V srbskem mestu Novi Sad se je v petek zrušil nadstrešek na tamkajšnji železniški postaji. Umrlo je 14 ljudi, izpod ruševin so rešili tri ljudi, ki so v bolnišnici in so življenjsko ogroženi. Iskanje morebitnih preživelih ali umrlih pod ruševinami je končano. Predsednik Aleksandar Vučić od tožilstva in vlade zahteva, da se odgovorni strogo kaznujejo. "Ko omenjam vlado tu mislim politično in kazensko odgovornost," je še dejal.
V Novem Sadu se je v petek okoli 12. ure zrušil del železniške postaje. Kot poroča N1 Srbija, gre za betonsko in železno konstrukcijo nadstreška pred vhodom v stavbo. Pod njim so bile klopi, v času nesreče pa naj bi bilo tam več ljudi, saj tam številni običajno čakajo avtobus. Na teren so takoj odhiteli policisti, gasilci in več reševalnih ekip, kmalu za tem pa so prispeli tudi gradbeni stroji, ki so odstranjevali ruševine.
Notranji minister Ivica Dačić je nekaj pred 22. uro sporočil, da je iskanje ljudi pod ruševinami končano in da so pod ruševinami našli 14 mrtvih ljudi, poroča N1 Srbija. Med njimi je osem državljanov Srbije, en državljan Severne Makedonije, identiteta petih oseb pa ni znana. Reševalcem je uspelo rešiti tri ljudi, ki so jih odpeljali v novosadski klinični center Vojvodina.
Direktorica Vesna Turkulov je na večerni novinarski konferenci dejala, da so vsi trije v smrtni nevarnosti. Povečini gre za mlajše osebe, njihova identiteta zdravstvenemu osebju ni znana. V bolnišnici sta poleg moškega tudi dve ženski, ki sta bili pod ruševinami ujeti več ur. Reševalci so ju nekaj po 16. uri uspeli rešiti. Direktorica bolnišnice Turkulov je novinarjem povedala, da sta obe hudo poškodovani. Eno žensko so v bolnišnici uspešno oživljali, druga pa je že intubirana prispela v bolnišnico. Vsi trije poškodovani so prestali dolgotrajne operacije, notranji minister Dačić pa je povedal, da so eni poškodovani osebi amputirali obe nogi.
Prebivalci Novega Sada so po navedbah N1 Srbija v šoku. Ljudje so se zbrali v bližini železniške postaje kamor so prinašali cvetje in sveče. Kot poročajo terenske ekipe N1 Srbija, so se ljudje zbirali tudi v središču mesta, kjer pa so poleg sveč in cvetja nosili tudi napise s pozivi h kaznovanju odgovornih. Sveče v spomin na umrle so prižigali tudi na ulicah Valjeva.
Novosadski župan Milan Đurić je izrazil veliko obžalovanje, da se je nesreča zgodila v njegovem mestu. Kot je pojasnil, bodo po zaključku preiskave obvestili javnost o nadaljnjih korakih. “V tem trenutku je vsa naša pozornost usmerjena v pomoč prizadetim v tej nesreči,” je popoldne dejal po poročanju N1 Srbija. V centru za transfuzijo so takoj po nesreči organizirali tudi krvodajalsko akcijo, saj je primanjkovalo določenih tipov krvi. Odziv prebivalcev je bil množičen, po besedah predstavnikov centra za transfuzijo je kri darovalo več kot 100 ljudi. Po besedah direktorice kliničnega centra Vesne Turkulov jim sedaj krvi ne primanjkuje.
Srbska vlada je v soboto razglasila dan žalovanja zaradi nesreče, župan Novega Sada Đurić pa v mestu razglasil tridnevno žalovanja. Prav tako so v mestu odpovedali več zabavnih dogodkov. Sobota bo dan žalovanja tudi v Republiki Srbski.
Vučić: Od tožilstva in vlade zahtevam, da se odgovorni strogo kaznujejo
Predsednik države Aleksandar Vučić je v petkovem večernem nagovoru vsem družinam preminulih izrekel sožalje. V nagovoru je pozval k enotnosti in solidarnosti z družinami žrtev. Zahvalil se je reševalcem, gasilcem, krvodajalcem in vsem, ki so pomagali pri posredovanju. “Ne samo Novi Sad, cela Srbija je obstala. Cela Srbija je onemela,” je dejal vidno pretresen Vučić.
Od tožilstva in vlade je zahteval, da se odgovorne osebe obravnavajo po sodni poti in jih strogo kaznuje. “Ko omenjam vlado tu mislim politično in kazensko odgovornost. Povsem neverjetno je, da v 60 letih nadstreška nismo prenovili, pa čeprav smo prenovili vse ostalo. Nekdo bo moral dati odgovore,” je še dejal Vučić. Kot je dodal, so odgovorni tisti, ki so bili zadolženi za infrastrukturo in železnice.
Informacija, ki razburja javnost
Današnja tragedija v Srbiji sicer že dobiva politično konotacijo, kjer se pojavljajo obtožbe na račun lokalnih oblasti, pa tudi kritike oblasti nasploh. Železniško postajo, ki je bila zgrajena leta 1964, so prvič prenovili leta 2021, po nekaj mesecih pa so začeli z novo prenovo. Po končanih gradbenih delih so postajo znova odprli 5. julija letos. Iz srbskih železnic so sporočili, da nadstrešek ni bil del prenove v okviru del na glavni stavbi.
V petek pozno zvečer je tudi izvajalec del, kitajsko podjetje CRIC&CCCC, sporočilo, da nadstrešek ni bil del prenove železniške postaje. Podjetje je poudarilo, da je delo izvajalo skladno z gradbenim dovoljenjem. Družinam umrlim je izrazilo sožalje, še poroča N1 Srbija.
Gre za informacijo, ki razburja javnost, saj številni na družbenih omrežjih opozarjajo, da gre lahko le za izgovor in izmikanje morebitni krivdi. Železniško postajo sicer prenavljajo zaradi gradnje hitre proge med Novim Sadom in Subotico. Več preberite v članku Kdo je prenavljal železniško postajo in kdo je kriv, da se je nadstrešek zrušil?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje