Na sodišču v Berlinu se je danes začelo sojenje bivšemu uslužbencu Zvezne obveščevalne službe (BND) in poslovnežu, ki so ju zaradi vohunjenja za Rusijo obtožili izdaje. Ker so bile ukradene informacije zaupne narave, je njihovo razkritje ogrozilo varnost Nemčije, je poudarilo tožilstvo. Obtožencema grozi najmanj pet let zapora. Če ju bodo spoznali za kriva veleizdaje, pa dosmrtni zapor.
Obtožena sta, da sta lani zaupne informacije nemške obveščevalne službe posredovala ruski FSB. Šlo naj bi za podatke o ruski skupini Wagner, ki se je borila v Ukrajini.
Zaupne podatke sta v zameno za denar ruski obveščevalni službi FSB posredovala dvakrat. Uslužbenec BND Carsten L. je prejel 450.000 evrov, poslovnež Arthur E. pa najmanj 400.000 evrov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Obveščevalec Carsten L. je na delovnem mestu septembra in oktobra lani fotografiral skupno devet notranjih dokumentov BND, ki jih je nato izročil poslovnežu Arthurju E., ta pa ruski obveščevalni službi.
Večkrat se je tudi sestal z ruskimi tajnimi agenti v Moskvi. Njega so prijeli januarja letos, uslužbenca BND pa decembra lani. Od takrat sta v priporu.
Tožilstvo ni objavilo podrobnosti o ukradenih podatkih, nemški tednik Spiegel pa je poročal, da so se nanašali na prizadevanja nemške obveščevalne službe, da bi vohunila za rusko paravojaško skupino Wagner, ki se je na strani ruske vojske borila v Ukrajini.
Uspelo naj bi ji pridobiti dostop do aplikacije, ki jo je za notranjo komunikacijo uporabljala ta skupina plačancev. Po posredovanju informacij Moskvi pa je klepet usahnil, kar je Nemčijo in njene zaveznike prikrajšalo za pomembne informacije o izgubah, taktiki in ciljih ruskih sil v Ukrajini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Te informacije so bile še toliko bolj dragocene, ker je imel Wagner takrat pomembno vlogo v vojni v Ukrajini, dokler oboroženi upor njenega vodje Jevgenija Prigožina 23. junija letos ni spremenil odnosov s Kremljem.
Po poročanju Spiegla sta se obtoženca naključno spoprijateljila leta 2021. Tajni agent Carsten L. je nato nemškega poslovneža, trgovca z diamanti, ki je imel poslovne in politične stike v Afriki, prepričal o sodelovanju z BND. Poslovnež je nato agenta seznanil z ruskim poslovnežem, ki je imel stike v ruski FSB.
Ker so bile ukradene informacije zaupne narave, je njihovo razkritje ogrozilo varnost Nemčije, je poudarilo tožilstvo. Obtožencema grozi najmanj pet let zapora. Če ju bodo spoznali za kriva veleizdaje, pa dosmrtni zapor.
Zaradi zaupnosti podatkov bo sojenje večinoma potekalo za zaprtimi vrati in ob poostrenih varnostnih ukrepih. Predvidoma bo trajalo do julija 2024.
Iz Nemčije so od začetka ruske invazije na Ukrajino februarja lani poročali že o več primerih domnevnega vohunjenja za Rusijo. Nemška notranja obveščevalna služba BfV je junija opozorila na tveganje agresivnega ruskega vohunjenja, medtem ko Moskva nadaljuje vojaške operacije v Ukrajini.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje