vse, kar je storila zanj in njegovo družino ter celotno generacijo.
Zgodba za neprecenljivo krono kraljice Elizabete II.
Ko je kraljica Elizabeta II. leta 1953 prvič zasedla prestol, je prejela tudi ekskluzivno pravico do nošnje kraljeve krone, izdelane leta 1937 za njenega očeta, kralja Jurija VI. Edini človek, ki se lahko krone dotika z golimi rokami, je vladajoči britanski monarh, saj ima krona ogromno simbolično in materialno vrednost. Na zlati kroni je 2.868 diamantov, 17 safirjev, 11 emeraldov in 269 biserov ter trije zelo veliki dragi kamni: safir, rubin in diamant.
Velik diamant, imenovan Cullinan II, je bil leta 1907 izrezan iz največjega diamanta na svetu in predstavlja drugi največji kos iz tega diamanta – večji se nahaja le v kraljevem žezlu. Vrednost krone je ocenjena na približno štiri milijarde evrov.
Novi monarhi morajo krono nositi po svojem prvem nagovoru britanskemu ljudstvu v Westminstrski opatiji, nato ob vsakoletnem prvem zasedanju britanskega parlamenta ter naposled ob koncu vladanja. Krona bo tako na dan kraljičinega pogreba poleg kraljevega vladarskega jabolka in žezla počivala na njeni krsti.
Kakšni so načrti za kraljičin pogreb
Trenutno še potekajo priprave za transport kraljičinih posmrtnih ostankov v London. V dvorani Westminstrske palače, kjer bo v naslednjih dveh tednih organiziran pogreb, bodo ob kraljičini krsti bdeli člani kraljeve družine, ni pa še znano, kdo vse. Krsta bo v dvorani več dni, da se bo lahko od kraljice poslovila tudi javnost. Pričakovati je več tisočglavo množico, pa tudi več takšnih, ki bodo pri krsti v znak spoštovanja ostali celo noč. Predstavniki kraljeve družine točnega datuma pogreba še niso sporočili. V palači, kjer bo pogreb, pa sicer potekajo vsi prelomni dogodki kraljeve družine – vključno s kronanji in porokami.
Da bi proslavili kraljičino življenje in častitljivih 70 let njenega vladanja, bo na pogreb povabljenih mnogo voditeljev in visokih predstavnikov držav, udeležili se ga bodo tudi bivši britanski premierji, ki so bili na oblasti v času njenega vladanja.
Kraljičino krsto bo nosila kraljeva mornarica. Po pogrebu bo krsta odpotovala iz Londona v Windsor, v Kapelo svetega Jurija v Windsorskem gradu, kjer je potekala tudi žalna slovesnost za princa Filipa. Njegove posmrtne ostanke bodo sedaj premaknili, da bosta Elizabeta in Filip pokopana skupaj.
Princ Andrew z družino pozdravil žalujoče
Člani kraljeve družine so se po maši srečali z množico ljudi, ki v bližini Balmorala puščajo rože in sporočila v spomin na pokojno kraljico. Vojvoda Yorški oziroma princ Andrew, ki se je pred leti znašel sredi škandala, povezanega z Jeffreyem Epsteinom, je spregovoril z množico in v družbi hčerke princese Eugenie prebiral sporočila, ki so jih za sabo pustili žalujoči. Množice sta pozdravila tudi princesa Anne in njen soprog.
Kaj kraljičina smrt pomeni za britansko gospodarstvo
Ob visoki stopnji inflacije, nestabilnem funtu in krizi življenjskih stroškov, kot je Britanci niso doživeli že več desetletij, je država izgubila eno redkih znamenj kontuitete in stabilnosti. Do pogreba je v državi razglašeno stanje žalovanja, kljub temu pa večina trgovin in dejavnosti ostaja odprtih, nemoteno je tudi trgovanje na londonski borzi. Zaradi kraljičine smrti je okrog 115 tisoč poštnih delavcev odpovedalo stavko, napovedano za petek. Stavke, organizirane v naslednjem tednu, so odpovedali tudi sindikati prevoznikov.
Vlada nove premierke Liz Truss je sicer napovedala pomoč državljanom pri plačevanje vedno višjih stroškov energentov, mnoge pa skrbi, saj bo reševalni sveženj v veliki meri financiran z izdatnim zadolževanjem. Nekateri analitiki tako že nekaj časa opozarjajo na možnost plačilnobilančne krize.
V čast kralju po celotni Veliki Britaniji dvignili zastave
V čast novemu kralju Karlu III. so po celotni Veliki Britaniji izobešene zastave z velškim grbom, ki jih v znamenje žalovanja za pokojno kraljico spuščajo na pol droga.
Kot so sporočili z britanske ambasade v Sloveniji, bodo britanske zastave plapolale tudi s stavb britanske države v Sloveniji, in sicer vse do nedelje, ko bodo spuščene na polovico droga v počastitev obdobja žalovanja za kraljico Elizabeto II. Prav tako so na ambasadi obiskovalce povabili k podpisu v žalno knjigo.