Vučić predstavil pet zahtev in novo gibanje z načrtom do leta 2035

Svet 12. Apr 202518:29 > 21:38 7 komentarjev
Foto: Zorana Jevtic/REUTERS

Mineva drugi dan tridnevnega shoda Ne damo Srbije, na katerem v srbski prestolnici oglašujejo novo Gibanje za narod in državo. Včeraj se je miting začel s parado zastav, glavnina dogajanja pa se je odvila danes, ko je pred zbrane podpornike vladajoče oblasti stopil srbski predsednik Aleksandar Vučić. Napovedal je, da je konec "barvne revolucije" ter predstavil pet zahtev, naslovljenih na institucije v Srbiji.

V petek se je v Beogradu začel tridnevni miting srbskega predsednika Aleksandra Vučića pod sloganom “Ne damo Srbije”. Čeprav je zborovanje uradno organiziralo predsednikovo nastajajoče Gibanje za narod in državo, so nanj vabile tudi srbske oblasti z Vučićevo vladajočo Srbsko napredno stranko (SNS) na čelu.

Kot poroča N1 Srbija, so zaradi tridnevnega srečanja zaprte številne ulice v bližini srbske narodne skupščine. Malo pred poldrugo uro popoldne so z glavnega odra sporočili, da bodo prebivalci več kot 500 srbskih mest lahko sodelovali pri nastanku novega Vučićevega gibanja, saj da bodo lahko sporočili svoje predloge za njegovo poimenovanje, srbskemu predsedniku pa zastavili pisna vprašanja.

Pred srbsko skupščino je novinarka N1 Srbija posnela tudi podpredsednika srbske vlade Aleksandra Vulina, zoper katerega naj bi sinoči Evropska unija uvedla sankcije ter mu prepovedala vstop v države EU. “Zbrali smo se zaradi vas,” je Vulin dejal novinarki ter dodal, da pričakuje, da se bo pokazalo, kako pomembna je enotnost za Srbijo.

Aleksandar Vulin pred srbsko narodno skupščino
Aleksandar Vulin pred srbsko narodno skupščino (Foto: N1)

Pet zahtev Aleksandra Vučića

Na odru pred narodno skupščino je srbski predsednik Aleksandar Vučić stopil pred svoje podpornike in predstavil vrsto zahtev, ki jih je naslovil na institucije v Srbiji. Kot prvo zahtevo je navedel, da morajo pristojni organi in institucije, predvsem pristojna tožilstva, sprožiti ustrezne postopke v okviru svojih pristojnosti za vzpostavitev reda in miru v državi.

“Posebej zahtevamo, da se vzpostavi popolno spoštovanje ustave in zakonov, da se zagotovi varnost Republike Srbije in njenih državljanov ter da se državljanom vrnejo ugrabljene institucije kot nosilci nacionalne suverenosti, vključno z javnim medijskim servisom Srbije, ki je eden ključnih udeležencev barvne revolucije,” je dejal po poročanju N1 Srbija.

Ob tem je zahteval, da se ugotovi zakonska odgovornost vseh oseb, ki so sodelovale pri “vandalskih napadih” ter da se odkrijejo in kaznujejo storilci, pobudniki in pomagači “divjih napadov na mirno zbrane državljane v Nišu 21. marca 2025”.

Zahteval je tudi, da se vsakemu dijaku in študentu omogoči šolanje in študij, če to želi. Kot četrto zahtevo pa je navedel, da želi razkriti storilce, napeljevalce in pomagače pri izvajanju dejanj napadov na vitalne državne ustanove in objekte ter preprečiti izvajanje takih dejanj v prihodnje.

Kot peto zahtevo pa je dejal, da želi, da se prepreči vsakršno delovanje, ki samovoljno in protipravno hromi gospodarsko dejavnost in onemogoča državljanom normalno opravljanje življenjskih aktivnosti.

Prizor iz Beograda, 12. april 2025 Prizor iz Beograda, 12. april 2025
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 (Foto: Djordje Kojadinovic/REUTERS)
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 Prizor iz Beograda, 12. april 2025
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 (Foto: PROFIMEDIA)
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 Prizor iz Beograda, 12. april 2025
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 (Foto:
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 Prizor iz Beograda, 12. april 2025
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 (Foto: Zorana Jevtic/REUTERS)
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 Prizor iz Beograda, 12. april 2025
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 (Foto: Zorana Jevtic/REUTERS)
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 Prizor iz Beograda, 12. april 2025
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 (Foto: Djordje Kojadinovic/REUTERS)
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 Prizor iz Beograda, 12. april 2025
Prizor iz Beograda, 12. april 2025 (Foto: PROFIMEDIA)

Vučić o novem gibanju: Potrebujemo nov načrt

“V stranki, katere član sem in ki jo imam neskončno rad, imamo veliko čudovitih ljudi. SNS in veliko drugih strank naših koalicijskih partnerjev. In v vseh strankah. Pa v opozicijskih strankah. Povsod. Ampak imamo en problem. Potrebujemo novo energijo in novo moč. Potrebujemo tudi nov načrt. Ne več načrt do 2027, ampak načrt do 2035. In zato je gibanje tukaj,” je dejal.

Ob tem je poudaril, da so se zato lotili graditi gibanje z modrimi, pametnimi izobraženci, akademiki, univerzitetnimi profesorji, a da je to ljudsko gibanje. “Dobrodošel je vsak delavec, vsak kmet, vsak gospodar in gospodinja. Vsak pošten človek, ki si služi kruh in se bori za svoje otroke in državo, je dobrodošel. In zato ste vsi dobrodošli. Gibanje naj nas spomni na najpomembnejše vrednote naše družbe, za koga živimo, za našo državo in za tiste, ki prihajajo za nami. Ker je pomembno, ker moramo razmišljati, kaj bomo zapustili svojim otrokom,” je dejal.

N1 Srbija ob tem poroča, da se je množica zbranih začela razhajati, še preden je Vučić končal govor na odru pred srbsko narodno skupščino.

Foto: Djordje Kojadinovic/REUTERS

Ob drugem dnevu provladnega shoda v Beogradu ločeno potekajo tudi študentski protesti. V Novem Pazarju je potekal 12-urni protestni shod, kjer so se poleg domačinov zbrali tudi študenti in občani iz drugih krajev po vsej Srbiji. Študentje so že dopoldne blokirali eno od tamkajšnih križišč, da bi preprečili avtobusom s podporniki SNS, da bi lahko krenili za Beograd.  Policija jih je s križišča umaknila s silo, pri čemer naj bi bil poškodovan najmanj en študent.

Prizor s protesta v Novem Pazarju (Foto: N1)

Študenti v blokadi, ki so se v začetku meseca s kolesi odpravili proti Strasbourgu, pa so danes prispeli v München. Tam jih je pričakala množica ljudi, vključno s srbskimi državljani, ki živijo v Nemčiji. Z akcijo želijo evropske uradnike opozoriti na študentske zahteve in trenutne razmere v Srbiji. Izhodiščna točka njihovega popotovanja je bil Novi Sad, kjer se je 1. novembra lani zrušil betonski nadstrešek na železniški postaji, pri čemer je umrlo 16 ljudi.

Delili beležnice, kulije in vžigalnike

Že od petka na beograjskih ulicah stojijo stojnice s hrano in pijačo, videti je tudi šotore in številne srbske zastave. Pred parlamentom in v njegovi okolici so postavili več odrov.

Udeležencem shoda so organizatorji delili tudi “darilne vrečke” s pisalnim blokcem, kemičnim svinčnikom in vžigalnikom. Postavljene so bile tudi številne stojnice s hrano, a je bila večina stojnic danes brez ponudbe že okoli 14. ure, še poroča N1 Srbija. Ob tem na portalu dodajajo, da se z njihovimi novinarji na terenu obiskovalci sejma večinoma ne želijo pogovarjati. “Kaj vas briga,” naj bi bil tako pogost odgovor, ki ga prejmejo na vprašanje, zakaj so tu ter ali bi za televizijo podali izjavo.

Pred tem je Vučić sporočil, da bodo zaključki današnjega shoda določili življenje državljanov Srbije do leta 2035 in zagotavljali razvoj. Srbskega predsednika so na shodu javno podprli tudi politični zavezniki, med njimi premier Miloš Vučević in predsednica parlamenta Ana Brnabić.

Shoda se je udeležil tudi minister za informacije in telekomunikacije Dejan Ristić, ki je za N1 Srbija dejal, da čuti resnično potrebo, da “izrazi svojo polno podporo tej plemeniti ideji in se pridruži številnim rojakom in sodržavljanom, ki so jo že z vsem srcem sprejeli”.

Stojnica s hrano, na kateri so stregli sushi (Foto: N1)

Novinar in občan napadena

Kot poroča N1 Srbija, naj bi bila med odhodom Vučićevih privržencev iz Novega Sada v Beograd napadena novinar in občan. Napaden naj bi bil namestnik odgovornega urednika novosadskega Radia 021 Zoran Strika, in sicer med tem, ko je poročal o organiziranem odhodu državljanov na shod srbskega predsednika Vučića v Beogradu.

Napaden naj bi bil zato, ker je snemal, kako sta dva mladeniča na nabrežju Donave na tla podrla in pretepla prebivalca Novega Sada, ki je snemal udeležence shoda. Napadalci naj bi omenjeni žrtvi ukradli telefon ter ga vrgli v reko.

Novinarka Al Džazire pa je medtem v ločeni novici sporočila, da je bilo njihovi novinarski ekipi prepovedano snemanje shoda s terase. “Pokazali so nam policijske značke in nam povedali, da nimamo pravice snemati shoda s strešnih teras stavb, ampak samo z ulice same. Zahtevali so novinarske legitimacije in osebne izkaznice, nato pa rekli, da so preverili pri nadrejenih in da nam je prepovedano snemati shod s te terase. Ko smo jih vprašali, na koga se lahko obrnemo, da bi dobili dovoljenje za snemanje shoda od tam, so rekli, da za to ni bila odgovorna policija, ampak organizator shoda, povedali pa so tudi, da ne vedo, kdo je organizator shoda,” pa je po poročanju N1 Srbija dejala poročevalka Al Džazire.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino