
Globoko pod afriškim peskom so pred leti našli 500 let staro razbitino ladje Bom Jesus. Njena najdba je še danes ovita v tančico skrivnosti.
Portugalska trgovska ladja Bom Jesus je 7. marca leta 1533 izplula iz Lizbone proti Indiji, natovorjena z dragocenim tovorom – zlatom, srebrom in slonovino. Na končno destinacijo ni nikoli prispela.
Ladjo je namreč ob afriški obali zajela uničujoča nevihta, za plovilom in njeno posadko pa se je izgubila vsaka sled.
Raziskovalci in ljubitelji zgodovine so do leta 2008 verjeli, da je Bom Jesus izgubljena nekje na oceanskem dnu. Nato so ladjo nepričakovano našli globoko pod peskom v namibijski puščavi, poroča Punkufer.
Povsem po naključju so na 500-letne razbitine naleteli lokalni rudarji diamantov iz podjetja DeBeers.
V pesku skrita ladja je bila še vedno polna dragocenega tovora. Z izkopavanjem so na njej našli približno 2.000 španskih in portugalskih zlatih kovancev, srebrnikov in bakrenih palic v skupni vrednosti približno 13 milijonov ameriških dolarjev (12,1 milijona evrov).
Na ladji so našli tudi kompase, sklede in kuhinjske pripomočke, meče in astronomsko-navigacijska orodja ter topove. Kljub starosti je bil tudi ladijski trup precej dobro ohranjen.
Kako je pristala sredi puščave, ostaja skrivnost
Glavni arheolog na južnoafriškem inštitutu za pomorske arheološke raziskave, ki je vodil izkopavanja, Dieter Noli pravi, da se je zaklad ohranil zgolj zaradi bakrenih palic.
“Morski organizmi imajo morda radi les, papir, usnje in druge podobne materiale, baker pa jih res odvrne. Zato je ladja preživela toliko časa,” je dejal.
Od odkritja razbitine je minilo že 17 let, a še vedno ni popolnoma jasno, kako je ladja pristala sredi puščave. Raziskovalci predvidevajo, da jo je močno neurje potegnilo blizu obale, kjer je trčila ob skalo in se prevrnila. Skozi stoletja se je morje umaknilo z afriške obale in nastala je puščava, ladja pa je vrsto let čakala pod peskom.
Bom Jesus še danes velja za najstarejšo in najdragocenejšo ladijsko razbitino, ki so jo kadarkoli odkrili v podsaharski Afriki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje