V Pekingu protestni transparenti proti Ši Džinpingu, razprava o tem cenzurirana

Svet 14. Okt 202213:26 1 komentar
protest Ši Džinping Kitajska
Twitter

Ta teden se je na Kitajskem zgodil eden redkih protestov proti tamkajšnjim oblastem. Na mostu v Pekingu je bil razobešen velik transparent, ki je pozival k bojkotu in odstranitvi kitajskega predsednika Ši Džinpinga. Kitajske oblasti so razprave o protestih na družbenih omrežjih strogo cenzurirale. Protesti so se zgodili le nekaj dni pred najpomembnejšim političnim dogodkom na Kitajskem, kongresom komunistične partije.

V četrtek popoldne so se na družbenih omrežjih pojavile fotografije in videoposnetki protesta na mostu Sitong v pekinškem okrožju Haidian. “Hočemo hrano, ne PCR-testov. Hočemo svobodo, ne lockdowna. Hočemo spoštovanje, ne laži. Hočemo reforme, ne kulturne revolucije. Hočemo volitve, ne voditelja. Hočemo biti državljani, ne sužnji,” je pisalo na enem transparentu, medtem ko je drugi pozival k bojkotu šol, stavkam in odstavitvi Ši Džinpinga, piše Guardian. Na posnetkih je videti tudi oblak dima, ki se vali z nadvoza nad glavno prometnico v okrožju Haidan v kitajski prestolnici.

Medtem ko so se fotografije transparentov razširile po družbenih omrežjih na Zahodu, pa so bile s kitajskih platform hitro odstranjene. Objave, ki so vsebovale besede “Peking”, “most” ali “Haidian”, so bile pod takojšnjim strogim nadzorom. Nekateri uporabniki so sporočili, da so jim ukinili profile na kitajski platformi WeChat, potem ko so delili fotografije protesta. Po poročanju tiskovne agencije Associated Press so oblasti s platform za pretočne vsebine odstranile tudi pesem z naslovom Sitong, kar je ime mostu, s katerega so viseli transparenti.

Kljub cenzuri je protest – ti so na Kitajskem zelo redki – v politično zelo občutljivem času pritegnil pozornost. Na družbenem omrežju Weibo, ki je kitajska različica Twitterja, se je v petek zjutraj pojavil ključnik #videlsem. Ljudje so tako naslavljali protestni incident, ne da bi ga neposredno omenili. Ključnik je imel več kot 180 tisoč ogledov, preden so ga izbrisali, nekaterim uporabnikom pa “zaradi kršitve pravil Weiba” tudi blokirali račune na platformi.

“Videl sem, vsi smo videli,” je pisalo v eni od objav. Drugi uporabnik pa je kot odgovor na vprašanje, na kaj se ključnik nanaša, odgovoril: “Poišči odgovor na Twitterju. Kdor išče, ta najde.” Nekateri so na družbenih omrežjih citirali tudi znano revolucionarno geslo Mao Cetunga “samo ena iskra lahko povzroči prerijski požar”.

Sam protest je bil sicer hitro prekinjen. Kmalu po tem, ko so se fotografije pojavile na spletu, transparentov na mostu ni bilo več. Na prizorišču je bilo veliko policistov, ki so med drugim zasliševali pešce in zaposlene v bližnjih trgovinah. Policija je zanikala, da bi se na območju zgodilo kaj posebnega.

Fang Zhouzi, kitajski znanstveni pisec, ki živi v Združenih državah Amerike (ZDA), je dejal, da je enake slogane, kot so viseli na mostu, moški, za katerega se domneva, da je protestnik, nekaj dni prej objavil na portalu ResearchGate. Zhouzi je dejal, da so bile objave medtem izbrisane. Predvideva, da je to storila policija po aretaciji protestnika.

Tako odkrit in javen protest, posebej proti Šiju, bi vedno pritegnil pozornost. Še bolj pa je izstopajoč, ker se je zgodil le nekaj dni pred kongresom vladajoče komunistične partije. V Pekingu se zbira na tisoče političnih delegatov, ki naj bi Šiju podelili še  tretji mandat in še bolj utrdili njegovo moč avtoritarnega voditelja Kitajske.

Kitajska komunistična partija bo v nedeljo začela 20. partijski kongres, najpomembnejši politični dogodek v državi, ki poteka vsakih pet let. Pričakuje se, da bo Ši Džinping že tretjič zapored prejel petletni mandat na čelu partije in države, kar bi mu zagotovilo status najmočnejšega voditelja Kitajske po Mao Cetungu. Partija, ki na Kitajskem vlada od leta 1949, je imela od ustanovitve leta 1921 doslej 19 kongresov. Letošnji 20. kongres se bo v Veliki palači narodov v Pekingu začel 16. oktobra, na njem pa bo skoraj 2.300 delegatov zastopalo približno 96 milijonov članov partije in izbralo člane centralnega komiteja. Centralni komite komunistične partije sestavljajo najvišji uradniki, v praksi pa postopek izbiranja poteka v zakulisju, običajno ob posvetovanju s politbirojem, izvršnim organom znotraj partije. Politbiro trenutno sestavlja 25 članov, kot generalni sekretar pa ga vodi Ši. (STA)

Profimedia

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje