Moldavski poslanci so danes sprejeli predlog vlade o uvedbi izrednih razmer za 60 dni, ki bodo v veljavo stopile v ponedeljek. Njihovi odločitvi je botrovala napoved Ukrajine, da s 1. januarjem ne bo podaljšala pogodbe o tranzitu z rusko energetsko družbo Gazprom. S tem bo ogrožena oskrba Moldavije s plinom, pa tudi z električno energijo.
Majhna nekdanja sovjetska republika, ki se nahaja med Ukrajino in Romunijo, je skoraj popolnoma odvisna od ruskega plina. Vsako leto namreč uvozi približno dve milijardi kubičnih metrov ruskega plina, ki je ključen za delovanje elektrarne Cuciurgan v mednarodno nepriznani separatistični Pridnestrski republiki. Omenjena elektrarna zagotavlja 70 odstotkov električne energije v Moldaviji.
Oskrba s plinom in posledično elektriko je zdaj ogrožena, saj namerava Ukrajina s 1. januarjem prekiniti transport ruskega plina v Evropo prek svojega ozemlja. Zaradi odločitve Kijeva so izredne razmere razglasile tudi oblasti v samooklicani Pridnestrski republiki, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vlada v Kišinjovu upe polaga v nov visokonapetostni daljnovod, ki bi Moldavijo povezal s sosednjo Romunijo, a je še vedno v gradnji in naj ne bi bil dokončan pred koncem prihodnjega leta.
Iskanje alternativnih poti
“Zagotoviti moramo, da bo letošnja zima zadnja, ko bo Kremelj lahko ogrozil našo energetsko varnost,” je med razpravo v parlamentu dejal moldavski premier Dorin Recean. Prepričan je, da bi ruski Gazprom lahko uporabil alternativne poti za transport plina v Moldavijo in tako izpolnil svoje pogodbene obveznosti do leta 2026.
Moskva medtem zahteva plačilo dolga v višini približno 700 milijonov dolarjev, ki ga Kišinjov ne priznava. Spor glede tega sega v čas pred invazijo na Ukrajino leta 2022 in izhaja iz nenadnega ruskega zvišanja carin, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po poročanju ruskega časnika Kommersant sta Moskva in Kišinjov že konec novembra razpravljala o alternativni poti oskrbe s plinom, na primer prek Turčije, a majhen del te povezave poteka tudi prek Ukrajine. Gazprom je medtem sporočil, da je pripravljen Moldaviji še naprej dobavljati 5,7 milijona kubičnih metrov plina dnevno.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje