V odpadnih vodah v Nemčiji, Španiji in na Poljskem so odkrili virus otroške paralize. Čeprav v nobeni od držav niso zaznali pojava dejanske bolezni, pa zdravstvene oblasti kljub temu pozivajo k cepljenju proti virusu otroške paralize. Ta je bila pred 22 leti v Evropi izkoreninjena, a tveganje za prenos iz drugih držav ostaja, precepljenost evropskih otrok pa v zadnjih letih upada.
Zdravstvene oblasti v Nemčiji, Španiji in na Poljskem opozarjajo na nevarnost otroške paralize. Virus, ki jo povzroča, so namreč jeseni v Münchnu, Bonnu, Kölnu, Hamburgu, Barceloni in Varšavi našli v odpadnih vodah, poroča Euronews.
Nobena od držav pa ni zabeležila pojava dejanske bolezni otroške paralize oziroma poliomielitisa. Gre za zelo nalezljivo bolezen, ki je najpogostejša pri majhnih otrocih in napade živčevje ter lahko v težjih primerih povzroči paralizo.
Odkritje naj evropskim državam služi kot opozorilo, naj okrepijo svoje programe nadzora in cepljenja, pozivajo tako lokalne kot svetovne zdravstvene institucije.
Kot piše Euronews, virus v odpadnih vodah ne pomeni nujno, da so ljudje oboleli. Lahko ga izločijo tudi cepljeni z oralnim cepivom, ki vsebuje oslabljen, a živ virus.
V Evropi so virus otroške paralize izkoreninili leta 2002, a ker je še vedno prisoten v drugih državah sveta, tveganje za prenos virusa od drugod ostaja, še posebej med necepljenim prebivalstvom.
“Vsaka zaznava virusa otroške paralize v katerikoli obliki je v viru, ki prej ni bil okužen, nenavadna,” je za Euronews povedal Oliver Rosenbauer iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Po njihovih podatkih je bila lani prelepljenost proti virusu v Španiji 93-odstotna, v Nemčiji 91-odstotna, na Poljskem pa 85-odstotna. Poljaki imajo tako eno najnižjih stopenj precepljenosti proti virusu otroške paralize. Za splošno zaščito populacije bi morala biti po navedbah zdravstvene stroke precepljenost vsaj 80-odstotna.
Med leti 2012 in 2021 se v Evropski uniji po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni 2,4 milijona otrok ni cepilo proti virusu otroške paralize.
Poljske zdravstvene oblasti so sedaj že pozvale k cepljenju otrok in obnavljajo zaloge cepiv, medtem ko nemško zdravstveno ministrstvo klinikam deli brezplačne teste za zaznavo okužb z virusom, še piše Euronews.
Prvi primer otroške paralize po 25 letih so letos potrdili v Gazi, kar je omogočilo dve humanitarni premirji med Izraelom in Hamasom, med katerima je lahko WHO cepil okoli 557.000 otrok.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!