V raketnem napadu na ukrajinsko mesto Krivoj Rog so bile ubite najmanj štiri osebe, čez 50 je ranjenih. Kijev naj bi v prihodnjih dneh začel pogovore z Washingtonom za pridobitev varnostnega jamstva, ki bi veljala v času do načrtovanega vstopa Ukrajine v zvezo Nato.
V ruskem raketnem napadu na mesto Krivoj Rog so bile danes ubite najmanj štiri osebe, še 53 pa je bilo ranjenih, so sporočile ukrajinske oblasti. V Rusiji medtem poročajo o več napadih z droni, ki jih je danes obsodil obrambni minister Sergej Šojgu. Ob tem je potrdil, da je Moskva v odziv okrepila napade na ukrajinsko vojaško infrastrukturo.
“Rusi so mesto Krivoj Rog napadli z dvema raketama,” je na Telegramu zapisal notranji minister Igor Klimenko in pojasnil, da je ena raketa zadela stanovanjsko, druga pa izobraževalno zgradbo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Napad je na Facebooku potrdil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in ga označil kot novo teroristično dejanje Moskve. Po navedbah guvernerja regije Dnipropetrovsk Sergeja Lisaka naj bi bil med ubitimi tudi 10-letni otrok.
Rusija je v nedeljo sporočila, da je preprečila napade z brezpilotnimi letalniki na Moskvo in polotok Krim, ki si ga je leta 2014 nezakonito priključila. Ponoči naj bi ukrajinske sile z droni napadle tudi ruski regiji Brjansk in Rostov, so potrdile lokalne oblasti. Napadi naj ne bi terjali žrtev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je danes obsodil nedavne ukrajinske napade na ozemlje pod ruskim nadzorom in potrdil, da je Moskva v odziv okrepila napade na ukrajinsko vojaško infrastrukturo.
“Glede na neuspeh protiofenzive se je Kijev osredotočil na izvajanje terorističnih napadov na civilno infrastrukturo. Intenzivnost naših napadov na ukrajinske vojaške objekte se je zato znatno okrepila,” je pojasnil.
Podobno je dejal tudi tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in dodal, da so bili “sprejeti vsi možni ukrepi za obrambo civilne infrastrukture pred ukrajinskimi napadi”.
Kijev od ZDA zahteva varnostna zagotovila
Kijev naj bi v prihodnjih dneh začel pogovore z Washingtonom, da bi pridobili varnostna jamstva, ki bi veljala v času do načrtovanega vstopa Ukrajine v zvezo Nato, je v nedeljo povedal vodja urada ukrajinskega predsednika Andrij Jermak. Kremelj pa je danes posvaril, da bi varnostna jamstva še dodatno ogrozila varnost v Evropi.
Jermak je ob tem na omrežju Telegram zapisal, da je namen načrtovanih pogovorov pridobiti konkretna in dolgoročna zagotovila, da bodo ZDA pomagale Ukrajini do zmage v vojni proti Rusiji in preprečevati prihodnja dejanja agresije s strani Moskve.
Pogovori, ki so po njegovih besedah le prvi korak, naj bi se osredotočili na podporo in financiranje za Ukrajino na področju obrambe ter nadaljnje sankcije proti Rusiji. Ukrajina pripravlja tudi dvostranske sporazume z drugimi zaveznicami, je dejal.
Tiskovni predstavnik Kremlja Peskov pa je opozoril, da morebitna varnostna jamstva, izrečena Ukrajini, ne bi smela ogrožati potreb Rusije. “Po našem mnenju bo to povzročilo samo še nadaljnje poslabšanje varnostnih razmer na evropski celini,” je še dodal.
30 držav bo v Savdski Arabiji iskalo rešitev konflikta
Poleg tega je Jermak potrdil napovedi, da bo konec tedna v Savdski Arabiji potekalo srečanje predstavnikov 30 držav, namenjeno uresničevanju načrtov ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega za iskanje končne rešitve v konfliktu med Ukrajino in Rusijo, ki pa se srečanja ne bo udeležila.
Načrtovani pogovori predstavljajo zadnje v vrsti prizadevanj Savdske Arabije, da bi se uveljavila na diplomatskem odru v povezavi z vojno v Ukrajini. Maja je kraljevina gostila ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega na vrhu Arabske lige v Džedi, kjer je ta nekatere arabske voditelje obtožil, da si “zatiskajo oči” pred grozotami ruske invazije.
Poljska in Litva svarita pred nevarnostjo Wagnerja v Belorusiji
Litovski predsednik Gitanas Nauseda je danes znova izrazil skrb glede prisotnosti ruske najemniške vojske Wagner v sosednji Belorusiji, ki da predstavlja resno grožnjo državni varnosti. Poljski premier Mateusz Morawiecki je že v soboto opozoril, da se je več kot 100 wagnerjevcev premaknilo v smeri tromeje Belorusije, Litve in Poljske.
Nauseda je ob obisku enega od mejnih prehodov z Belorusijo opozoril na nevarnost “provokacij”. Istočasno je sicer dodal, da trenutno ni znakov, da bi skupina Wagner kaj takšnega pripravljala, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Podobne skrbi je izrazilo že več članov poljske vlade. Morawiecki je čez vikend zatrdil, da se je več kot 100 pripadnikov Wagnerja premaknilo v smeri koridorja Suwalki, ki ločuje Belorusijo od ruske enklave Kaliningrad. Redko poseljeni koridor, poimenovan po enem od tamkajšnjih poljskih mest, je strateško pomembno območje za zvezo Nato, ki v bližini ohranja stalno vojaško prisotnost.
Namestnik poljskega notranjega ministra Maciej Wasik pa je danes v radijskem gostovanju sporočil, da Poljska razpolaga s podatki o premikih pripadnikov skupine Wagner, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
Te naj bi stalno spreminjali lokacijo v skladu s potrebami usposabljanja beloruskih enot. Osrednje oporišče imajo v osrednji Belorusiji, njihovi nadaljnji načrti pa niso znani, je povedal Wasik.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje